1. HABERLER

  2. GÜNEY

  3. Güneyde 13 yeni vaka
“Galfkos” yatağında sondaj başlayacak

“Galfkos” yatağında sondaj başlayacak

Exxon Mobil, 10’uncu parseldeki “Galfkos” yatağında bu yıl içerisinde doğrulama sondajı gerçekleştirmeyi planladıklarını açıkladı.

A+A-

Exxon Mobil’in Başkan Yardımcısı Don Bagley, şirketinin Kıbrıs’ın güneyinde ilan edilen Münhasır Ekonomik Bölgede (MEB) yer alan 10’uncu parseldeki “Galfkos” yatağında bu yıl içerisinde doğrulama sondajı gerçekleştirmeyi planladıklarını açıkladı.

Alithia ve diğer gazeteler, ExxonMobil şirketi başkan yardımcılarından Don Bagley’in güneyde gerçekleştirilen “Economist” sempozyumunda yaptığı konuşmada, şirketinin yetki sahibi olduğu 10’uncu parselde yer alan “Glafkos” yatağında bu yıl içerisinde doğrulama sondajı gerçekleştirmeyi öngördüğünü söylediğini yazdılar.

Gazete, Bagley’in konuşmasının sadece bu kısmına yer verdiği haberinde ayrıca, Kıbrıs Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, Total Başkan Yardımcısı İlias Kasis ve ENİ sondaj yürütme sorumlusu başkan yardımcısı Aldo Napolitano’nun açıklamalarına da yer verdi.

Habere göre,  Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis konuşmasında özetle, Eni-Total şirketlerinin 7’nci parselde şu aşamada sondaj yapmayı hiçbir zaman planlamadıkları iddiasını yineledi.

Lakkotripis, sondaj konusunda en büyük dikkatin “Glafkos” yatağında olduğunu ve söz konusu yatakta 2019 yılın için en büyük keşif miktarı olan,  5-8 trilyon ayak küp doğal gaz keşfedildiğini belirterek, Afrodit yatağına ilişkin olarak ise, buradaki doğal gazın işlenmesi ve üretimi konusunda bir anlaşma aşamasında bulunulduğunu söyledi.

Mısır’da oluşturulan “Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nun” (East Med Gas Form) önemine de değinen Lakkotripis, Kıbrıs'ın  ilk kez doğal gaz üreten bir ülke olması için Forum çerçevesindeki çalışmaların tamamlanmasını beklediklerinin altını çizdi.

Economist forumunda bir diğer dikkat çekici açıklama ise, ENI yetkilisi Aldo Napolitanı’dan geldi.

Napolitano konuşmasında, şirketinin güneyde ilan edilen MEB’de beş ve Total’le birlikte iki adet daha parselde faaliyet halinde olduğunu belirterek, yeni enerji kaynakları geliştirme konusunda şirketinin taahhüdünü dile getirdi.

 

 

Bu haber toplam 1072 defa okunmuştur
Etiketler :
İlgili Haberler