1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. Caz Festivali Bilal Karaman ile devam edecek
Caz Festivali Bilal Karaman ile devam edecek

Caz Festivali Bilal Karaman ile devam edecek

Naci Talat Vakfı’nın düzenlediği 2. Lefkoşa Surlariçi Caz Festivali 19 Ekim Pazar akşamı Bilal Karaman Quintet konseri ile devam edecek.

A+A-

Naci Talat Vakfı’nın düzenlediği 2. Lefkoşa Surlariçi Caz Festivali 19 Ekim Pazar akşamı Bilal Karaman Quintet konseri ile devam edecek.

Naci Talat Vakfı’ndan yapılan açıklamaya göre, Bilal Karaman Quintet konseri Naci Talat Barış ve Dostluk Evi’nde saat 19.00’da başlayacak. Biletler konser akşamı girişten temin edilebilecek.

Bilal Karaman Quintet’de, gitarda Bilal Karaman, saksafonda, Barış Ertürk, kontrabasta  Apostolos Sideris, davul ve perküsyonda Jarrod Cagwin yer alacak.

BİLAL KARAMAN KİMDİR?

1981 Kars doğumlu Türk gitaristi ve bestecisi Bilal Karaman’ın 11 yaşından beri gitar çaldığı ve 2004’te Bilgi Üniversitesi Caz Performans Bölümü’nden mezun olduğu belirtildi.

2009 yılında Yamaha’nın sponsorluğunda gerçekleşen caz gitar yarışmasında birinci olan Karaman. 2011’de yayınlanan Bahane albümü Türkiye'de büyük ilgi gördü.

Karaman, 2012 yılındaki İstanbul Caz Festivali özel konseri Marcus Miller & Friends konserinde gitarıyla yer aldı. 2012 yılında Türkiye'nin ilk ve halen tek Sanal Gitar Akademisi’ni kurdu, bütün gitar öğrencileri için Türkçe ve ücretsiz kaynak yarattı.

2012 yılında Amerikan 'Guitar Player' dergisinde yeni, öne çıkan dört gitaristten biri olarak gösterildi, 2013 yılında ikinci solo albümü Patika’yı çıkardı.

Bugüne kadar Ricky Ford, Lawrence Butch Morris, Marcus Miller, Pierre Blanchard, Lars Danielsson, Aydın Esen gibi Dünya caz sahnelerinde prestij sahibi müzisyenlerle beraber çalışma fırsatı yakaladı.

Bilal Karaman, Türk müziğini gelenekten koparıp cazla buluşturmasıyla tanınıyor.

Bu haber toplam 7106 defa okunmuştur