YILDIRIM ZİYARET

YILDIRIM ZİYARET

YILDIRIM’IN İLK ZİYARETİ EROĞLU’NA Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, öğleden sonra adaya gelen TC Ulaştırma Bakanı Yıldırım’ı kabul etti. Görüşmede TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Cumhu

A+A-

 

YILDIRIM’IN İLK ZİYARETİ EROĞLU’NA

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, öğleden sonra adaya gelen TC Ulaştırma Bakanı Yıldırım’ı kabul etti. Görüşmede TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Hasan Güngör ve diğer bazı yetkililer da hazır bulundu.

Eroğlu, Yıldırım’ın KKTC’ye çok büyük katkıları bulunduğunu belirterek teşekkür etti. İşbirliğini sürdürmeyi arzuladıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Eroğlu, Yıldırım’ın “Her zaman KKTC’ye katkı yapma, gerekeni yapma gayreti içinde olacağım” sözlerinin kulaklarında olduğunu söyledi.

Yavruvatan-Anavatan ilişkileri içinde daha fazla ihtiyacı olan taraf olarak Türkiye’nin görüş, tecrübe ve imkanlarından faydalanmanın doğal olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, Türkiye Başbakanı’nın KKTC’ye verdiği önemi tüm dünyanın gözü önünde, son New York zirvesinde açık ve net ortaya koyduğunu; Kıta Sahanlığını Sınırlandırma Anlaşması, gerekse BM Genel Kurulundaki konuşmasında Kıbrıs’a değinerek KKTC’yi çok memnun eden sözler söylediğini anlattı.

YILDIRIM: “TÜRKİYE’DE NE VARSA KIBRIS’TA DA O OLACAK PRENSİBİYLE BAKIYORUZ”

TC Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da, KKTC’ye gelişiyle temeli atılan tesis ve açılışı yapılacak fiber optik kablo bağlantısının yedekleme ve hız artırımıyla ilgili bilgiler verdi.

Yıldırım, Kuzey Kıbrıs’a “Türkiye’de ne varsa Kıbrıs’ta da o olacak” prensibiyle baktıklarını vurgulayarak, meslektaşı Ersan Saner ve önceki bakanlarla çok güzel bir çalışma yaptıklarını; KKTC’nin bölünmüş yolları ve tek şeritli yollarının standardının çok iyi noktaya gelmesinde ortak çalışmanın katkısı olduğunu ifade etti.

KÜÇÜK YILDIRIM’I KABUL ETTİ

Başbakan İrsen Küçük, KKTC’de bulunan Türkiye Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ı kabul etti.

Başbakan İrsen Küçük, yaptığı konuşmada, “yaptığımız çalışmalar sizlerin katılarıyla çok daha fazla anlam taşımaktadır” diye konuştu ve Türkiye Cumhuriyeti’nden bakanları KKTC’de görmenin kendilerine güç kattığını söyledi.

TC Büyükelçiliği ile ekonomik konularda büyük bir uyum içinde çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Küçük, “Sık sık sizlerin ülkemize teşrifi bizlere moral olmaktadır, dolayısıyla her zaman sizleri aramızda görmek ve özellikle çalışmalarımızın hangi noktada olduğunu izlemek bakımından hem de ülkenin ihtiyaçlarının yerinde tespiti bakımından sizlerin görüşlerinize çok önem veriyoruz, her zaman  sizleri aramızda görmek isteriz” diye konuştu.

YILDIRIM

TC Ulaştırma Bakanı Binali  Yıldırım da, gelişleriyle birlikte ulaşım ve iletişim alanında iki tane hizmeti başlatmış olduklarını söyleyerek, bunlardan birinin Ercan Havaalanı’nda temelini attıkları aletli iniş sistemi olduğunu söyledi. Bu sistem ile kötü hava şartında iptallerin yaşanmaması ve seyir emniyetine yönelik standardın biraz daha yükseltilmesini sağlamış olduklarını dile getiren Yıldırım, Nisan ayında sistemin devreye sokulacağını kaydetti.

Geçen Mart ayında temeli atılan fiber optik kablo sisteminin açılışını gerçekleştireceklerini de dile  getiren Yıldırım, bu kablo sisteminin KKTC’nin internet çıkışını, Türkiye ve dünyaya olan çıkışını hem hız hem de kapasite olarak önemli ölçüde artıracağını söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1342 defa okunmuştur