1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Arabacıoğlu Lefkoşa için projelerini anlattı
Arabacıoğlu Lefkoşa için projelerini anlattı

Arabacıoğlu Lefkoşa için projelerini anlattı

Arabacıoğlu, bugün düzenlediği basın toplantısında “Doğru Dürüst Lefkoşa” için yapacaklarını anlattı.

A+A-

Demokrat Parti (DP) Lefkoşa Belediyesi Başkan Adayı Mustafa Arabacıoğlu, hazırladıkları projelerle ve doğru dürüst bir yönetimle, bir yandan belediyeyi içinde bulunduğu durumdan kurtarırken, diğer taraftan halk sağlığı, kültür-sanat, eğitim ve temiz Lefkoşa’nın belediyeye ekstra külfet getirmeden gerçekleşebileceğini göstereceklerini belirtti.

DP LTB Başkan adayı Mustafa Arabacıoğlu, Bohjalian Restaurant’ta Belediye meclis üyesi adayları ile birlikte bugün düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında “Doğru Dürüst Lefkoşa” için yapacaklarını anlattı. Toplantıya DP Genel Sekreteri Bengü Şonya da katıldı.
Toplantıda “Doğru Dürüst Lefkoşa için neler yapılacak” kitapçığını da dağıtan Arabacıoğlu, Lefkoşa için yapacaklarını ve projelerini halka anlatmak istediklerini söyledi.

ŞONYA

DP Genel Sekreteri Bengü Şonya, yaptığı kısa konuşmada, siyasi partilerin  ülkelerinin geleceği, ileri götürülmesi ve refahı için ekipler kurarak projeler üretip halkın takdirine sunduklarını belirterek, “Biz de Lefkoşa için öngördüğümüz yol haritasını takdire sunuyoruz” dedi.
Şonya, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın, Can Denktaş’ın cenaze töreni nedeniyle toplantıya katılamadığını ifade etti.

ARABACIOĞLU

DP LTB Başkan Adayı Mustafa Arabacıoğlu konuşmasında, hazırladıkları kitapçıkta da yer alan projelerini ve neler yapacaklarını ana hatları ile anlattı.

Lefkoşa halkının mutluluğu ve üst düzeyde hizmet alabilmesi için belediye çalışanlarının sorunlarını öncelikle ele alacaklarını kaydeden Arabacıoğlu, “Onların çalışma motivasyonu yanında geleceğe kendileri ve aileleri için güvenle bakabilmelerini sağlamak, Lefkoşalı’ya beklenen hizmetin verilebilmesi için öncelikli bir zorunluluk” dedi.

Personele yönelik geçmiş mükellefiyetlerin tümünün bir plana bağlanarak ödenmeye başlanacağını, personelin kişisel borçlarının da beyan usulü ile ele alınıp maaşlarının belli bir oranı ile ödenebilmesi ve toplu çözüm için bankalara girişim yapılacağını anlatan Arabacıoğlu, geçmişte yapılan intibakların yeniden gözden geçirilip, organizasyon şemasının yeniden düzenleneceğini, verimli bir yapıya kavuşturulacağını söyledi.

MALİ YAPILANMA

Belediyede bağımsız bir dış denetçi tarafından süratle mali durumun ve envanterin saptanacağını kaydeden Arabacıoğlu, tüm sözleşme ve ihalelerin gözden geçirilerek gerekli görülenlerin iptal edileceğini belirtti.
Dış hizmet alımlarının verimlilik açısından değerlendirileceğini, gelir kaybına sebebiyet verdiği tespit edilen tüm kayıt dışı işlemler hakkında mevzuatın gerektirdiği yaptırımların uygulanacağını  anlatan Arabacıoğlu yapılacakları özetle şöyle sıraladı:
“Tahsili geciken belediye alacaklarının tahsilatının hızlandırılması konusunda gerekli tüm tedbir ve düzenlemeler yapılacak, vatandaşa gerekli ödeme kolaylığı sağlanacak. Borç ve faiz yükü yeniden ele alınacak, süreye yayılacak. TC Ziraat Bankası kredisi dahil uygun faiz ve ödeme koşullarına sahip banka kredileri araştırılarak mali krizin aşılması sağlanacak. Tasarruf önlemleri yürürlüğe konacak. İş gelmeden maaş alanların işine son verilecek. Emeklilik hakkı kazanmasına rağmen belediyenin durumundan dolayı mağdur olanlara emekli olma olanağı sağlanacak.”

