1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 20 gün bekleyecek
Ara bölgede ‘Askersiz Lefkoşa’ eylemi

Ara bölgede ‘Askersiz Lefkoşa’ eylemi

Askersiz Lefkoşa eylemi dün BM kontrolündeki ara bölgede yapıldı

A+A-

Askersiz Lefkoşa eylemi dün BM kontrolündeki ara bölgede yapıldı. Lefkoşa Sarayönü’nde toplanan grup yürüyerek Lokmacı Barikatı’ndan geçerek BM kontrolünde eylem yerine gitti. Askersiz Lefkoşa talebini dile getiren inisiyatif dans gösterisi, oturma eylemi ve müziklerle eylemi sona erdirdi. Askersiz Lefkoşa eylemi 2006 yılından beridir düzenli bir şekilde her sene yapılıyor.

Eylem ile ilgili yapılan açıklamanın tam metni şu şekilde:

“Son 11 yıldır Askersiz Lefkoşa için, hayatlarımızın askersizleştirilmesi için yürüyoruz. Geçen yıl ilk kez birlikte yürüdük, güneyden kuzeye ve kuzeyden güneye, bu yıl da aynısını yapacağız. Bu yıl, Askersiz Lefkoşa yürüyüşü, müzakerecilerin Kıbrıs sorununun çözümü için kritik bir noktada bulunduğu dönemde yapılıyor. Lefkoşa surlariçini ikiye bölen ‘sınırları’ geçerek, geçen yıl ilk kez yaptığımız gibi, kuzeyden güneye ve güneyden kuzeye ortak bir rotayla Yeniden Birleşmiş Askersiz bir Kıbrıs talep edeceğiz.

Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk aktivistlerin yıllardır beraber mücadele ettiği, Kıbrıs’ın tamamen askersizleşmesi talebimizden vazgeçmiyoruz. Federal Kıbrıs’ta yeni bir güvenlik sistemi gerekeceğine inanıyoruz, fakat orta vadede güvenlik duygusunun, ancak bir bütün olarak Kıbrıs'ın federal politik bilincinin inşasına dayanabileceğini biliyoruz. Herhangi bir ordu güvenliğin garantisini veremez. Sadece Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar ortaklaşa adadaki güvenliği sağlayabilir.

Biz Yeşil hattın iki tarafındaki Kıbrıs insanları olarak, yeniden birleşmiş federal bir Kıbrıs isteyen herkesi, adada bulunan tüm ordulara karşı olmaya çağırıyoruz. Güçlerimizi birleştirerek, ülkenin Türk-Yunan-İngiliz-Birleşmiş Milletler ve iki Kıbrıs ordusu fark etmeden tüm ordulardan askersizleşmesini talep edelim ve birbirimize destek olalım. Hala verilecek çok mücadelemiz var ve yerli-yabancı son asker, asker olmayı bırakana kadar mücadeleyi birlikte vereceğiz.”

 

 

Bu haber toplam 2305 defa okunmuştur
Etiketler : ,