1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. Festival coşkusu
Festival coşkusu

Festival coşkusu

Aysergi (Yeniboğaziçi) Pulya Festivali başladı

A+A-Geleneksel Yeniboğaziçi Pulya Festivali başladı.
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, önceki akşam 7’nciYeniboğaziçi Pulya Festivali’nin açılışına katıldı. 24 Ağustos'a kadar, on gün sürecek festivalde kültürel ve sanatsal faaliyetlerin yanında konserler yer alacak. Festival kapsamında Türkiyeli sanatçı Volkan Konak da konser verecek.
KKTC’nin Kurucu Meclisi’nde yer alan, eski bakanlardan, araştırmacı-yazar İsmail Bozkurt ise festivalin açılışındaki konuşmasında, Pulya Festivali’nin tarihine atıfta bulunarak, Yeniboğaziçililerin festivalle ilk kez 1974’te çatışmalardan dolayı terk etmek zorunda kaldıkları Larnaka’ya bağlı Boğaziçi (Aigostheodoros) köyünde1969’da tanıştığını ifade etti. Bozkurt, Boğaziçi Festivali’nin Kıbrıslı Türkler tarafından düzenlenen ilk festivallerden biri olma özelliğini de taşıdığını kaydetti.
Salamis’i de ihtiva eden Yeniboğaziçi’nin tarihte başkentlik yapmış, Osmanlı’nın adayı fethinde de önemli rol oynamış bir bölge olduğunu anlatan Bozkurt, Güney Kıbrıs’taki Boğaziçi köyünün Kıbrıs Türkü’nün tarihinde bir dönüm noktası olma özelliğini de taşıdığını belirtti.
Boğaziçi köyünün tarihte önemli bir rolü olduğunu ifade eden Bozkurt, iki toplum arasında 1963’te Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yıkılmasının ardından ilk görüşmelerin Boğaziçi- Geçitkale saldırılarının ardından 1968’de Beyrut’ta başladığını vurguladı.
Yeniboğaziçi’nin özellikli ve turizm açısından gelişime çok müsait bir bölge olduğunu da belirten Bozkurt, festivalin uluslararası niteliğe kavuşturulması temennisini de dile getirdi.

Demir: “Cittaslow özelliklerini içeren bir festival…”
Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Katip Demir ise, festivali Boğaziçililerin Güney Kıbrıs’ta bıraktığı gelenek ve göreneklerini sürdürmek için düzenlediklerini belirterek, Yeniboğaziçi’nin KKTC’den tek üyesi olduğu, Cittaslow’un tüm özelliklerini de içeren bir festivale dönüştürmeyi amaçladıklarını vurguladı.
Bölgenin tarihi ve doğal zenginliklere sahip olduğundan turizm açısından büyük avantajları bulunduğunu kaydeden Katip, bölgeye, uluslararası otel işletmelerinin otel açmasını, yat limanı yapılmasını istediklerini vurguladı.Katip, “Bu bölgenin turizme açılmasından yanayız. Yıllarca geri bırakılmış bu bölgenin siyasilerin de desteğiyle gelişmesini sağlayabiliriz” diye konuştu.
Festivalin açılışına Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanı Ahmet Kaşif, Gazimağusa Kaymakamı Şifa Çolakoğlu ile bazı milletvekilleri de katıldı.
Açılışta Yeniboğaziçi Festival Komitesi Komitesi Başkanı Atalay Talaykurt, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na buket takdim etti.

Konserler
Festival’de Grup Next Day, Grup Traffic, Grup Poision Cem Kafkas yönetimindeki koro, Zeynep Başkan ve Volkan Konak konser verecek.
23 Ağustos Cumartesi saat 20.00’deki Volkan Konak konseri Salamis Harabeleri’nde, diğer konserler festival alanında olacak. Volkan Konak konseri bileti 20 TL karşılığında Deniz Plaza mağazalarında satışa sunuldu. Diğer konserler ücretsiz olacak.
Festival kapsamında ayrıca, nostaljik gelinlik defilesi, ses ve dans yarışması, gençlik defilesi ve Mormenekşe Kadınlar Birliği’nin yemek yarışması gibi etkinlikler ile BRTK organizasyonunda müzik dinletisi de yer alacak.
(tak)

Bu haber toplam 1631 defa okunmuştur