1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TURİZMCİLER UMUTLU DÖNDÜ
ÇAKICI, HRİSTOFYASLA GÖRÜŞTÜ

ÇAKICI, HRİSTOFYAS'LA GÖRÜŞTÜ

Çakıcı, genelde Kıbrıs konusu ve son dönemdeki petrol ve doğal gaz arama girişimlerinin ele alındığını açıkladı

A+A-

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’la görüştü.

Rum Başkanlık Sarayında saat 11.00’de başlayan ve 2 saat süren görüşmede, TDP’nin Genel Sekreteri Esat Varoğlu, Dış İlişkiler Sekreteri Sami Dayıoğlu ve Ekonomi Komitesi Başkanı Özgün Kutalmış da yer aldı.

Görüşme sonrası basına açıklamalarda bulunan Çakıcı, genelde Kıbrıs konusu ve son dönemdeki petrol ve doğal gaz arama girişimlerinin ele alındığını, Kıbrıs’ın çok önemli bir dönemden geçmesinden dolayı Türk ve Rum liderlerden gelinen noktayı öğrenmenin sağlıklı bir değerlendirme yapmayı kolaylaştıracağını ifade etti.

“EROĞLU GERİ ADIM ATTI”

Çakıcı özellikle yönetim ve güç paylaşımı ile çapraz oylama konularında Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun geri adım attığını savunan Çakıcı, çapraz oylamanın olası bir referandum sonrası ayrı bir referanduma tabi tutulması önerisinin, II. Cumhurbaşkanı Talat’ın da “gerisinde” bir yaklaşım olduğunu ileri sürdü.

“MÜLKİYET VE TOPRAK KONUSUNDA DAHA AÇILIMCI ÖNERİLER BEKLİYORUZ”

Mülkiyet konusunda da Kıbrıs Türk tarafının önerisini olumlu bulduklarını, buna karşın Rum tarafının yeterince adım atmadığını düşündüklerini söyleyen Çakıcı, Hristofyas’tan mülkiyet ve toprak konusunda daha açılımcı öneriler beklediklerini dile getirdi.

Çakıcı “Nasıl ki ikinci bir referandum için Türk tarafının inadı yanlışsa, Karpaz’daki 5 köy için de Rumların ısrar etmesi yanlıştır” şeklinde konuştu.

Petrol ve doğal gaz konusunda da Kıbrıslı Türklerin bu çıkarların dışında bırakılmasını yanlış bulduklarını söyleyen Çakıcı, kıta sahanlığı anlaşması yapıp karadan sonra denizi de bölmenin başka bir yanlış olduğunu dile getirdi ve “İki yanlış bir doğru etmez” ifadelerini kullandı.

“ÇÖZÜM OLACAKSA İNŞALLAH BULUNUR”

Çakıcı, “Doğal gaz ve petrol çözüm olacaksa inşallah bulunur, çözüm olmayacaksa inşallah bulamayız” diyerek, çözüm sonrası insanların petrol ve doğal gazdan gelecek milyonlara ihtiyacı olacağını, bunun yeniden yapılanma tamiratlar veya iş olanaklarına harcanabileceğini söyledi.

Çakıcı, “çözüm olacaksa bulalım ve çözümün finansmanı için kullanalım, ama iki tarafı bölecekse bulunmasın, o yüzden biz Rum tarafının petrolden çok Kıbrıs sorununun çözümüne odaklanmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Doğal gaz ve petrolden gelecek gelirin “Kıbrıslılara” yansımasının 5-6 yılı bulacağını ve 5-6 yıla kadar çözümün bulunabileceğini söyleyen Çakıcı, Hristofyas’ın geriye kalan bir buçuk yıllık görev süresi içerisinde erken bir çözümü hedeflemesi gerektiğini kaydetti.

Özellikle mülkiyet ve toprak konularında açılım beklediklerini söyleyen Çakıcı, “Aksi takdirde gelecekte Kıbrıslı Türkleri mumla arayacaksınız” diye konuştu.

“KIBRIS TÜRK TARAFI ÇÖZÜME HAZIR”

Kıbrıslı Rumların çözüm konusunda Kıbrıslı Türklerin hep bir adım gerisinden geldiklerini ve Kıbrıslı Türklerle daha çok empati kurabilmeyi becermeleri gerektiğini söyleyen Çakıcı, Rumların Kıbrıslı Türklerin ne kadar zor durumda olduğunu anlaması gerektiğini de belirtti.

Kıbrıslı Türklerin çözüme hazır olduğunu ifade eden Çakıcı, Rum kilisesinin politika ve söylemlerinin taksime hizmet ettiğini, bu açıklamaları benimsemeyip tepki duyduklarını ifade ederek, Türk tarafında dinin bu kadar etkili olamadığını belirtti.

Çakıcı, Rum tarafında, çözüm yanlısı bir liderin gidip yerine çözümsüzlük yanlısı birisinin gelmesini istemediklerini de kaydederek, petrol konusundaki “biz sizin hakkınızı veririz” söylemlerinin de liderden lidere değişebileceğini ifade etti.

“TREN, İSTASYON ŞEFİ VE DONMUŞ BALIK...”

Çakıcı, “Kıbrıslı Türklerin kimsenin rehinesi olmadığını” da söyleyerek, Türkiye’nin AB yolundaki treninin yolculuğunda, Rumları “istasyon şefine”, Kıbrıslı Türkleri de “trendeki buzdolabının içindeki balığa” benzetti.

Çakıcı, Hristofyas’a mülkiyet konusunda yaptıkları önerileri tekrar görüşmek için New York zirvesi sonrası bir kez daha randevu istediklerini de sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 717 defa okunmuştur