1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KARAYOLLARINA AİT ATÖLYE YANDI
YALANLAMA

YALANLAMA

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Avni Benli, petrol sondajı için gerekli sismik araştırmaları yapmak üzere Doğu Akdeniz'de bulunan Koca Piri Reis Gemisi'nin çevresinde İsrail uçaklarının uçtu

A+A-

 

 

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Avni Benli, petrol sondajı için gerekli sismik araştırmaları yapmak üzere Doğu Akdeniz'de bulunan Koca Piri Reis Gemisi'nin çevresinde İsrail uçaklarının uçtuğu ve çalışmaların İsrail helikopterleri tarafından yakından izlendiği iddialarının gerçek dışı olduğunu söyledi.

 

Prof. Dr. Hüseyin Avni Benli AA muhabirine yaptığı açıklamada, Koca Piri Reis Gemisi'nin ''G noktası'' olarak adlandırılan Kıbrıs Adası'nın güneyindeki bölgede sismik veri toplama çalışmalarını sorunsuz şekilde sürdürdüğünü bildirdi. K. Piri Reis Gemisi'nde seyirden sorumlu kaptan ve çalışmalardan sorumlu sefer koordinatörü ile günde 2 kez görüştüklerini, seyir ve çalışmalar hakkında bilgi aldıklarını belirten Prof.Dr. Benli, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde yayınlanan gazetelerde yer alan ''Piri Reis'in İsrail uçakları ve helikopterleri tarafından yakın mesafeden takip edildiği'' yönündeki haberlerin ise gerçeği yansıtmadığını söyledi. Benli, ''Gemideki personelimizle görüşmelerimizde bu konuyu da sorduk.

 

Geminin yanından savaş uçaklarının alçak uçuşta geçmesi, helikopterin yakınına gelerek çalışmalarını izlemesi gibi bir olay yok. Bulundukları kendilerini rahatsız eden ya da gözle görebilecekleri mesafede hiç bir unsurun bulunmadığını söylediler. Böyle bir durumla karşılaşırlarsa, hemen bize bildirirler'' diye konuştu.

 

Piri Reis Gemisi'nin bölgedeki araştırma çalışmalarını vardiya usulüyle 24 saat aralıksız sürdürdüğünü, G noktası olarak adlandırılan 1000 kilometrelik alanda çalışmaların yüzde 65'ini tamamladığını ve çok sağlıklı veriler kaydettiklerini ifade eden Prof.Dr. Benli, hava şartlarının uygun devam etmesi durumunda çalışmaların planlanandan önce tamamlanacağını ve yeni bölgede araştırmaya devam edilmesi talimatını bekleyeceklerini dile getirdi.

 

 

Bu arada, Genelkurmay Başkanlığı da, Piri Reis Araştırma Gemisi'nin İsrail uçaklarıyla taciz edildiği haberlerinin gerçek dışı olduğunu bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında, bir Rum gazetesinden alınan habere dayandırılarak, İsrail'e ait uçakların Piri Reis Araştırma Gemisi'ni taciz ettiği, KKTC hava sahasına girdiği ve Mersin'e 15 mil kadar yaklaştığı, Türk savaş uçaklarının havalanmasının ardından İsrail'e geri döndüğü şeklinde haberler yer aldığı anımsatıldı.

Açıklamada, ''Bahse konu haberler gerçek dışıdır'' ifadesine yer verildi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1119 defa okunmuştur