YORGANCIOĞLU GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

YORGANCIOĞLU GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, İngiltere temasları ve Güney Kıbrıs’ın Akdeniz’de petrol aramasıyla meydana gelen durumu değerlendirdi… Öncelik çözüme verilmeli Cumhuriyetçi Türk partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkan

A+A-

 

 

 

 

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, İngiltere temasları ve Güney Kıbrıs’ın Akdeniz’de petrol aramasıyla meydana gelen durumu değerlendirdi…

 

Öncelik çözüme verilmeli

 

Cumhuriyetçi Türk partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Kıbrıs Türk toplumunun her platformda çözüm ve barış istemini vurgulaması gerektiğini kaydetti.

Yorgancıoğlu, bu sabah BRT’de Osman Kurt’un sunduğu Sabah Haber adlı programa katılarak geçtiğimiz hafta İngiliz İşçi Partisi yıllık kongresi için davetli olarak gittiği İngiltere’deki temasları yanında Akdeniz’de petrol aranmasının yarattığı gerginliği değerlendirdi.

CTP-BG Dış ilişkiler Sekreteri Özdil Nami ve Kadın Örgütü Dış İlişkiler Sekreteri Fazilet Özdenefe ile gittikleri İngiltere’de, İngiliz İşçi Partisi’nin Liverpool kentind gerçekleşen yıllık kongresine katıldıklarını anlatan Yorgancıoğlu, bunun yanında İşçi Partisi Eski Başkanı Lord Kinnock, İşçi Partisi’nin AB’den sorumlu gölge bakanı Wayne David ve İşçi partisi Edmonton bölgesi milletvekili, Kıbrıs'ın Dostları Parlamento Grubu üyesi Andrew Love ile görüştüklerini kaydetti. Yorgancıoğlu görüşmelerde özellikle Doğu Akdeniz’de petrol ve doğal gaz arama konusunda ortaya çıkan krizle ilgili gelişmeler başta olmak üzere müzakereler ve Kıbrıs’ta iki toplumun yakınlaşması ive toplumlararası diyalogun artırılması için yapılabilecekler ele alındığı karşılıklı görüş alış verişinde bulunulduğunu ifade etti. Yorgancıoğlu ayrıca Kongreye katılan CHP Milletvekili ve Diş İlişkiler Sekreteri Emekli Büyükelçi Faruk Loğoğlu ile de bir araya geldiklerini sözlerine ekledi.

Yaptıkları görüşmelerde özellikle Akdeniz’de suların ısınmasıyla ilgili konularda savaşı çağrıştıracak eylemler ve söylemlerden kaçınılması gerektiği yolundaki görüşlerini aktardıklarını anlatan CTP-BG Genel başkanı, İngiltere’deki siyasilerle kurdukları ilişkiyi devam ettirip ileri götürmeyi amaçladıklarını anlattı. Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesine Kıbrıs konusuyla ilgili gönderdikleri mektup ve Ledra Palace toplantılarından çıkan metnin görüştükleri İngiliz siyasilerin bilginde olduğunu gözlemlediklerini de kaydeden Özkan Yorgancıoğlu, “Kıbrıs sorunu ile ilgili farklı görüşler gözlemledik Bu nedenle daha fazla ilişkiye ihtiyaç olduğunu fark ettik” diye konuştu. .

 

BARIŞ İSTEMİ VURGULANMALI

 

İngiltere’de kongreye katılan Avrupa sol partilerin temsilcileriyle görüştüklerini ve daha önceden gelip bir toplantı düzenleyen Rum siyasi partisi EDEK’den verilen bilgilerin etkisinde olduklarını gözlemlediklerini de aktaran CTP-BG Genel Başkanı, EDEK tarafından Kıbrıslı Türkler aleyhine yaratılan görüşü dengelemeye yönelik başarılı temasları olduğunu sözlerine ekledi. Yorgancıoğlu, “bunu yaparken barışı istediğinizi vurgulamak gerek yoksa kimse sizi dinlemez. Biz bunu orada yarattığımıza inanıyoruz. Bu ilişkinin sürekli olması gerekiyor. Bundan sonra bu ilişkileri daha sıcak tutmada kararlıyız” dedi.

