1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Fuat Oktay, Kılıçdaroğlu’nu Kıbrıs’a geldiği için suçladı
Fuat Oktay, Kılıçdaroğlu’nu Kıbrıs’a geldiği için suçladı

Fuat Oktay, Kılıçdaroğlu’nu Kıbrıs’a geldiği için suçladı

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Kıbrıs’ın kuzeyine gelerek, İsias Otel’de kaybedilen öğrencilerin aile ve mezarlarını ziyaret etmesini eleştirdi, “işin içine siyaset katmakla” suçladı.

A+A-

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kıbrıs’ın kuzeyine gelerek, İsias Otel’de kaybedilen öğrencilerin aile ve mezarlarını ziyaret etmesini eleştirdi, “işin içine siyaset katmakla” suçladı.

Yazılı bir açıklama yapan Oktay, Kılıçdaroğlu’na yönelik “Yaşanan acıları istismar edip siyasete alet eden, akıl, vicdan ve ahlakla bağdaşmayacak şekilde ihtiyacımız olan dayanışma ruhunu bozan beyanlarda bulunmaktadır” dedi.

Kılıçdaroğlu, bu sabah adaya gelmesinin ardından sadece tek açıklama yaparak, İsias Otel’de hayatını kaybeden öğrencilerin cinayete kurban gittiğini, Kıbrıs’taki tepkiye sessiz kalmayacaklarını dile getirmişti:

“Yavru vatanımızın evlatları, Adıyaman İsias Hotel’de cinayete kurban gittiler. Ailelerle görüşmek üzere, Selvi Hanım ile az önce KKTC’ye geldik. Yavru vatanın çığlığına sessiz kalınmayacak. Selvi Hanım ve benim için, hayatımızın en zor günlerinden biri bugün olacak”

Fuat Oktay, yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“6 Şubat depremlerinin ardından bugün Sn. Cumhurbaşkanımızın ev sahipliğinde 16 Türk devletinin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz Türk Dünyası Zirvesini; Türk dünyasının tek yürek olduğu, milletimizin acılarının paylaşıldığı büyük bir dayanışma örneği olarak son derece önemsiyoruz.

Yaşanan bu büyük felakette kaybettiğimiz Kıbrıslı 35 yavrumuzla birlikte 49 bini aşkın vatandaşımızın her biri bizim canımızın bir parçasıdır. Her birine tekrar Allah’tan rahmet diliyorum, milletimizin başı sağ olsun.

Depremin ilk gününden bu yana depremzedelerimizin yaralarının sarılması için çalışmalarımızı sürdürürken, bir yandan da daha önce birçok kez ifade ettiğimiz üzere, yaşanan felakette ihmali bulunanlarla ilgili kimliğine, mensubiyetine bakılmaksızın soruşturmalar devam etmektedir.

Adıyaman’da Kıbrıslı genç sporcu yavrularımızın kaldığı otelle ilgili 3 kişinin tutuklu olduğunu, KKTC Başbakanı ile ortak basın toplantımızda ifade etmiştik. Deprem bölgesinin tümünde olduğu gibi, Adıyaman’da çöken otel ile ilgili soruşturma da titizlikle sürdürülmektedir.

Tüm bunlara rağmen Ana Muhalefet Partisi lideri, milletimizin gösterdiği dayanışma ruhuyla bağdaşmayacak şekilde yaşanan acıları istismar edip siyasete alet eden, akıl, vicdan ve ahlakla bağdaşmayacak şekilde ihtiyacımız olan dayanışma ruhunu bozan beyanlarda bulunmaktadır. 

Bu tür beyan ve davranışların ne yaralarımızın sarılmasına ne de milletimizin ortak acısına merhem olacak bir yanı vardır.

KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’ın katıldığı Türk Dünyası Zirvesi’nde anayasal ismiyle gözlemci üye statüsü ile temsil edilen ve Türk dünyasının ayrılmaz parçası olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınması için her türlü çabayı göstermeye ve destek olmaya devam edeceğiz.”

Bu haber toplam 3004 defa okunmuştur