1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. DP- UG'ye doğru
DP- UGye doğru

DP- UG'ye doğru

Denktaş, 5 Haziran’da Olağanüstü Kurultay düşündüklerini ve bunun tarihini de birkaç gün içinde kesinleştireceklerini açıkladı.

A+A-

Demokrat Parti (DP), Genel Başkanı  Serdar Denktaş, Ulusal Birlik Partisi’nden (UBP) istifa eden 8 milletvekilleriyle yeni bir oluşum için çalışmalarının tamamlanma aşamasında olduğunu belirterek, 5 Haziran’da olağanüstü Kurultay’a gitmeyi planlandıklarını açıkladı.
Serdar Denktaş, Cumhuriyet Meclisi’nde basının sorularına karşılık yaptığı açıklamada, UBP’den ayrılan bu 8 milletvekilinin birçok alternatifleri varken yollarına DP’yle, DP-Ulusal Güçler adı altında yeni oluşumla gitmek istediklerini belirterek, konuyu DP yetkili kurullarının değerlendirdiğini, %90 oranında olumlu göründüğünü ancak prosedürler bulunduğunu anlattı.
Seçime girip çıkmak değil, birlikte geçinip geçinemeyeceklerinin önemli olduğuna işaret eden Denktaş, 2 yıldır, seçimden birinci parti çıkma hedefleri olduğu, bu oluşumdan sonra hedeflerinin tek başına iktidara gelme olacağını kaydetti.

“ŞU ANDA SAYIMIZ 10 DEĞİL… BAĞIMSIZ OLARAK GRUP OLUŞTURULAMAZ”

Serdar Denktaş, bir soruya karşılık, istifalardan sonra, şu anda Meclisteki sayılarının 10 olduğunu söyleyemeyeceklerini, grup oluşturmak için fiilen DP’ye geçmeleri gerektiğini, Meclis İç Tüzüğü’ne göre bağımsız olarak grup oluşturulamayacağını anlattı.
DP’nin 2 milletvekiliyle yollarına devam ettiğini kaydeden Denktaş, Parti Meclisi toplantılarının ardından kararlarının kesinleşmesiyle milletvekili olarak partiye dahil olabilecekleri ve o zaman da grup oluşabileceğini belirtti.

“5 HAZİRAN’DA OLAĞANÜSTÜ KURULTAY DÜŞÜNÜYORUZ…”

Denktaş, 5 Haziran’da Olağanüstü Kurultay düşündüklerini ve bunun tarihini de birkaç  gün içinde kesinleştireceklerini açıkladı.
Serdar Denktaş, bir başka soruya karşılık, transferi asla kabul etmediklerini, bu doğrultudaki siyasetlerinde değişiklik olmadığını belirtirken “Ancak bu arkadaşların seçilmiş oldukları dönem itibarıyla süreleri dolmuştur. Artık seçime gidiyoruz… Yeni bir partiden aday olmak özgürlükleri vardır  ve o müracaatı yapmış durumdadırlar. Öyle görüyoruz” şeklinde konuştu.

Denktaş, Ejder Aslanbaba’yla ilgili bir soru üzerine ise, şu anda 8 kişinin grup olarak hareket ettiğini belirterek, “O gün geldiğinde göreceğiz. Herhalde aynı hatayı tekrarlamaz diye düşünüyorum” dedi.

Başbakan İrsen Küçük’ün “1600 kişiyi atan DP’yle ittifak kurdular” şeklindeki eleştirilerinin hatırlatılması üzerine ise Denktaş, “Sayın İrsen Küçük hakikaten biraz hafıza kaybı yaşıyor galiba. DP’yle yerel seçim ittifakı kuran kimdi? İrsen Küçük değil miydi Başbakan olarak? O ittifak kurunca tamam, üstelik ittifakın gereklerini yerine getirmemesine rağmen, da başkası kurunca mı suç ya da hata?” dedi.
(tak)

Bu haber toplam 1510 defa okunmuştur