1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Girne İlçe Kongresi gerçekleşti
Girne İlçe Kongresi gerçekleşti

Girne İlçe Kongresi gerçekleşti

Başkan yeniden Eminağa

A+A-


30 Haziran’da düzenlenecek 24. Olağan Kurultay’a hazırlanan CTP-BG, ilçe kongrelerine başladı. Girne İlçesi 31. Olağan Kongresi bu akşam  Dome Otel’de gerçekleştirildi. 347 delegenin oy kullandığı kongrede oyların 174’ünü alan Erkan Eminağa yeniden başkan seçildi. Yoğun katılımla toplanan kongre, yoklama ve açılışın ardından divanın oluşturulmasıyla başladı. Demokrasi Şehitleri anısına saygı duruşunun ardından açılış konuşmalarına geçildi.

EMİNAĞA: YARIN BİRLİKYE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ
Girne İlçe Başkanı Erkan Eminağa, yaptığı konuşmada UBP Hükümeti’nin ülkeyi getirdiği durumu özetleyerek halka umut olmanın ve kirletilen siyaseti temizlemenin CTP’nin boynunun borcu olduğunu söyledi. İnsanımızın kimliğini ve onurunu geri istediğini söyleyen Eminağa, bunun ancak CTP’nin iradesiyle mümkün olabileceğini belirtti. Ülkemizdeki siyasetin fayda üretmekten çok kişisel menfaatler üzerine kurulduğunu vurgulayan Eminağa, “Bizim görevimiz toplumu dönüştürmektir. Bu akşamki kongreden sonuç ne çıkarsa çıksın yarından itibaren yine birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Partimiz için önemli olan birlik, mücadele ve dayanışma ruhudur” dedi.

AKANSOY: BİZİ CTP YAPAN PROGRAMIMIZ VE TÜZÜĞÜMÜZDÜR
Genel Sekreter Asım Akansoy yaptığı konuşmada CTP’ye yakışır bir kongre gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını belirterek parti içi demokrasinin verimlilik için en önemli unsur olduğunu söyledi. 30 Haziran’da gerçekleşecek Kurultay’a değinen Genel Sekreter Akansoy, “Ne ilkelerimizden vazgeçeceğiz ne de geleceğe duyduğumuz heyecandan ödün vereceğiz” dedi. Daha fazla uyumu ve birlikteliği sağlamaktan başka şansları olmadığını belirten Akansoy, “Başarı için daha güçlü bir Girne gerekir. Başarı için daha güçlü ilçeler gerekir. Bunun bilincindeysek ve kaybeden-kazanan mantığından ziyade yoldaşlık ilişkileri içinde olaya bakmayı becerirsek ve kazanan arkadaşımızın etrafında bütünleşirsek kazanan CTP olacaktır” dedi. Sahip olunan değerlere birlikte sarılmaları gerektiğini kaydeden Akansoy, “Bizi CTP’li yapan siyasi programımız ve tüzüğümüzdür. Hatalarımızdan ders çıkaracağız ve daha iyi yarınları birlikte kuracağız” dedi.

YORGANCIOĞLU: KAZANMAMIZ GEREKEN 3 ZAFER BİZİ BEKLİYOR
Kongreye gelen mesajların okunmasından ardından kürsüye çıkan Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu ise konuşmasına ülkede demokrasiyi ve insanımızın yaşam kalitesini artırmak adına ve Kıbrıs Sorunu’nun çözülmesi adına bedeller ödeyen partilileri selamlayarak başladı. Bugün UBP’nin ülkeyi içine sürüklediği sarmal ve halka reva gördüğü yaşamın ortada olduğunu söyleyen Yorgancıoğlu, sermayenin el değiştirdiğini, bu ülkenin esnafına, halkına verilmeyen fırsatların elli katının dışarıdan gelenlere altın tepside sunulduğunu söyledi. “Ülkenin kurumları bir bir peşkeş çekiliyor. Kapanan işyerlerin sayısı açılanların iki katı. Borçlarını ödeyemeyen insanlarımız mahkemelerde sürünüyor. UBP’nin halkımıza reva gördüğü işte budur” diyen Yorgancıoğlu, bu yüzden UBP’nin derhal görevden gitmesi gerektiğini vurguladı. Hükümetin edilgen olduğunu, birilerinin hazırlayıp önlerine koyduğu her şeye ‘evet’ dediklerini kaydeden Yorgancıoğlu, “Önümüzde 3 tane seçim var. Milletvekilliği, yerel yönetimler ve 2015 Cumhurbaşkanlığı... Bu seçimleri kazanmanın dışında partimizin başka bir şansı yoktur. Bunu halkımızı geleceğe, barışa, refaha taşımak için yapmak zorundayız” diyerek sözlerini tamamladı. 

YENİ YÖNETİM BELİRLENDİ
Faaliyet ve mali raporun sunulup onaylanmasının ardından organların seçimine geçildi. 347 delegenin oy kullandığı seçimlerin sonucuna göre Girne İlçe Başkanlığı’na 174 delegenin oyunu alan Erkan Eminağa getirildi. İlçe Yönetim Kurulu’nun ise bugün açıklanması bekleniyor.

Bu haber toplam 1425 defa okunmuştur