1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Başkentte “Adaletin Rengi Ne?’’ sloganıyla “Onur Yürüyüşü” düzenlendi
Başkentte “Adaletin Rengi Ne?’’ sloganıyla “Onur Yürüyüşü” düzenlendi

Başkentte “Adaletin Rengi Ne?’’ sloganıyla “Onur Yürüyüşü” düzenlendi

LGBTİ+ haklarının savunulması ve toplumsal farkındalığın artırılması için Lefkoşa’da “Adaletin Rengi Ne?’’ sloganıyla “Onur Yürüyüşü” düzenlendi.

A+A-

LGBTİ+ haklarının savunulması ve toplumsal farkındalığın artırılması için Lefkoşa’da “Adaletin Rengi Ne?’’ sloganıyla “Onur Yürüyüşü” düzenledi.

Yüzlerce yurttaşın katıldığı yürüyüş öncesi, başlangıç noktası olan Lefkoşa - Dereboyu'ndaki Suitex önünde yüz boyama standı kuruldu, katılımcıların pek çoğu yüzlerini simler ve gökkuşağı renklerine boyadı.

Bölgeye çok sayıda polisin konuşlandığı gözlemlendi.

Bazı siyasi parti ve sivil toplum temsilcilerinin ve Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı’nın da katıldığı yürüyüş Dereboyu’nda başladı.

Katılımcılar, Cumhuriyet Meclisi’nin önünden geçerek, Girne Kapısı’na, oradan da Lefkeliler Hanı’na yürüdüler. 

Meclis önünde okunan bildiride, LGBTİ+’ların hayatın her alanında uğradıkları ayrımcılığa dikkat çekilerek, bu konuda sorumlu olan yetkililerden gerekli adımları atması talep edildi.

Bildiride, kendilerine yönelik yapılan nefret söylemlerine karşı mahkemeye yaptıkları başvurulara işaret edilerek, “Bizler bu toplumun parçasıyız. Her zaman var olduk, var olacağız.” denildi, bu yürüyüşün sistematik ayrımcılığa, nefret söylemine ve ötekileştirmeye karşı daha adil bir dünya için bir isyan olduğu vurgulandı.

Bu haber toplam 4058 defa okunmuştur
Etiketler :