1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YILTAN TAĞMAN ANI MAÇI GG’NİN
YENİDÜZEN İÇİN YORUMLADI

YENİDÜZEN İÇİN YORUMLADI

YENİDÜZEN’in bugün manşetten, ‘Üniversiteleriniz kapanacak, bu mu başarı?’ başlığı ile verdiği özel haberde, Milliyet Gazetesi yazarı Abbas Güçlü’nün Kıbrıs’ın kuzeyindeki üniversitelerin boş kalan kontenjanları ile ilgili ya

A+A-

 

YENİDÜZEN’in bugün manşetten, ‘Üniversiteleriniz kapanacak, bu mu başarı?’ başlığı ile verdiği özel haberde, Milliyet Gazetesi yazarı Abbas Güçlü’nün Kıbrıs’ın kuzeyindeki üniversitelerin boş kalan kontenjanları ile ilgili yaptığı çarpıcı açıklamalara yer verildi.

 

Türkiye’de en çok güvenilen eğitim yazarı olarak bilinen, KANAL D’deki “Genç Bakış” isimli programın yapımcısı ve sunucusu, MİLLİYET Gazetesi Eğitim Yazarı Abbas Güçlü, YENİDÜZEN’e Kuzey Kıbrıs üniversitelerinde boş kalan kontenjanları yorumladı.

 

YÖNETİM SORUNU VAR…

 

“Kıbrıs’ta bu konuda çok ciddi bir yönetim sorunu yaşanıyor. KKTC üniversiteleri çok büyük bir krizle karşı karşıyadır ve Kıbrıs’taki yönetim Cumhurbaşkanı’ndan Eğitim Bakanı’na kadar hiçbir önlem almıyor, durumu seyrediyor. Eğer önlem alınmazsa öğrenci sayısındaki düşüş devam edecek”

 

ÖĞRENCİ SORUNLARI ÇOK…

 

“Kıbrıs’ta öğrenim görmeye giden öğrenciler bir sürü sorunla karşı karşıya kalıyor. Örneğin Kıbrıs pahalı, kiralar çok fazla, trafik kazaları oluyor, ölümler yaşanıyor, gece kulüpleri kumarhaneler var. Bunları aileler göz önünde tutuyor tabii… Ancak yönetim oraya öğrenci yollayacak ailelere diyemez miydi ki ‘Ben KKTC Cumhurbaşkanı olarak evlatlarınıza sahip çıkıyorum. Çocuklarınız bize yollayın’ diyebilirdi. Ama yapmadılar. Sonuç ortada…”

 

EĞİTİM BAKANI’NIN “BAŞARISI”…

 

“KKTC Eğitim Bakanı bu durumu ‘başarı’ olarak sayması çok ilginç. Tabii kendisi geçen yıla oranla bir artış olduğunu kabul ediyor. Tamam da 5 sene öncesiyle, 10 sene öncesiyle kendini kıyasla sana!.. Geçen yıl dibe vurmuştu, şimdi birazcık kıpırdandı diye bunu başarı olarak mı yorumluyor?..  Üniversiteler böyle giderse bir bir kapanacak. Bu mu başarı?.. Üniversiteleri çok ağır ekonomik günler bekliyor. Bir şirket yarı bütçe ile yaşayabilir mi?”

 

 

 

HABERİN AYRINTILARI BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1851 defa okunmuştur