DİSİ’den Maraş  mektubu “BM kararları ihlal ediliyor”

DİSİ’den Maraş mektubu “BM kararları ihlal ediliyor”

DİSİ’den Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ne Maraş (Varosha) mektubu

A+A-

DİSİ Meclis Grup Başkanı ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki (AKPM) Kıbrıs heyetin başkanı Nikos Tornaritis’in, Türkiye’nin kapalı Maraş bölgesindeki yeni “provokasyonları” konusunda AKPM’deki ulusal delegasyonlara mektup gönderdiği belirtildi. 

Alithia gazetesi, Tornaritis’in AKPM’deki ulusal delegasyonların başkanlarına gönderdiği mektubunda, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 1974 Harekatı’nın 47’inci yıldönümü için adaya yaptığı ziyaretle Kıbrıslı Türk lider Ersin Tatar’ın, Maraş’ın yüzde 3.5’e tekabül eden bir kısmının statü değişikliğine ilişkin açıklamasına eleştiriler yönelttiğini yazdı.

Habere göre, Tornaritis, “Türkiye ve Kıbrıs’ın işgal altındaki bölümündeki alt yönetiminin, Maraş’ın yasal sahiplerine, Τaşınmaz Mal Komisyonu nezdinde mülklerini geri almak için başvuranlara Kıbrıs Türk idaresi altına geri dönmeleri yönünde çağrı yaptığını” belirtti. 

Tornaritis, mektubunda, bu “provokasyonların, Türkiye’nin iki devlete dayalı çözüm taleplerinin bir kısmını, ayrıca uluslararası hukukun BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarının ihlal edilmesini” teşkil ettiğini ileri sürdü.

Tornaritis mektubunda ayrıca BM Güvenlik Konseyi, Avrupa Konseyi, uluslararası toplumun buna yönelik yanıtının güçlü olduğunu belirterek, Türkiye’nin kapalı Maraş bölgesiyle ilgili kararlarını geri alması yönünde de çağrıda bulundu.

Bu haber toplam 403 defa okunmuştur
Etiketler : , ,