1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 9 kaçak işçiye suçüstü
9 kaçak işçiye suçüstü

9 kaçak işçiye suçüstü

Mağusa Polis Müdürlüğü’nde görevli polis ekiplerince düzenlenen “Asayiş Operasyonu” kapsamında “Tözün Kuru Temizleme” isimli işyerinde yapılan kontrollerde 9 kişinin çalışma izinsiz çalıştırıldığı ve KKTC’de izinsiz ikamet ettiği tespit edildi

A+A-

Mağusa Polis Müdürlüğü’nde görevli polis ekiplerince önceki akşam düzenlenen “Asayiş Operasyonu” kapsamında Mağusa’da faaliyet gösteren “Tözün Kuru Temizleme” isimli işyerinde yapılan kontrollerde Pakistan uyruklu 1 kişinin, Nijerya uyruklu 2 kişinin ve Vietnam uyruklu 6 kişinin çalışma izinsiz çalıştırıldığı ve konu kişilerin KKTC’de izinsiz ikamet ettiği tespit edildi. “Çalışma izinsiz çalışmak” ve “KKTC’de izinsiz ikamet etme” suçlarıyla ilgili olarak dün Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan Pakistan, Nijerya ve Vietnam uyruklu 9 kişi davaları görüşülünceye değin ve ihraç işlemleri tamamlanıncaya değin 15 günü geçmemek şartı ile hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilirken, “Tözün Kuru Temizleme” isimli işyeri sahibine ise Çalışma Dairesi tarafından ceza kesildiği öğrenildi.

2014 ile 2017 yılları arasında KKTC’de kaçak olarak bulunuyorlar…

Meselenin tahkikat memuru Şükrü Hafız, 26 Haziran tarihinde Mağusa Polis Müdürlüğü’nde görevli polis ekiplerince yapılan operasyon ve kontrollerde Küçük Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren “Tözün Kuru Temizleme” isimli işyerinde Pakistan, Nijerya ve Vietnam uyruklu 9 zanlının 2014 ile 2017 yılları arasında KKTC’de izinsiz ikamet ettikleri ve konu işyerinde çalışma izinsiz çalıştıklarının tespit edildiğini açıkladı. Zanlılar aleyhine yürütülen tahkikatın tamamlandığını belirten Hafız, KKTC’de yasal statüleri bulunmayan tüm zanlıların davaları görüşülünceye değin hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmesini talep etti.

Zanlılar: “Çalışma izni alınacağına dair bize söz verilmişti…”

Mahkemede söz alan zanlılar, işveren tarafından kendilerine çalışma izni alınacağına dair söz verildiğini ancak verilen sözün yerine getirilmediğini söylediler.

Cezaevine gönderildiler…

Mağusa Kaza Mahkemesi Yargıcı Hazal Hacımulla, her 9 zanlının da davaları görüşülünceye değin ve ihraç işlemleri tamamlanıncaya değin 15 günü geçmemek şartı ile hükümsüz tutuklu olarak ceza evine gönderilmesine emir verdi.

İşverene ceza kesildi…

Elde edilen bilgilere göre, 9 zanlıya çalışma izni çıkarmayarak kaçak olarak çalıştıran “Tözün Kuru Temizleme” isimli işyeri sahibine Çalışma Dairesi tarafından ceza kesildiği öğrenildi.

 

 

Bu haber toplam 2861 defa okunmuştur