ARTIK TURİZME HİZMET EDECEK

ARTIK TURİZME HİZMET EDECEK

1974 Kıbrıs Harekâtı’nda kullanılan C-47 Dakota kargo uçağı eylül ayında dalış turizmi için Antalya Tekirova’da batırılıyor. Tekirova Belediyesi ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı arasında yapılan çalışma sonucunda Kıbrıs Harekâtı’nda

A+A-

 

 

1974 Kıbrıs Harekâtı’nda kullanılan C-47 Dakota kargo uçağı eylül ayında dalış turizmi için Antalya Tekirova’da batırılıyor.

 

Tekirova Belediyesi ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı arasında yapılan çalışma sonucunda Kıbrıs  Harekâtı’nda asker ve malzeme nakliyesi yapan kargo uçağı belediyeye devredildi. Tekirova Belediye Başkanı Yusuf Üras, kargo uçağından sonra hedefin zırhlı tank olduğunu söyledi.

 

Balonlarla açığa taşınacak

Kayseri 2. Hava Bakım ve İkmal Komutanlığı’ndan TIR’larla Tekirova’ya getirilen C-47 Dakota, eylül ayında Tekirova’nın Üç Adalar kısmına taşınacak. Taşıma işlemi balonlarla yapılacak. C-47 uçakları 20 metre uzunluğunda ve 30 metre kanat uzunluğu var. Uçak 7.7 ton ağırlığında.

 

Tekirova Belediye Başkanı Yusuf Üras, geçmişte uçağı kullanan pilotu da davet ettiklerini ve uçağı gezdiğini anlattı. Üç Adalar bölgesinin Avrupa’nın 10 dalış bölgesinden birisi olduğunu anlatan Üras, uçak batırıldıktan sonra batıkta mercanların oluştuğunu, batığa 5-6 ay sonra dalış yapılabileceğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1463 defa okunmuştur