1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Adım atmaya hazırız”
“Adım atmaya hazırız”

“Adım atmaya hazırız”

Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcisi Ertuğ:“Bu işi çözeceğiz ya da bu konu derin dondurucuda kalacak ve gelecek nesillere sorunlu bir Kıbrıs bırakacağız”

A+A-

 

Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcisi ve Sözcüsü Osman Ertuğ, Kıbrıs Türk tarafının bugün Kıbrıs’ta bir anlaşma için gerekli adımları atmaya hazır olduğuna dikkat çekerek, “Güney Kıbrıs’ta yaşanan krizden faydalanıp bu işi çözeceğiz ya da bu konu derin dondurucuda kalacak ve gelecek nesillere sorunlu bir Kıbrıs bırakacağız” dedi.
Ertuğ, siyasi irade olması halinde hiçbir şeyin imkansız olmadığını belirterek, 25 Nisan’da iki liderin bir akşam yemeğinde bir araya gelmesi konusunda anlaşıldığını ancak Rum tarafının daha sonra bunu ertelemek istediğini ifade etti ve “Biz gelecek nesillere bu sorunu bırakmak istemiyoruz. Rum liderliği, kendi halkını ekonomik krizden kurtarma borcu olduğunu ifade ediyor. Bizim halkımız da on yıllardır bu ekonomik sıkıntılar içerisinde yaşıyor. Onları bundan kurtarmak da bizim borcumuzdur” diye konuştu.
Osman Ertuğ, Kıbrıs Rum tarafına “ekonomik sorunlar sizi siyasi sorunlardan uzaklaştırmasın” dediklerini ve bu sorunlardan kurtulacak formüllerin bulunduğunu onlara anlatmaya çalıştıklarını ifade ederek, bunun için doğru zamanın şimdi olduğunu vurguladı ve “Bir yemekte bile oturamıyorsak, halkımıza nasıl mesajlar vereceğiz, uluslararası topluma nasıl mesaj vereceğiz, bunu da yapamıyorsak görüşmelere ne zaman başlayacağız” diye sordu.

Güney’i isteksizlik ile suçladı
Ertuğ, Kıbrıs Rum liderliğinin Kıbrıs müzakerelerinde “diyalogdan kaçma ve planları reddetme” eğiliminde olduğuna işaret ederek, “Bunu yalnızca biz değil, Kıbrıs Rum eski Dışişleri Bakanı Sayın Rolandis de açıkça dile getiriyor” dedi.
Bu durumun nedenlerini iyi teşhis etmenin önemine vurgu yapan Osman Ertuğ, bu nedenlerin geçmişte gerek BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan gerekse de o dönemki özel temsilcisi Alvaro De Soto tarafından da açıkça ortaya konulduğunu belirtti.
Kıbrıs Rum tarafı Kıbrıslı Türklerle güç, yani yetki ve refah paylaşımı istememektedir. Gerçi bu refahtan şu an pek söz edemeyiz ama örneği potansiyel refahtan bahsedebiliriz” diye konuşan Ertuğ, potansiyel “refah” olan hidrokarbon yataklarının nasıl kullanılabileceği konusunun da gündeme geldiğini belirtti.
Kıbrıs Rum tarafındaki isteksizliğin, hidrokarbon konusunda da görüldüğüne işaret eden Özel Temsilci Ertuğ, şöyle devam etti:
“Bizim bu konuda iki önerimiz var; 2011’in sonunda bir öneri yaptık. 2012’nin sonunda bu önerimizi güncelleyerek tekrarladık. Türkiye boyutunu da ekledik. Hidrokarbonun Türkiye üzerinden ihracatının en karlı ve uygulanabilir olduğunu belirttik.”

“Türkiye girişimlerimizi destekliyor”

Anastasiadis’in Cumhurbaşkanı olduktan sonra ekonomik krizle karşı karşıya kaldığını ifade eden Ertuğ, “Şimdi biz ‘gelin birlikte hidrokarbon fırsatından yararlanalım’ diyoruz. Türkiye de aynı şeyden söz ediyor” dedi.
Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun da hidrokarbon konusunda Kıbrıs Rum tarafına önerileri olduğunu anımsatan Osman Ertuğ, Türkiye’nin bu konuda yaptığı açıklamaların da Kıbrıs Türk tarafının açıklamalarına ve önerilerine atıf yaparak desteklediğini işaret etti.
Ertuğ, ayrıca Kıbrıs Türk tarafı ile Türkiye’nin Kıbrıs sorununda karşılıklı işbirliği yaptığını ve “Türkiye söyler Kıbrıs Türk tarafı yapar” gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirtti.

“Biz hazırız”

Kıbrıs Türk tarafının bugün anlaşma için gerekli adımları atmaya hazır olduğuna dikkat çeken Ertuğ, “Köprü kurucu ve yapıcı önerileri sunan bizleriz. Şu an Güney Kıbrıs’ta yaşanan krizden faydalanıp bu işi çözeceğiz ya da bu konu derin dondurucuda kalacak ve gelecek nesillere sorunlu bir Kıbrıs bırakacağız” dedi.
Siyasi irade olması halinde hiçbir şeyin imkansız olmadığını söyleyen Ertuğ, 25 Nisan’da iki liderin bir akşam yemeğinde bir araya gelmesi noktasında anlaşıldığını ancak Rum tarafının daha sonra bunu ertelemek istediğini kaydetti.
Kıbrıs Türkü’nün 45 yıldır statükoya mahkum edildiğini ifade eden Osman Ertuğ sözlerine şu şekilde devam etti:
“Bu meselenin artık bir yere gitmesi lazım. Biz gelecek nesillere bu sorunu bırakmak istemiyoruz. Kıbrıs Rum liderliği, kendi halkını ekonomik krizden kurtarma borcu olduğunu ifade ediyor. Bizim halkımız da on yıllardır bu ekonomik sıkıntılar içerisinde yaşıyor. Onları bundan kurtarmak da bizim borcumuzdur.”

“Halkımıza nasıl mesaj vereceğiz?”

Kıbrıs’ta olabilecek bir anlaşmadan Kıbrıs Türk ve Rum halklarının yanında anavatanlar ve tüm Ortadoğu’nun faydalanacağını vurgulayan Ertuğ, bunu görmemek için hiçbir neden olmadığını belirtti.
Özel Temsilci Osman Ertuğ, Kıbrıs Rum tarafına “ekonomik sorunlar sizi siyasi sorunlardan uzaklaştırmasın” dediklerini ve bu sorunlardan kurtulacak formüllerin bulunduğunu onlara anlatmaya çalıştıklarını ifade etti.
Bunun için doğru zamanın şimdi olduğunun altını çizen Ertuğ, “Bir yemekte bile oturamıyorsak, halkımıza nasıl mesajlar vereceğiz? Uluslararası topluma nasıl mesaj vereceğiz? Bunu da yapamıyorsak görüşmelere ne zaman başlayacağız?”diye sordu.
Kıbrıs Rum tarafını teşvik edecek dinamiklerin oluşması için yoğun çalışma gerçekleştireceklerini söyleyen Ertuğ, Kıbrıs Türk tarafının girişimci ve proaktif olmaya devam edeceğini vurguladı. TAK

Bu haber toplam 1228 defa okunmuştur