 

“AÇIKLAMALARIM YANLIŞ ANLAŞILDI”

 

İngiltere’deyken bir Kıbrıs Türk gazetesinin İngiltere muhabirine Türkiye ile yapılan anlaşma konusunda yaptığı açıklamalarda bir yanlış anlaşılma olduğunu da ifade eden Yorgancıoğlu, “Bizim partimizin bu konudaki tavrı henüz şekillenmedi. Parti organları önümüzdeki günlerde tartışacak. Ancak bu anlaşmayı desteklediğimiz yönde ifade doğru değil. Tartışmadan nasıl bir tavır takınacağımızı söyleyemem” diye konuştu.

Bütün gelişmeleri değerlendirdiklerini ancak esas olanın Kıbrıs sorunu çözülmesi olduğuna işaret eden Yorgancıoğlu, “Yaşadığımız coğrafyada önemli olan sorun çözülmesidir. Adadaki doğal kaynakların nasıl bölüşüleceği çözümle ortaya çıkar. Ama sorunun çözümünden önce herhangi bir tarafın, gerginliği artıracak davranışlardan kaçınması gerekir” dedi. Yorgancıoğlu, konuyla ilgili endişe ve görüşlerini, ilişkileri sürdürdükleri Rum siyasi partilere de aktardıklarını ifade etti. Yorgancıoğlu, konunun, Orta Doğunun bile derinden sarsılmasına yol açacak derecede ciddi olduğunu da belirtti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu tarafından sunulan önerilerle ilgili görüşünün sorulması üzerine ise Yorgancıoğlu, “Gelin tüm bu çalışmaları eş zamanlı olarak kapsamlı çözüme kadar askıya alalım” şeklindeki ilk önerinin en makul öneri olduğunu kaydetti. Yorgancıoğlu, “Hayır çözüm öncesinde de bu çalışmalar devam etsin diyorsanız, o zaman iki toplumlu bir ad - hoc komite kurarak; hem anlaşmalar, hem ruhsatlar konusunda her iki tarafın da yazılı rızasını arayalım; bulunacak zenginliğin paylaşım alanlarını müzakere edip anlaşalım” şeklindeki ikinci önerinin ise bugüne kadar sürdürdükleri siyasete aykırı olduğu için Rumlar tarafından olumlu karşılanmayacağını sözlerine ekledi.

İç konulara da değinilen programda Yorgancıoğlu özetle Sosyal Sigortalar yasasının değişmesine karşı olmamakla birlikte hükümetin sunduğu değişiklik ve yöntemine karşı olduklarını; af konusunda ziyaretçi, turist olarak gelip kaçağa düşenler, kaçak oldukları için sınır dışı edilenler ve ailelerine yönelik affı onaylamadıklarını söyledi. Özelleştirme konusundaki soruya ise Yorgancı Kooperatif’in zaten devlete ait olmadığı için asla özelleştirilemeyeceğini, Elektrik Kurumu, Telefon Dairesi ve havaalanının özeleştirilmesinde ise Kuzey Kıbrıs gibi küçük bir ülkede devlet tekelinden özel sektör tekeline geçilme durumu oluşacağından bunun da mümkün olmayacağını söyledi. Özkan Yorgancıoğlu, özelleştirmeyi şart koşan AB’nin bile Malta ve Kıbrıs’ın küçük ülke olmalarından ötürü söz konusu kurumların özelleştirilmemesi ile ilgili taleplerini kabul etmesini örnek gösterdi.

Yorgancıoğlu, bu konuda sendikalarla paralel, birlikte olacaklarını da sözlerine ekledi.

 

 

 

 

Bu haber toplam 927 defa okunmuştur