AĞIZ DEĞİŞTİRDİ

AĞIZ DEĞİŞTİRDİ

Geçtiğimiz haftalarda yıl sonuna kadar bir çözüme ulaşılmasının mümkün olduğunu dile getiren Kıbrıslı Türk lider Eroğlu, Lefke’deki konuşmasında Kıbrıslı Rumlara yüklendi Ağız değiştirdi Eroğlu: “Rum tarafına gerçeklerin gösterilmemesi hali

A+A-

 

Geçtiğimiz haftalarda yıl sonuna kadar bir çözüme ulaşılmasının mümkün olduğunu dile getiren Kıbrıslı Türk lider Eroğlu, Lefke’deki konuşmasında Kıbrıslı Rumlara yüklendi

 

Ağız değiştirdi

 

Eroğlu: “Rum tarafına gerçeklerin gösterilmemesi halinde Kıbrıs’ta anlaşma hayaldir”

 

“Biz dostluk ve barış elimizi uzattık, Rum tarafını bekliyoruz. Ya gelsinler ya da artık önümüzü kesmekten, bize haksızlık yapmaktan vazgeçsinler”

 

 “Anlaşma olmazsa doğal gaz ve petrol alanları yeni sıkıntılar yaratabilir”

 

 

Kıbrıslı Türk lider Derviş Eroğlu, Birleşmiş Milletler (BM) ile Avrupa Birliği (AB)’nin doğru yolu izlemesi halinde, Rum tarafının barış ve anlaşma yoluna gelebileceğini umduğunu belirterek, “Aksi takdirde, yani Rum tarafının kendi başına bırakılması, gerçeklerin kendilerine gösterilmemesi ve ifade edilmemesi halinde Kıbrıs’ta yakında bir anlaşmaya varılacağını beklemek hayaldir” dedi.

Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafı olarak üzerinde durdukları noktaların hiç birinin Rum halkının zararına olmadığını, Kıbrıs’ta egemen iki ayrı halk ve devlet olduğunu, bu gerçeklerden hareket edilerek anlaşma yolunu arayacaklarını belirterek, “Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin devam edeceği bir anlaşma sulandırılmamış iki kesimlilik… Biz dostluk ve barış elimizi uzattık, Rum tarafını bekliyoruz. Ya gelsinler ya da artık önümüzü kesmekten, bize haksızlık yapmaktan vazgeçsinler” çağrısında bulundu.

 

“EĞER ÇÖZÜM BULUNMAZSA…”

Eroğlu, eğer Kıbrıs konusuna kendi arzuladıkları ve gayret gösterdikleri şekilde kısa süre içinde bir çözüm bulunmazsa başka bir sıkıntının daha bölgeyi ve adayı beklediğine işaret ederek, “Kıbrıs adasının etrafında doğalgaz ve petrol alanları bulunduğu ortadadır. Rumlar, bu kaynakları kendi diledikleri gibi değerlendirebilecekleri zannıyla hareket etmekte ve bazı bağlantılara girmektedirler. Bunu kabul edemeyiz” dedi.

 

 

“BARIŞ İSTİYORUZ AMA HAKLI OLMAMIZA RAĞMEN ENGELLENEN BİZİZ”

Lefke’deki konuşmasında Kıbrıs Türk liderliğinin barış istediğini savunan Eroğlu, konu ile ilgili olarak özetle şunları söyledi:

 “Barış istiyoruz, anlaşmadan yanayız çünkü haklı olmamıza rağmen mağdur edilen, izolasyon ve ambargolarla gelişmesi, dünyaya entegre olması engellenen biziz.

Barıştan, anlaşmadan yanayız, çünkü bunun bölgemize, dünyamıza, Anavatan Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilere, Avrupa Birliği’ne fayda sağlayacağını, olumlu katkılar sağlayacağını biliyoruz ama Rum tarafı bizimle aynı noktada buluşmaya hazır değildir.

Hâlâ, 1974’ün rövanşını alma, Anavatan Türkiye’yi ve özgürlük, egemenlik, güvenlik isteyen, bunun devamını sağlayan Kıbrıs Türk halkını eline geçirdiği her olanakla cezalandırmak istiyor.

Avrupa Birliği’ne Kıbrıs’ın üyeliğinin hem adadaki Türklere hem de Rumlara yarar getirmesi gerekirken, Avrupa Birliği yetkili organlarında bu yanda alınmış kararlar varken, Rumlar hâlâ Avrupa Birliği’ni bizim aleyhimize kullanmak için her türlü yola başvuruyor. Avrupa Birliği tarafından söz verilmiş olmasına rağmen Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün yürürlüğe girmesi hâlâ Rumlar tarafından engelleniyor. Üzerimizdeki ambargolar ise hâlâ devam ettiriliyor. Avrupa Birliği, yaptığı hatanın bedelini bize ödetiyor ve Rum tarafının Avrupa Birliği tam üyeliğini Anavatan Türkiye ve Kıbrıs Türkü aleyhine kullanmasına gereken karşılığı veremiyor.”

 

“ANLAŞMA OLMAZSA 2012’DE YENİ SIKINTILAR ORTAYA ÇIKACAKTIR”

Eğer Kıbrıs konusunda yaşayabilir, adadaki gerçeklere uygun bir antlaşma imzalanamazsa 2012 yılı Temmuz ayında yeni sıkıntılar ortaya çıkacağı uyarısında bulunan Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle dedi:

“Anavatan Türkiye, Rum tarafının 2012 yılında Avrupa Birliği Dönem Başkanı olması halinde Avrupa Birliği ile ilişkilerini donduracağını, Rum tarafını muhatap kabul etmeyeceğini, Kıbrıs’ta bir değil iki devlet bulunduğunu Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ağzından net bir şekilde ortaya koymuştur. Bu açıklama ciddiyetle ve önemle ele alınmalı ve ilgili taraflar Rum tarafını doğru yola gelmesi için ikna etmelidir. Aksi takdirde gerek Avrupa Birliği - Türkiye gerekse Kıbrıs görüşme süreci yaşanacaklardan dolayı büyük zarar görecektir.

 

BÖLGEYİ VE ADAYI BAŞKA BİR SIKINTI DAHA BEKLİYOR

Eğer Kıbrıs konusuna bizim arzuladığımız ve gayret gösterdiğimiz şekilde kısa süre içinde bir çözüm bulunmazsa başka bir sıkıntı daha bölgeyi ve adayı beklemektedir.

Kıbrıs adasının etrafında doğalgaz ve petrol alanları bulunduğu ortadadır. Rumlar, bu kaynakları kendi diledikleri gibi değerlendirebilecekleri zannıyla hareket etmekte ve bazı bağlantılara girmektedirler.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafının iyi niyetini her konuda ortaya koyduğunu, bunu Yeşilırmak kapısında da, elektrik konusunda da gösterdiğini iddia ederek “Biz artık görüşülmemiş, konuşulmamış hiç bir konu kalmadığını, niyet varsa antlaşma yapılabileceğini net bir şekilde gözler önüne sermiş durumdayız. BM ve AB, doğru yolu izlerlerse Rum tarafının barış, anlaşma yoluna gelebileceğini umuyorum… Aksi takdirde, yani Rum tarafının kendi başına bırakılması, gerçeklerin kendilerine gösterilmemesi, ifade edilmemesi halinde Kıbrıs’ta yakında bir anlaşmaya varılacağını beklemek hayaldir” dedi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 878 defa okunmuştur