1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Askeri bölgeye park projesi
Askeri bölgeye park projesi

Askeri bölgeye park projesi

Meclis Çevre Komitesi'nin ilk kez 2017'de müjdelediği "KENT PARKI" projesi, Cumhurbaşkanlığı'nda da ele alındı.

A+A-

Lefkoşa'da Kermiya'daki askeri bölgenin "KENT PARKI"na dönüşmesi projesinde yeni bir adım daha atıldı.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber'in 2017'de ilk kez açıkladığı, askeri bölge sınırları içersinde 340 dönümden fazla bir arazinin doğal park alanı olarak projelendirilmesi ve ülkenin en büyük doğal park alanı olarak hizmete girmesi kararından sonra yeni bir toplantı yapıldı.

Meclis Çevre Komitesi'nin başlattığı proje için bu kez Cumhurbaşkanlığı'nda toplantı yapıldı, projenin ileri taşınması yönünde gerekli koordinasyon bir kez daha konuşuldu. 

Toplantıda "Lefkoşa Kermiya’daki (Metehan) 357 dönümlük askeri alanın Şehir Parkı ve Yeşil Alan olarak düzenlenmesi için hazırlanan kavramsal projenin ele alındığı" açıklandı.

Çalışmaların devam edeceği belirtilen açıklamada, şehir parkı ve yeşil alan olarak düzenlenerek Lefkoşa’ya kazandırılması amacıyla ayrılan söz konusu arazide çalışmaların başlayabilmesi için Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından telleme işlemlerinin yapılacağı da ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı başkanlığındaki toplantıya, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı ile Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu ve Cumhurbaşkanlığı Çevre Özel Danışmanı Prof. Dr. Şerife Gündüz katıldı.

Ayrıca toplantıda Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan da yer aldı.
 


Uluçay: “Cumhuriyet Meclisi’nin Doğal Park Projesi’ne Cumhurbaşkanlığının destek vermesi memnuniyet verici”

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Cumhuriyet Meclisi Çevre Komitesi tarafından başlatılan Metehan Bölgesine yapılması düşünülen “Doğal Park ve Yeşil Alan” projesine Cumhurbaşkanlığı’nın destek vermesinin memnuniyet verici olduğunu ifade etti.

Başkan Uluçay, ilk kez 9 Kasım 2017’de kamuoyuna duyurdukları ve dönemin Meclis Başkanı Sibel Siber’in Başkanlığında oluşturulan Çevre Komitesi’nin yoğun çabaları sonucu böyle bir projenin ortaya çıktığını anımsattı.

Askeri alan içerisinde yer alan bölgenin geçmiş dönemde gerekli izinlerinin alındığını ve proje için çalışmaların uzun süredir devam ettiğine işaret eden Uluçay, kendisinin göreve geldiği andan itibaren üzerinde hassasiyetle durduğu projelerden birinin bu çalışma olduğunu belirtti.

Meclis Müdür ve Müşavirlerine konuyla ilgili görevlendirme yaptığını söyleyen Uluçay, 340 dönümden fazla bir alanda yer alacak “Doğal Park ve Yeşil Alan Projesi”nin özelde Başkent Lefkoşa, genelde ise tüm ülke için çok önemli bir kazanım olacağına işaret etti.

Konuyla ilgili bugün Cumhurbaşkanlığı’nda yapılan toplantıda katılımcılarla konuyla ilgili detaylı bilgiler aktardığını da söyleyen Uluçay, arzusunun tüm paydaşlar ile birlikte projenin sahiplenilmesi ve tamamlanması olduğunu dile getirerek, söz konusu Doğal Park’ın Lefkoşa’nın nefes borusu olacağını belirtti.

Bu haber toplam 3634 defa okunmuştur
İlgili Haberler