DENETLEME KURULU ARAŞTIRACAK

'DENETLEME KURULU ARAŞTIRACAK'

CTP-BG Mağusa Milletvekilli Sonay Adem, bugün Meclis Genel Kurulu’nda, Cumhurbaşkanı Derviş Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun bankalarda 2 milyon TL mevduatı bulunduğunu iddia

A+A-

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun bankalarda 2 milyon TL mevduatı bulunduğunu iddia etti, bazı “belgeler” dağıttı ve konuyla ilgili açıklama istedi.

Meclis Genel Kurulu’nun bugünkü birleşiminde Adem’in bu iddiasını yanıtlayan Başbakan İrsen Küçük ise, “İddiaların üzerine gidilmesi kaçınılmaz. Belgeler Başbakanlık Denetleme Kurulu tarafından incelenecek” dedi.

CUMHURBAŞKANI EROĞLU İLE İLGİLİ İDDİA

Gündem dışı konuşması sırasında Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun çalışmalarına da değinen, rüşvet iddiaları olduğunu ve siyasi kirliliğin kötü bir noktaya geldiğini savunan CTP Milletvekili Sonay Adem, milletvekillerinin mal varlıklarını açıklamakla yükümlü olduklarını aktardı.

Konuyla ilgili 2009’daki bir oturuma atıf yapan Adem, bugünün Cumhurbaşkanı, dönemin UBP Genel Başkanı Derviş Eroğlu’nun o tarihte mal varlığını “bir ev, 3 arsa ve bir araba” olarak açıkladığını, ancak gerçeğin böyle olmadığını belirterek, milletvekilleri ile basına bazı belgeler dağıttı.

Bir bankadan gelen belgede Derviş Eroğlu’nun Mağusa şubesinde 3, Lefkoşa şubesinde de 2 hesabı olduğunun görüldüğünü, bu hesaplarda toplam 2 milyon 126 bin 185 TL mevduat bulunduğunu ileri süren Adem, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nu bu paranın kaynağını açıklaması gerektiğini kaydetti.

Başbakanlık Denetleme Kurulu’nu da konuyla ilgili göreve çağıran Adem, Eroğlu’nun istifa etmesini de istedi.

Lapta Huzurevi yeni binası için kendi bakanlık döneminde atılan temellerin bitirilmesi için Türkoy Tokel’in bakanlık zamanında girişimler yapıldığını da anlatan Adem, şimdi ise Lapta Huzurevi’nin Hamitköy’e taşınması için arazi arandığını ve temel atılan yerin de başkasına verilmeye çalışıldığını belirterek, bundan vazgeçilmesini istedi.

DENETLEME KURULU ARAŞTIRACAK

Başbakan İrsen Küçük de yanıt konuşmasında, zaman zaman ortaya iddialar atıldığını, bunların üzerine gidilmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Daha önce de CTP Milletvekili Abbas Sınay’ın bazı iddialarda bulunduğunu ancak yapılan araştırmada bir bulguya rastlanmadığını belirten Küçük, Sonay Adem’in de daha önce bazı iddialarda bulunduğunu ve Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun konuyu araştırarak rapor hazırladığını kaydetti; araştırma raporunu okudu.

Söz konusu raporda, basında da çıkan iddialarla ilgili herhangi bir bulguya rastlanmadığının belirtildiğini anlatan Küçük, “bürokratlarla ilgili bulguya rastlanmadı, siyasilerle ilgili yetki olup olmadığı da başsavcılıktan soruldu” şeklindeki ifadelere atıf yaptı. Küçük, “Benim görüşüm yetkisi olduğu yönündedir” diye de ekledi.

Sonay Adem’in dağıttığı belge ve iddiaların Başbakanlık Denetleme Kurulu’nda inceleneceğini
belirten Küçük, iddiaları tarafsız olarak araştırmanın görevleri olduğunu vurguladı.

 

İŞTE MECLİSTE DAĞITILAN EROĞLU'NA AİT OLDUĞU İDDİA EDİLEN BANKA HESAP DÖKÜMÜ

 

 

 

ATV DE SORMUŞTU

ATV haber, 2009 yılında, Erdal Şimşek imzasıyla yayınladığı özel haberde Eroğlu’nun mal varlığını açıklamıştı…

İşte o haber;

“Türk Metal Sendikası'nın Eski Genel Başkanı ve Ergenekon Terör Örgütü Sanığı Mustafa Özbek'in seçimlerde desteklediği Ulusal Birlik Partisi lideri ve eski Başbakan Derviş Eroğlu da tapu zengini çıktı

Kuzey Kıbrıs'ta çözüm istemeyen ulusalcı kesimlerin önde giden isimlerinden biri olan Ulusal Birlik Partisi Lideri Derviş Eroğlu'nun tapuları eşi ve kızına ait. Derviş Eroğlu'nun nasıl bu kadar çok para kazandığı bilinmeyen eşi ile kızının Kıbrıs'ın farklı şehir ve kasabalarında on binlerce metrekareyi bulan arsaları , onlarca tapusu belirlendi.

Ancak Derviş Eroğlu'nun Mustafa Özbek'in tersine gayrimenkulleri kendi üzerine değil eşi Munise Eroğlu ve kızı Resmiye Canlatay adına tapuya kayıt ettirdiği anlaşıldı.

Eroğlu ailesinin arsaları nerede peki? bu arsalar adanın Maraş, Aşağı Maraş, Ayluka ve Gazi Mağusa gibi kent ve bölgelerinde. arsa, ev ve apartmanlarının önemli bir bölümünü eşi üzerine kaydettiren Eroğlu'nun kendisine ait görünen sadece bir arsa tapusu var.

Münise Eroğlu'nun üzerine kayıtlı bulunan bazı gayrimenkuller
- Maraş'ta müstakil ev
- Maraş'ta apartman dairesi
-Aşağı Maraş'ta 3.792 m2 arsa
-Ayluka'da 10. 900 m2 arsa
-Ayluk'ta 7. 600 m2 arsa
- Çatalköy'de 18. 000 m2 arsa
- Lefkoşa'da 2 dönüm arsa
- Lefkoşa 1. 000 m2 arsa
- Gazimagosa 1. 648 m2 arsa
- Lefkoşa'da 17 daire 1 dükkan toplam 23 tapu

Eroğlu'nun eşi Munise Eroğlu üzerinde sadece bir apartmanda 17 daire ve bir dükkân görünürken kızı resmiye canlatay üzerinde ise arsaların haricinde 10 daire ve bir adet dubleks villa görülüyor. Ayrıca Gazimagosa belediyesi vergi tahakkuk dairesi kayıtlarına göre yine Maraş, Ayluka, Lefkoşa, Gazi Magosa bölgesinde onlarca tapu kaydı bulunuyor. Onlarca tapunun fiyatı düşük gösterildiği için belediyeye yıllık 481 lira 91 kuruş vergi ödendiği belirtiliyor. oysa Kıbrıstaki emlakçıların bu tapulara verdiği değer onmilyonlarca doları buluyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükûmeti yetkililerinden alınan bilgilere göre, aşırı tapu sahiplerinin geçmişe yönelik vergi beyanları arasında inceleme yapılarak haklarında hukuki işlem başlatılacak. Kıbrıs'ta aşırı gayrimenkul edinenlerin çoğunluğunun vakıf arazilerini çok ucuza aldıkları da ayrıca dikkat çekiyor…”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 4851 defa okunmuştur