CTPDEN HODRİ MEYDAN

CTP'DEN HODRİ MEYDAN

Meclis Genel Kurulu’nda konuşan CTP-BG Mağusa Milletvekili Sonay Adem vurguladı, “Tüm milletvekili arkadaşlarımın banka hesapları ve tapu kayıtları açıktır. Bu bilgilerimizin açıklanmasında itirazımız yok. Hodri meydan” Sonay Adem, kend

A+A-

 

 

 

Meclis Genel Kurulu’nda konuşan CTP-BG Mağusa Milletvekili Sonay Adem vurguladı, “Tüm milletvekili arkadaşlarımın banka hesapları ve tapu kayıtları açıktır. Bu bilgilerimizin açıklanmasında itirazımız yok. Hodri meydan”

Sonay Adem, kendisiyle Başbakan İrsen Küçük arasında bir bağlantı kurulmasına anlam veremediğini belirterek, “Nice, belgeleri o verdi bana da ben çıkıp açıkladım. Böyle bir şey mümkün değil” dedi.

Afrika gazetesinde bir süre önce “bir bankaya ait bir zırhlı aracın cumhurbaşkanlığı yakınlarına geldiği ve 700 bin TL’lik nakit para devraldığı” yönünde bilgiler içeren bir mektup yayınlandığını söyleyen Adem, bugün aynı gazetenin, bu olayı kamuoyuyla paylaştığı için kendisine yönelik saldırılarda bulunduğunu ve diğer bazı gazetelerle birlikte Cumhurbaşkanı’nın avukatlığını yaptığını savundu.

Adem, olayı konuşma konusu yaptıkları için bütün CTP’li eski bakan ve milletvekillerine yönelik saldırılar başlatıldığını ve suçlu sandalyesine oturtulduğunu söyledi.

Kürsüde geçen hafta yaptığı konuşma sonrasında birbirinden çok farklı senaryolar yazıldığını ifade edip bazı gazetelerin manşetlerinin “saray” tarafından hazırladığını savunan Adem, öne çıkan senaryonun ise “Başbakan’ın Cumhurbaşkanı’nın hesaplarını soruşturmaya başladığı, Cumhurbaşkanı’nın da bunun üzerine bütün hesaplarını o bankada topladığı” yönünde olduğunu söyledi.

Adem, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun “emeklilik ikramiyesinin yanı sıra mal satarak bu parayı elde ettiği” yönünde açıklamasını hatırlatarak, bu mal satışının araştırılıp, araştırılmadığını sordu. Adem, “Eroğlu’nun emeklilik ikramiyesi, 2 devlet bankasından bir tanesindedir ve miktarı da 640 bin TL’dir. 2 buçuk trilyonun da emeklilik ikramiyesiyle ilgisi yoktur” iddiasında bulundu.

Cumhurbaşkanı ve diğer tüm siyasilerin mal varlığının araştırılmasını isteyen Adem, kendilerinin de benzeri çamur atmalara maruz kaldığına işaret ederek, açıklık ve şeffaflık adına bu yönde yasal düzenleme yapılmasının şart olduğunu belirtti.

Adem, Denetleme Kurulu’nun Cumhurbaşkanı’nın denetleyemeyeceği yönündeki açıklamalara da değinerek, “Bu kurul memleketteki her şeyi denetleyebilir… Başkası için kuyu kazdılar ama ilk kendileri düşecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun mal varlığı konusunda yalan beyanda bulunduğunu savunan Adem, Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun bu olayı araştırmasını ve Başbakan Küçük’ün de kurula müdahale edilmesine engel olmasını istedi.

Sonay Adem, konuşmasının sonunda “Cumhurbaşkanı’nın banka hesabına ilişkin belgeyi bana Başbakan İrsen Küçük vermedi. Bu konuda Saray çevresine baksınlar” dedi.

SOYER

CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda Çevre Yasa Tasarısı’nın görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun banka hesaplarına ilişkin belgelerin açıklanmasının “etik değil” diyerek “geçiştirilmek” istendiğini söyledi.

Soyer, “Bugün etikten bahsedenler aynı kürsüden CTP’ye dönük aslı astar olmayan suçlamalarda bulunmuştu. Günlerce CTP’nin Maliye Bakanı’nın olmayan Ferrarisi’ni ya da arsasını konuştunuz. O çıkıp her şeyi açıkladı. Bunu yaparken etik neredeydi? Mal varlığımızı açıkladık. Günlerce alay ettiniz. Hep biz söyleyelim, siz ispat etiniz dediniz. Etik bunun neresinde?” dedi.

Hukukta ortaya atılan her şeyin ispat edilmesi gerektiğinin altını çizen Soyer, yargı sürecinin hızlı bir şekilde işlemesi gerektiğini belirtti. Ülkede siyasetin dedikodu üzerinde döndüğünü savunan Soyer, şöyle devam etti:

“Dedikodu yaparak birini yok edersen, aynı yöntemle seni de yok etmek isteyecekler.. Harup ihraç ettiler, geri geldi. Hiç ses çıkarmadık. Hellim konusu da aynıdır ama onlar hala işin yaygarasını yapıyor. Bizde harup konusunun yaygarasını yapalım? Patates ihracatı da bunların çıkardığı yaygara sonucunda durdu. Biz kendi elimizle kendi gözümüzü çıkarıyoruz. Biz çıkıp, açıkladık. Şimdi sizin de çıkıp açıklamanız lazım. Siz ise etikten bahsederek, olayın üstünü örtmeye çalışıyorsunuz.”

Kamu kaynağı yaratarak, ya da istihdam ederek bir yere varmanın mümkün olmadığını artık herkesin bilmesi gerektiğini kaydeden Soyer, köklü değişimin şart olduğunu söyledi.

 

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük de konuşmasında, meclisin birçok konuyu tartışması gerektiğini, bu şekilde verimli olunabileceğini belirterek, tartışmadan gocunmayan bir siyasetçi olarak ülke çıkarlarının söz konusu olduğu konuların özenerek konuşulması gerektiğine inandığını da belirtti.

Küçük, Maraş’daki mallarla ilgili Taşınmaz Mal Komisyonu’na yapılan başvuruların değerlendirildiğini ve konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı’nda bugün bir toplantı yapıldığını söyledi.

CTP Milletvekili Sonay Adem’in Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun banka hesabına ilişkin açıklamalarına da değinen Küçük, malvarlıklarının araştırılması konusunda meclise sunulacak öneriyi kabul edeceklerini ve bu konuda hiçbir rahatsızlık duymayacaklarını kaydetti.

İrsen Küçük, Meclis’teki konuşma sonrasında birçok kişinin suçlandığına işaret ederek, birçok masum insanın delil olmadan zanlı duruma getirilmek istendiğini söyledi. Küçük, ortada bir suç olması halinde, sonuna kadar gidileceğini belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1633 defa okunmuştur