1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. "Belediyelerin katkı payları derhal ödenmeli!"
Belediyelerin katkı payları derhal ödenmeli!

"Belediyelerin katkı payları derhal ödenmeli!"

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu belediyelerin katkı paylarının ödenmesi için çağrıda bulundu.

A+A-

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu belediyelerin katkı paylarının ödenmesi için çağrıda bulundu.
Yorgancıoğlu, belediyelerin katkı paylarının ödenmesi ile ilgili şunları kaydetti:
 

UBP Hükümeti’nin hükümet edememe olgusu her alanda kendini hissettirirken, bakanlıklar arasındaki uyuşmazlıklar yüzünden başta Kıbrıs Türk Halkı olmak üzere ülkenin kurumları mağdur edilmektedir.
CTP olarak UBP Hükümeti’nin Meclis gündemine taşıdığı yerel yönetimlerin devlet katkı payının yüzde 8.5’den 9.25 yükseltilmesi ve artan yüzde 0.75’lik katkı payının nüfus ve yüzölçümü oranına göre dağıtılması önerisine partizanlık kokan bir girişim olarak niteleyerek karşı çıkmıştık.
Ama UBP Hükümeti yasal mevzuatı ve itirazları görmezden gelerek her zamanki gibi ‘ben yaptım oldu’ mantığı ile yasa gücünde kararname çıkartarak bu uygulamayı hayata geçirmeye çalışmış kendi parti kurultayları öncesinde istifalarını veren UBP’li belediye başkanlarının ağızlarına bal çalmıştır.
UBP Hükümeti ve İrsen Küçük’ün alelacele üç ay sonra Meclis’ten geçmesi muhtemel olmayan bir yasa gücünde kararname ile partisi içerisinde ayaklanan belediye başkanlarını yatıştırmak adına bu uygulamayı yasa gücünde kararname ile uygulamaya koymuştur.
Fakat gelinen son aşamada hükümet edenlerin görüş ayrılıklarının bakanlıklar arasına kadar nüksettiğini üzülerek görmekteyiz. İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı belediyelerin katkı payını yasa gücünde kararname ile belirlenen kıstaslara göre hazırlayarak Maliye Bakanlığı’na göndermekte Maliye Bakanlığı ise bu uygulamanın yasalaşmadığı gerekçesiyle mevcut yasa üzerinden belediye katkı paylarının hesaplanmadığı için belediyelere gerekli katkı paylarını ödememektedir.
CTP olarak bizlerin hükümetin kendi arasında dahi fikir birliğine varmadığı bir konu üzerine bakanlıklar arasında yaşanan bu görüş ayrılığından dolayı belediyelerin mağdur edilmesinin kabul edilemez olduğunun altını çizeriz.
İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nın mevcut yasa ile belirlenen sınırlar çerçevesinde yeniden düzenleme yaparak belediyelerin yaşadığı bu mağduriyetin en kısa zamanda giderilmesini talep etmekteyiz.
Meclis’ten güvensizlik önergesiyle düşürülen ve istifasını sunan bir hükümetin, ‘ben yaptım oldu’ anlayışından kurtularak belediyelerin mağduriyetinin giderilmesi gerekmektedir.

Bu haber toplam 1353 defa okunmuştur