1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. Başkan geziyor!
Başkan geziyor!

Başkan geziyor!

23 Ekim 2020 tarihinde göreve başlamasının üzerinden 343 gün geçen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, toplamda 11 kez adadan çeşitli sebeplerle ayrılarak, "yurt dışı temaslarında" bulundu.

A+A-

Fehime ALASYA

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın ülkede bulunmaması nedeniyle tıkanan Meclis gündemiyle gözler Tatar’ın yurt dışı ziyaretlerine çevrildi. YENİDÜZEN, Cumhurbaşkanlığı resmi haber sitesinden Ersin Tatar’ın basına yansıyan yurt dışı ziyaretlerini mercek altına aldı.

23 Ekim 2020 tarihinde göreve başlamasının üzerinden 343 gün geçen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, toplamda 11 kez adadan çeşitli sebeplerle ayrılarak, yurt dışında “temaslarda” bulundu.

Görev süresinin %12,42’sinde adada bulunmayan Tatar, söz konusu 11 yurt dışı teması ile görevde olduğu 343 günlük sürenin 42 gününü yurt dışında geçirdi.

 

11 yurt dışı temasının ise 8’i Türkiye’ye…

Tatar’ın en uzun yurt dışı teması 10 gün ile 18 Eylül’de gerçekleştirdiği New York’taki görüşmeler ile yaşandı. Bu uzun ziyareti, 6 gün ile 3 Eylül tarihinde gittiği Ankara, Konya ve Kütahya’daki temasları takip etti.

Tatar’ın 11 kez yaptığı yurt dışı temaslarında sadece üçünün Türkiye dışında New York, Brüksel ve Cenevre’ye gerçekleştirdiği de dikkat çekti.

Tatar’ın bazı Türkiye temaslarına TC Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın davetlisi olarak gittiği de dikkat çeken bir diğer ayrıntı oldu.

 

TATAR’IN TARİH TARİH YURT DIŞI TEMASLARI:

İlk yurt dışı 26 Ekim’de

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, göreve gelir gelmez Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine, ilk resmi yurt dışı ziyaretini 26 Ekim’de Türkiye’ye yaptı.

Eşi Sibel Tatar'ın eşlik ettiği Cumhurbaşkanı Tatar, Ercan Havalimanı’ndan özel uçakla Ankara'ya gitmek üzere ülkeden ayrıldı. Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri de Tatar ile birlikte Ankara'ya gitti. Tatar, bu yurt dışı ziyareti öncesinde askeri törenle ve Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, bakanlar, askeri erkan ve diğer yetkililer tarafından uğurlandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk resmi ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ı resmi törenle karşıladı. Tatar, 27 Ekim’de adaya döndü. (2 gün)

 

26-27 Nisan 2021: Tatar, Cenevre’deki görüşmeler için önce Ankara’ya ardından Cenevre’ye gitti. (2 gün)

 

17 Haziran 2021: Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak, Antalya’da gerçekleşecek Diplomasi Forumu’na katılmak üzere 17 Haziran’da Ercan Havalimanı’ndan Antalya’ya hareket etti. Tatar 21 Haziran’da ülkeye geri döndü. (5 gün)

 

24 Haziran 2021: Tatar, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya gelmek için Brüksel’e gitti. Tatar, 26 Haziran’da adaya döndü. (3 gün)

 

3 Temmuz 2021: İstanbul’a hareket eden Cumhurbaşkanı Tatar,  İstanbul’a varışı sonrasında bazı temas ve görüşmelerde bulunarak, onuruna verilecek akşam yemeğine katıldı, daha sonra Elazığ’a hareket etti. Tatar, 7 Temmuz günü ise adaya geri döndü. (5 gün)

 

13 Temmuz 2021: Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Adana’ya gitmek üzere KKTC’den ayrıldı. 15 Temmuz’da ülkeye dönen Tatar, davetli olarak gittiği Adana, Tarsus, Erdemli, Mersin ve Silifke’de bir dizi temas ve görüşmelerde bulundu. (3 gün)

 

3 Ağustos 2021: Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, eşi Sibel Tatar ile birlikte İstanbul'a gitmek üzere adadan ayrıldı. Tatar 4 Ağustos’ta adaya geri döndü. (2 gün)

 

3 Eylül 2021: Ankara, Konya ve Kütahya’da düzenlenecek olan etkinliklere katılmak üzere eşi Sibel Tatar ile birlikte 3 Eylül’de ülkeden ayrılan Tatar, 7 Eylül’e dek temaslarını sürdürdükten sonra 8 Eylül’de adaya döndü.   (6 gün)

 

9 Eylül 2021: Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlenecek “Adalar Denizi ve Yunanistan İle Komşuluk İlişkileri Sorunları” konulu sempozyuma katılmak üzere İzmir'e hareket etti. 10 Eylül’de temaslarını tamamlayarak ülkeye döndü. (2 gün)

 

18 Eylül 2021: Cumhurbaşkanı Tatar, İstanbul üzerinden New York’a 18 Eylül’de hareket etti, 28 Eylül’de ise ülkeye geri döndü. (10 gün)

 

3 Ekim 2021: Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Anadolu Üniversitesi’nde 2021-2022 akademik yılın ilk açılış dersini vermek ve Fahri Doktora Unvanı almak için Eskişehir’e gitti. (2 gün)

yd-destek-gorseli-234.jpg

Bu haber toplam 1113 defa okunmuştur
Etiketler :