1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Akansoy net konuştu
Akansoy net konuştu

Akansoy net konuştu

Akansoy: “Yeni bir düzen yaratmak için halktan onay istiyoruz”

A+A-


CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy,  bu sabah BRT’de Osman Kurt’un sunduğu televizyon programına katılarak gündeme dair açıklamalarda bulundu. Ülkenin erken seçim sathı mahalline girdikten sonra Parti Meclisi’nin 7 Temmuz’da yapmayı planladığı 25. Olağan Kurultayını oybirliği ile beş ay ertelediğini ve partinin önündeki tek hedefin erken seçim olduğunu ifade etti.
Muhalefetin UBP Hükümeti’ne yönelik güvensizlik önergesi üzerinden dün yapılan Meclis Genel Kurulu’nda CTP’ye yapılan saldırıları samimiyetsizlik ve fırsatçılık olarak niteleyen Akansoy, seçime giderken sırf oy çalabilmek amacıyla saldırgan bir tutum içine girildiğini ifade etti. CTP’nin son bir haftadır gerekleşen tüm görüşmelerde tavrını açık olarak belirtmesine rağmen yaşanan tüm bu tartışmalara mantıklı bir insanın anlam vermesinin mümkün olmadığını belirten Akansoy, CTP’nin en erken zamanda seçime gidilmesi konusundaki görüşünün açık ve net olduğunu dile getirdi.

CTP TAVRINI KORUDU

Yaşanan süreçte ortaya iki tarihin çıktığını ve komitede 28 Temmuz tarihinin belirlendiğini belirten Akansoy, CTP’nin muhataplarına 29 Eylül tarihinden önce bir seçim tarihini göz ardı etmelerinin mümkün olmadığını ve bu süreçte hiçbir hükümet oluşumu içerisinde yer almayacaklarını kesin bir dille belirttiğini söyledi. Halkın UBP’den kurtarılması için en erken zamanda erken seçime gidilmesi yönündeki parti görüşlerinin açık, net ve samimi olduğuna işaret eden Akansoy, kendilerinin UBP içerisindeki kavgada taraf olma gibi bir durumlarının olmadığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Diğer muhalif partilerin gösterdikleri açık taraftarlıkla ilgilenmiyoruz. UBP içindeki iktidar yarışını, siyasi kirliliğin en üst boyutu olan koltuk kavgasını toptan reddediyoruz. Ve tek hedefimiz erken seçime giderek UBP’den kurtulmak. Bu nedenle erken seçim hükümeti gibi bir oluşumda da yer almayı uygun görmedik. UBP içindeki taraflar arası derin kavganın dışındayız.”

EROĞLU’NUN ANAVATAN TEMSİLCİLERİ ŞUAN SİLİVRİ’DE YATIYOR

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve AK Parti Hükümeti’nin UBP Kurultayı’na müdahalelerinin siyasi yozlaşmaya kapı açtığını sözlerine ekleyen Akansoy, “Eroğlu’nun açıkça UBP içi yarışta taraf olduğunu ifade etmesi Cumhurbaşkanlığı sorumluluğu ve duruşunun dışındadır. Eroğlu, ‘Ben Anavatana bağlıyım, KKTC Anavatansız olmaz’ görüşünün mimarı olduğunu söylüyor ancak Sayın Cumhurbaşkanının bahsettiği ve algıladığı Anavatan temsilcileri şu anda darbe planlayıcısı olarak Silivri Hapishanesi’nde yatıyor” dedi.

BİZİM VATANIMIZ KENDİ TOPRAKLARIMIZ

Kıbrıslı Türklerin kendi topraklarını vatan bilecekleri bir anlayıştan yana olduklarını kaydeden Genel Sekreter Akansoy, bu anlayışın zihinlerde yerleşmemesi durumunda bu topraklarda göçün bitmeyeceğini ve sorumluluk üstlenilmeyeceğini belirtti. Akansoy, “Kıbrıslı Türkler, yüksek özgüven ve inançla yaşadıkları topraklara sahip çıkmalı. Kendi öz vatanlarını ‘yavru’ mantığıyla görmemeli. Bu durum yıllardır, ‘Türkiye versin biz maaş ödeyelim ya da dış politikada Kıbrıs Sorunu’nda adım atmaya gerek yok nasıl olsa Türkiye yapar’ kültürünün hakim kılınmasına ve memleketin yönetilemez çarpık bir sisteme sahip olmasına neden oldu” dedi.

