1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. 12. Uluslararası Kuzey Kıbrıs Müzik Festivali başlıyor
12. Uluslararası Kuzey Kıbrıs Müzik Festivali başlıyor

12. Uluslararası Kuzey Kıbrıs Müzik Festivali başlıyor

Uluslararası Kuzey Kıbrıs Müzik Festivali’nin 12’incisi, 9 Ekim’ de tenor Bülent Bezdüz’ ün TC Devlet Operaları Solistleri ile birlikte sahne alacağı Opera Gala Konseri ile başlıyor.

A+A-

Kuzey Kıbrıs Müzik Derneği’nin düzenlediği Uluslararası Kuzey Kıbrıs Müzik Festivali’nin 12’incisi, 9 Ekim’ de tenor Bülent Bezdüz’ ün TC Devlet Operaları Solistleri ile birlikte sahne alacağı Opera Gala Konseri ile başlıyor.

Dernekten yapılan açıklamaya göre, 7 Kasım’a kadar 7 konsere ev sahipliği yapacak Müzik Festivali, Başbakan Yardımcılığı, Turizm ve Kültür Bakanlığı İşbirliğinde ve Cumhurbaşkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, TC Lefkoşa Büyükelçiliği ve sponsor kuruluşların katkılarıyla gerçekleştirilecek.

9 Ekim’ de Bellapais Manastırı’ nda yer alacak Festival Açılış Konseri’nde ünlü İngiliz orkestra şefi Sir Colin Davis yönetimindeki Londra Senfoni Orkestrası eşliğinde gerçekleştirdiği konser kayıtları ile 2002 ve 2006 yıllarında 3 kez “Grammy Müzik Ödülü”ne layık görülen ve başta Royal Albert Hall, Covent Garden Opera olmak üzere dünyanın birçok önemli sahnesinde başrol oynayan, konserler veren ünlü tenor Bülent Bezdüz ve TC Devlet Operaları Solistleri soprano Gülbin Günay, mezzosoprano Medine Tuganova ve bas Hasan Berk, piyanist Irina Luchin eşliğinde operalardan seçme aryalar, napolitan şarkılar ve türkülerden oluşan zengin bir programla Kıbrıslı müzikseverlerle buluşacak. Dünyaca ünlü tenor Bülent Bezdüz festival komitesinin yoğun temasları ve çabaları sonucunda ilk kez Kıbrıs’ ta konser verecek.

Program şöyle
Tüm konserler Bellapais Manastırı’nda yer alacak ve saat 20.30’da başlayacak Festival’in Programı şöyle: “09 Ekim Perşembe Opera Gala Konseri 16 Ekim Perşembe Alexander Mekaev & Emre Ünal Keman / Piyano Konseri21 Ekim Salı Arman Ratip “Türk Folk Müziği Düzenlemeleri” Piyano Resitali24 Ekim Cuma Tango Catz Quartet Konseri30 Ekim Perşembe Bilkentli Genç Virtüözler Konseri04 Kasım Salı Torch Woodwind Quartet Konseri07 Kasım Cuma Gülseren Sadak Piyano 'Chopin' Resitali”

Bu haber toplam 1609 defa okunmuştur