1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. AKINCILAR'DA ARSA DAĞITILDI
AKINCILAR'DA ARSA DAĞITILDI

AKINCILAR'DA ARSA DAĞITILDI

Akıncılar’da dün akşam düzenlenen törenle 16 hak sahibine kırsal kesim arsası dağıtıldı.

A+A-

 

Akıncılar’da dün akşam düzenlenen törenle 16 hak sahibine kırsal kesim arsası dağıtıldı.

Arsa dağıtım törenine, Başbakan Hüseyin Özgürgün, İçişleri Bakanı Kutlu Evren, Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner, UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar katıldı

ÖZGÜRGÜN

Başbakan Özgürgün törende yaptığı konuşmada, “Yapay gündem yaratarak ya da gerçeklere dayanmayan güdümlü anketlerle  halkı yanıltmaya çalışanların  çırpınışları  bizi yolumuzdan çeviremez” ifadelerini kullandı.

Başbakan Özgürgün,  Akıncılar köyüne çok kısa süre içerisinde yeni bir hizmet daha  getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Akıncılar’da yapılan yatırımların  önemine vurgu yapan Özgürgün, yol ile  Akıncılar’ın  yıllar sonra, ulaşılamayan, ulaşım sıkıntısı çekilen bir köy olmaktan çıktığını belirtti.

Özgürgün,  şu anda  kırsal kesim arsaları hazır olan 51 köy bulunduğunu vurgulayarak,    bu köye yatırımların yol ile sınırlı kalmayacağının gösterilmesi açısından  arsa dağıtımını ilk olarak buradan başlattıklarını ifade etti.

EVREN

İçişleri Bakanı Kutlu Evren de,  hükümetin devam ettirdiği projelerden bir yenisini daha Akıncılar’da başlattıklarını kaydederek, tüm birimlerin  ellerinden  geldiğince kırsal kesim arsalarının dağıtımı konusunda çalıştıklarını ve bunda büyük yol kat ettiklerini belirtti. Evren,   Akıncılar’da dağıtılan arsaların altyapı çalışmaları için 1-1,5 ay içerisinde ihaleye çıkılacağını kaydetti. Evren,  tapu konusuna yeni  vakıf olduğunu belirterek, en erken zamanda gerekli çalışmalara başlayacaklarını söyledi.

BARBAROS

Akıncılar Belediye Başkanı Hasan Barbaros da, diğer yerleşim birimlerinde olduğu gibi gençlere arsa dağıtımının 1990’lı yıllarda yapılması gerektiğini dile  getirerek, “Eğer bu çalışma yapılmış olsaydı köyümüzün çehresi farklı olacaktı.   Yine de zararın neresinden dönülürse kardır” dedi.

İlk etapta 16 gence arsa dağıtıldığını, arzusunun daha çok kişiye verilmesi olduğunu beliren Barbaros, birkaç gencin de sonradan müracaat ettiğini ifade ederek bunlarla ilgili daha sonra   bir karara varılacağını  anlattı.

Devletten, bir an önce verilen arsaların parselasyonunun ve altyapının  yapılmasını isteyen Barbaros, dağıtılan arsaların sahiplerin evlerini yapabilmeleri için düşük faizli kredi verilmesini önerdi.

Barbaros, belirledikleri hedefe adım adım ilerlediklerin,  en büyük hedefe geçmiş günlerde yolun açılması ile ulaştıklarını, arsa dağıtımının da hedefleri arasında bulunduğunu belirtti.

Barbaros, Akıncılar’da eşdeğer ve tapu çevirme zorluğu olduğunu vurgulayarak devletin bunu ivedilikle çözmesi gerektiğini söyledi.

Barbaros, Güney Kıbrıs’a kapı ihtiyaçları olduğunu da sözlerine ekledi.

 

 

 

Bu haber toplam 2163 defa okunmuştur