‘YURTTAŞLIK DEĞİL, SİYASİ RÜŞVET’

‘YURTTAŞLIK DEĞİL, SİYASİ RÜŞVET’

TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ile gündemimdeki iki konuyu konuşma fırsatı buldum. Biri, Bakanlar Kurulu’nun 13 Ekim 2010’da “yurttaş” yaptığı TC Yardım Heyeti Eğitim Müsteşarı Ekrem Toklucu’nun konusu... Biliyor

A+A-

 

 

TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ile gündemimdeki iki konuyu konuşma fırsatı buldum.

Biri, Bakanlar Kurulu’nun 13 Ekim 2010’da “yurttaş” yaptığı TC Yardım Heyeti Eğitim Müsteşarı Ekrem Toklucu’nun konusu...

Biliyorsunuz, “çiçeği burnunda yurttaş” Ekrem Toklucu, geçtiğimiz günlerde, kızını da “KKTC kontenjanı”ndan burslu olarak Türkiye üniversitelerinden birine yazdırmıştı.

Bu yurttaşlık kararına ve Türkiye’de KKTC öğrencileri için ayrılan kontenjana adeta “hülle” ile sahip olan zihniyete tepki koymuştuk.

Çünkü, adamızda “görevli memur” olarak bulunan birisini yurttaş yapmak ne “yasal”dı ne de “etik”...

Sonu yoktu bunun, ucu açıktı, her sene yüzlerce, binlerce yurttaşlık verilmesi gerekirdi böyle...

Üstelik, bir ülkede “görevli olarak” bulunmak, kimseye “yurttaşlık” hakkı kazandıramazdı.

***

Büyükelçi Akça “tepkinize katılıyorum” deyince, doğrusu şaşırdım.

Devamındaki sözleriyle sürdü şaşkınlığım:

“15-16 senedir bu ülkede yaşayan, burada okuyan, çalışan insanlar yurttaş yapılmazken, Türkiye’den memur olarak görev yapmaya gelen kişilere Bakanlar Kurulu kararı ile yurttaşlık verilmesi, aslında yurttaşlık değil siyasi rüşvettir. Bu kararı onaylamam mümkün değildir...”

Yorumu size ve kararın altına imza atanlara bırakıyorum!..

 

 


 

“Şafak hanım uçaktan yürüyerek indi”

 

İki konu demiştim.

Bir diğeri, Cemil Çiçek ve Türkiye Meclis heyetinin ziyaretinde, “engelli” vekil Şafak Payev’in, üst kattaki “toplantıya” katılamaması...

Hürriyet’ten alıntı yapmıştım, meğerse haberi Anadolu Ajansı servis etmiş.

Büyükelçi Akça şu bilgiyi verdi:

“Meclis Heyeti’nden Milletvekilimiz Sayın Şafak Payev, kendi isteğiyle üst kattaki kabule katılmadı. Zaten bir toplantı ya da görüşme değil, sadece nezaket ziyaretiydi. Ayrıca Şafak hanım Ercan’da, uçağın merdivenlerinden kendisi yürüyerek indi,  elçiliğimize de yürüyerek geldi, tekerlekli sandalye kullanmıyordu. Nezaket ziyareti olduğu için üst kata çıkarak yorulmak istemedi, mazaretini bildirdi. Eğer  ‘mimari engel’ yönünde bir durum olsa,  bize önceden zaten bilgi verilirdi, gerekli toplantı düzenini ona göre alırdık, TC Elçiliği’nin farklı bir bölümünde bu görüşmeyi yapardık. ”

 


 

Sürücü sarhoş, peki yol?

 

Mağusa’da bir trafik kazası oldu ve alkollü genç, hendeğe uçtu.

19 yaşında!..

Direksiyon başında ‘sarhoş’ olduğunu söylüyordu, polis kayıtları...

Gencin durumu ‘vahim’...

Peki yolun durumu?

1.5 metre çukur kazılan, tamir çalışması yapılan yolda hiçbir güvenlik önlemi, ciddi uyarı olmadığı görülüyor fotoğraflarda..

Buna ne demeli?

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 4058 defa okunmuştur