CTP KADIN ÖRGÜTÜ’NDEN KINAMA

CTP KADIN ÖRGÜTÜ’NDEN KINAMA

CTP Kadın Örgütü, kadınlara karşı her türlü saldırıyı şiddetle kınadı ve mevcut Ceza Yasası’nın bir an önce güncellenmesini istedi

A+A-

 

 

CTP Kadın Örgütü, kadınlara karşı her türlü saldırıyı şiddetle kınadı ve mevcut Ceza Yasası’nın bir an önce güncellenerek, toplumsal cinsiyet eşitliğini gözetecek düzenlemeler yapılmasını istedi.

 

CTP’den yapılan açıklamaya göre, son yıllarda kadına karşı şiddet ve tecavüz olaylarının kaygı verici boyutta olduğuna dikkat çeken kadın örgütü, ülkede yaşanılan tecavüz olaylarıyla toplumdaki yozlaşmanın vahametinin açıkça ortaya çıktığını kaydetti.

 

Açıklamada, “Her ne koşul ve şartta olursa olsun kadınlara bedenleri üzerinden yapılan saldırıların insanlık dışı olduğunu ve kabul edilemeyeceğini; faillerinin en ağır şekilde cezalandırılması için hükümetin, emniyet güçlerinin ve yargının biran önce üzerlerine düşen görevi gecikmeden yerine getirmeleri gerektiğini vurgulamak isteriz” denildi.

 

CTP Kadın Örgütü, mevcut “Ceza Yasası”nın bir an önce güncellenerek, toplumsal cinsiyet eşitliğini gözetecek düzenlemeler yapılması gerektiğini belirtti. Örgüt, kadın ve kız çocuklarının cinsel ve bedensel haklarına yönelik saldırı ve ihlallerle ilgili yasa maddelerinin reform edilmesi gerektiği kaydedildi.

 

Açıklama şöyle devam etti:

 

“Böylesi çirkin saldırılar nedeniyle kadınların bedenlerinde ve ruhlarında ömür boyu izler yaratan travmaların gelecek nesilleri de etkileyecek olmasından kaygı duyulmaktadır. Bu noktada hükümet üzerine düşen görevi yapmalı, ebeveynler de kaliteli nesil yetiştirilmesi konusunda duyarlı olmalıdır. Ayrıca cinsel saldırılara maruz kalan mağdurların yargıda hak arama sürecinde yaşadıkları sıkıntıları asgari düzeyde atlatmalarına yönelik, yetkililerce danışmanlık mekanizmaları oluşturulmalıdır.”

 

Örgüt, bu tür saldırıların önlenmesi konusunda üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getireceklerini ve takipçisi olacağını bildirdi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 702 defa okunmuştur