ZİHNİYET TOPTAN DEĞİŞMELİ 

Kıbrıs Türk Halkının siyasete yeniden güven duyacağı demokratik, sivil ve AB normlarında bir ortamı tesis etmesi gerektiği üzerinde duran Akansoy, son bir yıl içerisinde iktidar partisinin kurultay sürecinde yaşananların halkın siyasete olan güvenini kaybetmesine neden olduğunu söyledi. Bunun sorumlusunun, siyaset yerine şov yapmayı tercih edenler, her dönemde farklı konuşanlar ve güven vermeyenler olduğunu ifade eden Akansoy, “Siyasi ahlak yozlaşmasının olduğu bir yerde toplumun siyasete olan güveni elbette kalmaz. Dolayısıyla erken seçimle bu zihniyeti toptan değiştirmek gerekir” dedi.

KENDİ KENDİMİZİ YÖNETMEK İÇİN HÜKÜMETE TALİBİZ

Halkın önüne çıkarken, kendi kendine yetebilen ekonomik bir düzen, demokratikleşme, sivilleşme ve en önemlisi kendi kendini yönetebilecek hedefi olan bir sistem için hükümete talip olduklarını anlatan Akansoy, toplumsal normalleşme süreci için halkın karşısına ne zaman neyin yapılacağını anlatan bir seçim bildirgesi ile çıkacaklarını söyledi. CTP’nin bugüne kadar yapılanlara dur diyerek halkın denetleyeceği bir bildirge ile halkın oyuna talip olacağını vurgulayan Akansoy, sağlıktan, tarıma, üretimden eğitime hayatın her alanında öngördüklerinin yer alacağı kapsamlı bir program ortaya koyacaklarını dile getirdi.
CTP’nin bu süreçte geçmiş dönemde yaşananlardan dersler çıkararak politikalarını ortaya koyacağını belirten Akansoy, halka rağmen siyaset yapılamayacağını, halkın kabul etmediği ekonomik programların dayatılamayacağını söyledi. Akansoy, bugün uygulanan ekonomik politikanın kabul edilmesinin mümkün olmadığını dile getirerek, “Çünkü bu politikanın merkezinde Kıbrıslı Türkler yoktur” dedi.

TEK HEDEFİMİZ TEK BAŞINA İKTİDAR OLMAK

Toplumun yapısına uygun, halkın kabulleneceği ekonomik tedbirlerin alınmasıyla dışarıdan topluma uygun olmayan ekonomik bir paketin uygulanması arasında çok büyük farklar olduğuna işaret eden Akansoy, parti olarak bu görüşlerini her platformda dile getirdiklerini ve AK Parti ile yapılan görüşmelerde de her zaman bunların ifade edildiğini belirtti. Türkiye ile sağlıklı ve saygı temelinde bir ilişkiyi hedeflediklerini, edilgen ve ezik konumda bir ilişkiye karşı olduklarını vurgulayan Akansoy, tüm bu görüşlerin hayata geçirilebilmesi için tek hedefin tek başına iktidar olmak olduğunu ifade etti. Akansoy sözlerini şöyle tamamladı:
“Eskinin yeniden tekrar edileceği bir düzen için değil yeni bir düzen yaratmak için halktan destek istiyoruz. Önümüzde başka bir seçenek de yok. Bu çarpık sistemin dayattıklarını her gün yaşayarak görüyoruz. Kıbrıs’ta kalıcı federal barışa dönük yeni bir Kuzey Kıbrıs yaratacağız. Bunun için halktan onay bekliyoruz!”

 

Bu haber toplam 1363 defa okunmuştur