İDARİ YAPILANMA

Belediye yönetiminin sil baştan yeniden düzenleneceğini belirten Mustafa Arabacıoğlu, belediye birimlerinin ihtiyaç karşılama ve verimli hizmet esasında yeniden düzenleneceğini, personel taraması ile iş görme potansiyelinin ortaya çıkarılacağını, personel görev ve sorumluluklarının yeniden tanımlanarak birimlere aktarma yapılacağını anlattı.
Belediye binasında vatandaşların tüm işlerini tek merkezden yapacağı düzenlemeye gidileceğini de vurgulayan Arabacıoğlu, belediye meclisi toplantılarının medya aracılığıyla halka açık olacağını, rutin olarak belediye hizmetlerinin halkla şeffaf olarak paylaşılacağını ifade etti.
“Kent konseyi oluşturulacak. Başkan, Belediye Meclisi Muhtarlar Kurulu ve Kent Konseyi Lefkoşa’nın mevcut sorunlarını ele almasının yanında, geleceğe yönelik planlamasını da eş zamanlı yürütecek” diyen Arabacıoğlu, Kent Konseyi’nde sivil ve kamu katılımı ile Lefkoşa’nın gelişimi için en iyiyi üreteceklerini kaydetti.
Hukukun üstünlüğü ilkesinin her konuda olduğu gibi idari yapılanmada da hakim kılınacağını belirten Arabacıoğlu, dış ilişkilerin geliştirilmesi ve yatırım kaynaklarının çoğaltılması amacı ile büyükelçilik, AB Ofisi ve kardeş belediyelerle var olan ilişkilerin karşılıklı güven ortamını sağlayarak geliştirileceğini, kentin gelişimine yönelik projelerin hayata geçirilmesi girişimlerinin en ileri seviyeye ulaşacağını söyledi.

HALK SAĞLIĞI İÇİN DENETİM

Halk sağlığı için denetimin en çok üzerinde durulan konu olduğunu belirten Mustafa Arabacıoğlu, “Etkin denetimi sağlamak amacı ile belediye personeline gerekli donanım sağlanarak, ilgili sivil toplum örgütlerinin yönetiminde çalıştırılacak, raporlar sivil toplum örgütlerince hazırlanarak belediye başkanına teslim edilecek” dedi.
Toptancı hali açılarak ürünlerin sağlığa uygunluğunun denetiminin ardından satışa sunulacağını belirten Arabacıoğlu, tüm iş yerlerindeki ürünlerin ve çalışanların sağlık raporlarının denetiminin rutin olarak yapılacağını, mezbahalardan çıkan ürünlerin sağlık denetimi yapıldıktan sonra satışa sunulacağını anlattı.
Şebeke suyu tahlillerinin ve kuyu suyu denetimlerinin yapılacağına işaret eden Arabacıoğlu, kadın doğum, dahiliye ve çocuk doktorunun bulunacağı bir sağlık merkezi açılacağını ve yaşlılara yönelik bakım hizmetlerinin genişletileceğini ifade etti.

“SÜREKLİ VE SİSTEMLİ HİZMET”

Çöplerin sistemli olarak toplanacağı bir sistem kurulacağını, halkın da kent temizliğine katkı koyacağı düzen oluşturulacağını belirten Arabacıoğlu, kanalizasyon şebekelerinin rehabilite edileceğini ve tüm ev ve iş yerlerinin kanalizasyona bağlanması için gerekli kolaylıkların sağlanacağını kaydetti.

TRAFİK DÜZENLEMELERİ

Trafiğin yoğun olduğu saatlerde esnafın iş kapasitesini gözetleyecek bir denge ile ‘rol modeller’ temelinde düzenleme yapılacağını, trafik ışıklandırma sisteminin ele alınacağını, Kent-park sisteminin devreye konulacağını, araç park yerlerinin standarda ulaştırılıp eşit ücret sağlanacağını, toplu taşımacılığın etkin hale gelmesi için ön çalışma ve gerekli yasal düzenlemelerin yıl içinde sonuçlandırılacağını sıralayan Arabacıoğlu, şehri bilmeyen ve yabancı sürücüler için levha düzenlemesi yapılacağını söyledi.

PARK VE BAHÇE DÜZENLEMELERİ

Farklı maksatlarla tutulan ve atıl olan yeşil alanların halkın kullanımına açılacağını vurgulayan Arabacıoğlu, parkların bakım ve temizliğinin yapılacağını ifade etti.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Geleceğin Lefkoşa’sının planlamasının yapılacağını anlatan Mustafa Arabacıoğlu, “Lefkoşa’nın tarihi ve turistik özelliklerinin öne çıkartılacağı bir çalışma programı uygulanacak yerel girişimcilerimizin de bu program içerisinde yer almaları sağlanacak. Surlariçi’nin uluslar arası sanatçıları kendisine çeken bir merkez haline dönüştürülmesi için özel yönetim uygulaması hayata geçecek. Surlariçi 24 saat yaşayan, üreten, istihdam olanağı sağlayan bir yapıya kavuşacak” dedi.
Tüm telefon ve elektrik hatlarının yer altına indirilmesi için gerekli projelendirme ve planlamanın bu dönemde sona erdirileceğini ifade eden Arabacıoğlu şöyle dedi:
“Pilot bölge olarak belirlenmiş olduğumuz Dereboyu ve Metropol caddeleri belediyenin içinde bulunduğu mali sıkıntılar da göz önünde bulundurularak belediye-esnaf işbirliği ile engelli vatandaşların kullanımını da sağlayacağı bir yaklaşımla kaldırım düzenlemesi yeniden yapılacak tüm kentin engelsiz yaşama olanak vermesi için ilk adım atılacak.”

