1. HABERLER

  2. GÜNEY

  3. ‘Brexit’, güneyi teğet geçecek
‘Brexit’, güneyi teğet geçecek

‘Brexit’, güneyi teğet geçecek

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması ve bunun Kıbrıs’a etkileri, Kıbrıs Rum hükümetinin ilgili birimi tarafından hazırlanan raporla değerlendirildi

A+A-

 

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması (Brexit) ve bunun Kıbrıs’a etkilerinin, Kıbrıs Rum hükümetinin ilgili birimi tarafından hazırlanan raporla değerlendirildiği belirtildi.

Alithia gazetesi “Kıbrıs ve Brexit- Kıbrıs İçin Brexit 'Kan Dökülmeksizin'” başlıklı haberinde, Rum Yönetimi’nin ilgili birimi tarafından hazırlanan Brexit ve bunun Kıbrıs’ın güneyine etkilerine ilişkin raporda, bu gelişmeden, Kıbrıs’ın güneyinin yara almasının beklenmediğinden söz edildiğini yazdı.

Habere göre raporda ayrıca, Brexit'in sonuçlarının, ortaya çıkacak anlaşmaya da bağlı olacağına dikkat çekildi.

Gazete rapora atıfta bulunarak, İngiltere’nin, İngiliz Üslerini, 1973’te AB’ye katılırken, sadece askeri amaçlı kullanımı dolayısıyla ayırdığını, Kıbrıs’ın güneyinde AB’ye katılımına ilişkin 3’üncü Protokol temelinde ise İngiliz üsleri topraklarının İngiliz egemenliği altında olduğunu, AB toprağı olmasa da AB’nin gümrük bölgesinde yer aldığını yazdı. Haberde, üsler içinde yaşayan Kıbrıslıların AB vatandaşı sayıldığı ve üslerde de Euro kullanıldığı kaydedildi.

 Kıbrıs’ın güneyinde, İngiliz üsleri konusunu hemen gündeme getirme niyetine olmadığının belirtildiğini yazan gazete, jeopolitik açıdan Kıbrıs’ın, İngiltere’nin kendi rolünü oynamak istediği çok zor bir bölgede yer aldığına da dikkat çekildiğini belirtti.

Haberde İngiliz üslerinin, Londra için daha önce hiç olmadığı kadar önemli olduğu ve Rum Yönetimi ile iyi ilişkilere sahip olmak istendiği ifade edildi.

Gazete, Brexit’in turizm alanında şu ana kadar olumsuz bir etkisinin olmadığını, 2017'de Büyük Britanya’dan Güney Kıbrıs’a giden turist sayısında artışın gözlemlendiğini yazdı.

Bu haber toplam 1875 defa okunmuştur
Etiketler :