ÇEVRE YILI (!)

'ÇEVRE YILI' (!)

KKTC’de ilan edilen Çevre Yılı’nda bir felakete daha göz yuman yetkililer, halkın sağlığını ciddi şekilde tehdit eden akü hurdacılığına da duyarsız... Ağır metal ve kanserojen birçok madde içeren hurda akülerin geri dönüşümü konusunda kaçak i

A+A-

 

KKTC’de ilan edilen Çevre Yılı’nda bir felakete daha göz yuman yetkililer, halkın sağlığını ciddi şekilde tehdit eden akü hurdacılığına da duyarsız...

Ağır metal ve kanserojen birçok madde içeren hurda akülerin geri dönüşümü konusunda kaçak işyerlerinin faaliyete geçmesi insan sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor.

Akülerin geri dönüşümünü sağlayan kayıtlı iki firma varken, kayıtsız birçok iş yerinin bu işe başlaması hem kayıtlı iş yeri sahiplerini hem de K.T Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nı ayağa kaldırdı.

Oda Başkanı Hürrem Tulga, “İnsan sağlığı ciddi şekilde tehlike altında. Bu tehlikenin yanında Teknecik Elektrik Santrali’nin yaydığı zehir bile az kalır” diyerek durumun vahametine dikkat çekiyor.

Sezer Akü Ltd.’nin sahibi Mehmet Sezer, Çevre Dairesi’ne yapılan ihbarlara rağmen yetkililerin duyarsızlığına isyan ediyor.

Sezer, bugün bazı kişiler tarafından çevre yasalarının ihlal edildiğini söyleyerek, “Haspolat’ta 5 kaçak iş yerini tespit ettik, Mağusa, Girne ve Güzelyurt’ta da var. Bunları Çevre Dairesi’ne ihbar ettim ama ne denetim yapıldı, ne de konuyla ilgilenildi” açıklamasında bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 882 defa okunmuştur