1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. DP Parti Meclisi toplandı
DP Parti Meclisi toplandı

DP Parti Meclisi toplandı

DP Parti Meclisi, 8 bağımsız Milletvekilinin DP’ye katılması, 5 Haziran’da 1. Olağanüstü Kurultay’a gidilmesi ve DP eski üyesi Kenan Akın’ın yeniden DP’ye katılmasını oybirliğiyle onayladı.

A+A-

Demokrat Parti (DP) Parti Meclisi bu akşam toplandı.

8 bağımsız Milletvekilinin DP’ye katılması, 5 Haziran’da 1. Olağanüstü Kurultay’a gidilmesi ve DP eski üyesi Kenan Akın’ın yeniden DP’ye katılması gündemiyle toplanan Parti Meclisi, yaklaşık 2 saat sürdü.
DP Parti Meclisi, 8 bağımsız Milletvekilinin DP’ye katılması, 5 Haziran’da 1. Olağanüstü Kurultay’a gidilmesi ve DP eski üyesi Kenan Akın’ın yeniden DP’ye katılmasını oybirliğiyle onayladı.
Toplantının ardından basına açıklamalarda bulunan DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, parti tüzüğünün 5’inci maddesi gereği, 8 bağımsız milletvekillerinin partiye katılımını resmen onayladıklarını söyledi.

SERDAR DENKTAŞ: “DP, 5 HAZİRAN’DAN İTİBAREN DP-ULUSAL GÜÇLER OLARAK YOLUNA DEVAM EDECEK”
Serdar Denktaş, DP’nin yarından itibaren Meclis’te 10 Milletvekiliyle temsil edileceğini, 5 Haziran saat 18:00’de Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşecek Olağan Kurultay’ın ardından da partinin yoluna Demokrat Parti-Ulusal Güçler olarak devam edeceğini kaydetti.
Konuşmasında toplantının içeriğine de değinen Serdar Denktaş, toplantı sırasında Parti Meclisi üyelerinin aklında olan soruları dile getirdiğini ve bu sorulara yanıt verdiğini belirtti.
Kuşkuların bir anlamda giderildiğini, kuşkularını gideremeyen parti meclisi üyelerinin ise alınan kararlara disiplin içerisinde uyacakları konusunda teminat verdiğini sözlerine ekleyen Denktaş, “Neticede büyük bir disiplin içerisinde ve hükümeti kurma görevine kilitlenmiş bir şekilde 5 Haziran’dan itibaren Demokrat Parti-Ulusal Güçler olarak bu yolda birlikte yürüme kararı alındı. Büyük bir kucaklaşma olacak. Demokrat Parti-Ulusal Güçler salt 8 Milletvekilinin gelişiyle oluşan bir yapı değil, Ulusal Güçler adı altında bir çok sivil toplum örgütünün ve bu ülkeyi seven insanın toplanacağı bir şemsiye görevini üstlenmiş olacak” şeklinde konuştu.

SERDAR DENKTAŞ: “8 MİLLETVEKİLİNİN DE KATILIMIYLA YARINDAN İTİBAREN DP GRUBU MECLİS’TE YENİDEN OLUŞACAK”
Toplantıda eleştirilerini samimi bir şekilde sıralayan, kuşkularını belirten, önerilerini ortaya koyan tüm Parti Meclisi üyelerine teşekkür de eden DP Genel Başkanı, “Toplantı büyük bir katılımla gerçekleşti. Sonuçta da hepimizin olmasını istediği o karar ortaya çıkmış oldu. Bu nedenle katılan herkese ben teşekkürümü ilettim” dedi.
8 milletvekilinin de katılımıyla yarından itibaren DP Grubunun Meclis’te yeniden oluşacağına işaret eden Denktaş, 2009’da halk tarafından DP’ye verilen grup oluşturma kararının yeniden DP’nin eline geçeceğine ve DP’nin Başkanlık Divanı ve diğer komitelerde söz hakkı elde edeceği bir noktaya ulaşacağına dikkati çekti.
Meclis’te grup oluşturmanın gerekliliğinin nedenini de açıklayan Serdar Denktaş, şöyle konuştu:
“Bugün dahil Güvensizlik Önergesi’nin görüşülmesinin yapılması UBP-CTP’nin sadece temsil edildiği Danışma Kurulu kararıyla 1 hafta ertelendi. Dolayısıyla mevcut hükümetin devamına 1 hafta daha verildi. Ama artık DP’nin de içinde bulunacağı bir Başkanlık Divanı bu karar verilirken gerekçelerin ne olduğunu bileceğiz ve bu gerekçeleri kamuoyuyla da paylaşabilme şansını elde etmiş olacağız. Grup kurma o açıdan önemlidir. Yoksa artık bu 2 ay içerisinde Meclis’in üreteceği çok bir karar yok. ”

YARIN BASIN TOPLANTISI...
Yarın grup katılımının gerçekleşmesinin ardından basın toplantısı düzenleyeceklerini de duyuran Denktaş, partinin bundan sonraki hedeflerini bu basın toplantısında açıklayacaklarını söyledi ve “Hayırlı olsun” dedi.

Bu haber toplam 1901 defa okunmuştur
Etiketler : ,