KÜLTÜR–SANAT

Lefkoşa’nın yerli ve yabancı sanatçıların buluşma yeri olacağını ifade eden Arabacıoğlu, Kültür Sarayı’nın tamamlanacağını, sanatsal ve kültürel etkinliklerin uluslar arası ses verecek boyuta taşınacağını anlattı.
Tarihi ve turistik alanların turistlerce kolayca bulunabilmesi için mavi yol projesinin uygulanacağını, Lefkoşa’daki müzelerin belediyeye devrinin sağlanarak ve eğitilecek personelle buraların sürekli açık tutulmasının sağlanacağını belirten Arabacıoğlu, anıtların gözden geçirileceğini söyledi.

SOSYAL YAŞAM

Arabacıoğlu, “Belediye bünyesinde kurulacak olan ve hiçbir ek kaynak gerektirmeyen bir yapıya sahip olacak ‘Akademi Lefkoşa’ ile kişisel gelişim ve hobi edindirme kursları açılacak” dedi.
Dar gelirli ailelerin çocuklarına yönelik kurslar düzenleneceğini ifade eden Arabacıoğlu, “Belediye bünyesinde var olan personel ‘Akademi Lefkoşa’ kapsamında çocuklara ve yetişkinlere yönelik geliştirme projelerinde de görevlendirilecek.. Fidanlık olarak kullanılan alanda bahçıvanlık kursları verilecek” ifadelerini kullandı.

SORULAR

DP LTB Başkan Adayı Mustafa Arabacıoğlu soruları da yanıtlayarak, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın cenazesi için KKTC’ye gelen TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Lefkoşa’nın görüntüsünü güzelleştirmek için gereken projeleri getirin yapalım” açıklaması bulunduğunu ancak bu konunun üzerine kimsenin gitmediğine dikkat çekerek, kendilerinin bu konuda projeleri bulunduğunu ve bu yönde hareket edeceklerini söyledi.
Bu dönemi ülkede yaşanan hukuk dışılığın sorgulanacağı bir dönem olarak görmekte olduklarını da ifade eden Arabacıoğlu, Lefkoşa’nın yaşadığı sorunları çözmek sorumluluğunu almak ve yeniden yapılandırmak için aday olduklarını ve iyi bir ekipleri bulunduğunu ifade etti.
Belediyelerin devletin küçük bir modeli olduğunu da belirten Arabacıoğlu, ülkedeki siyasi mentalitenin sorgulanması gerektiğini kendilerinin de bunu hedeflediklerini kaydederek, “Biz neden sorusunu sorarak geçmişi sorgulamak için geliyoruz” şeklinde konuştu.
İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigorta yatırımlarının 7 yıldır yatırılmadığını ve bugün devletin gecikme faizlerini de istemekte olduğunu belirten Arabacıoğlu, bunların hep ele alınacağını kim görevini ihmal ettiyse hesap vereceğini söyledi.
KTTO ile LTB’nin uluslar arası kimliğe sahip olduğunu da hatırlatan Arabacıoğlu, bunun kullanılacağını, gerekli girişimlerin geniş olarak yapılacağını ifade etti.
Projeler konusunda TC Lefkoşa Büyükelçiliği’ni ziyaret ettiklerini ve projeler için gerekli sinyalleri aldıklarını da belirten Arabacıoğlu, belediyedeki sorunlar konusunda uzlaşmadan yana olduklarını ve bunları çözerken hükümetin yardımını da isteyeceklerini ifade ederek, bu konuda hükümetin tavrının halk tarafından değerlendirileceğini, katkı koyması halinde artı değeri olacağını belirtti.
Belediyede 117 fazla personel olduğunu da belirten Arabacıoğlu, işe gelmeden para alınmasına olanak tanınmayacağını, sicil kayıtları görev almasına olanak tanımayanların değerlendirileceğini, iş disiplini açısından durması gerekenlerin de duracağını kaydetti.
Arabacıoğlu, 24 saat hizmet vermesi gereken alanlar için vardiya yapılarak personelin buralarda da kullanılabileceğini söyledi.
(tak)

Bu haber toplam 1535 defa okunmuştur