1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Tante Rosa’nın 'özgürlük' formülü: Korkusuzca soyunabilmek!
VERİLER ALINDI

VERİLER ALINDI

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin petrol ve doğalgaz arama çalışmalarını Karadeniz'den Akdeniz'e kaydırabileceğini söyledi. Yıldız, ''Piri Reis gemisinin demode olduğu ile ilgili muhalefet partilerinin eleştirileri var

A+A-

 

 

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin petrol ve doğalgaz arama çalışmalarını Karadeniz'den Akdeniz'e kaydırabileceğini söyledi.

 

Yıldız, ''Piri Reis gemisinin demode olduğu ile ilgili muhalefet partilerinin eleştirileri var. Bu konuda neler diyeceksiniz?'' sorusuna şu yanıtı verdi:

 

''Daha teknolojik olmakla alakalı yoruma katılıyorum. Biz MTA olarak sipariş ettik. 200 milyon dolar değerinde. Savunma Sanayi Müsteşarlığı eli ile ihale ettik. Hem yerli, hem yabancı katkısıyla olacak.

 

Eğer Piri Reis sismik arama yapamıyor denilirse bu haksızlık olur. Piri Reis sismik arama yapabiliyor. Sismik veriler alabiliyor. Bizim amacımız o. Daha teknolojisi var mıdır? Vardır. Şu anda Karadeniz'de bulunan sıfır kilometre bir sondaj gemisi var Excon Mobil'in. 1.5 milyar dolara yapıldı ve ilk defa bizde kullanılıyor. Dünyadakilerin hepsinden daha teknolojik. Ama ben şimdi diyebilir miyim bizim yaptığımız en iyisi diğerlerinin hiç biri sayılmaz. Bu yanlış bir yaklaşım. Piri Reis görevini yapabiliyor. Bizim ondan beklentimiz sondaj çalışması değil. Gazetede gördüm şaşırdım. Bir sondaj gemisi, yanında da Piri Reis'in fotoğrafı. İkisi aynı şey değil diyor. İkisi aynı şey değil zaten. Biri sismik araştırma, birisi sondaj yapıyor. Yani sismik aramayla iki boyutlu üç boyutlu harita çıkarıyorsunuz. Diyorsunuz ki burada petrol yok. Buraya girmeyelim. Ya da tam tersi burada petrol ya da doğalgaz olabilir oraya girelim. Piri Reis yol haritasını gösteriyor. Fakat bu gerekli bir çalışma ama yeterli bir çalışma değil. Piri Reis yeterli çalışmayı yapıyor mu derseniz, amaç o değil ki. Amacı gerekli çalışmayı yapmak. Yeterli çalışmayı sondajla tamamlamamız lazım. Bu zincirleme bir süreç.''

 

''SİYASİ NEDENLERLE SONDAJ YAPMAYIZ''

 

Yıldız, ''Piri Reis'in çalışmalarından bir yol haritası çıktı mı?'' sorusu üzerine, ''Verileri alıyoruz, paylaşmıyoruz. İki boyutlu ya da üç boyutlu sismik araştırma yaparsanız dersiniz ki burada petrol olabilir. Sondaj yaparsınız ve petrol çıkmayabilir. Sondaj, adı üzerinde. Bu iş böyle bir iş. Koskoca Akdeniz'de kalkıp da her bulunduğunuz yerde sondaj yapmazsınız. O verileri değerlendireceksiniz. Buna rağmen çıkmayabilir'' dedi.

 

Taner Yıldız, ''Piri Reis'in araştırmasında olumsuz bir sonuç çıktı. Siyasi nedenlerle yine de sondaj yapar mısınız?'' sorusuna, ''Hayır kesinlikle yapmayız. Biz memleketin hiçbir kuruşunu heba etmeyiz. Bir sondaj yaklaşık 150-200 milyon dolara kadar çıkıyor. Biz onu ona kurban etmeyiz. Biz onların siyasi inadı adına böyle bir kara deliğe sondaj vurmayız. Tamamen bilimsel bir çalışma olur. Dürüstçe çalışmam gerekirse benim gidip oraya Piri Reis'i göndermem tamamen reaksiyonel bir harekettir. Onların yaptığı için göndermemdir. Yoksa benim normal programım var orada. KKTC ile Sayın Başbakanımızın yaptığı anlaşmaya imza kıta sahanlığı sınırlandırması anlaşmasından yararlanmak içindir aynı zamanda. Yoksa ben o sahaya normalde girmem. Niye? Girersem bu sefer KKTC'yi tanımamış olurum. Biz orayı müstakil devlet olarak tanıyoruz. Sismik aramalardan olumsuz veri elde edersek biz Kıbrıs'ta sondaj yapmayız. Ama Akdeniz'de şu anda sondaj yapacağımız yerler var. Biz Akdeniz'den çıkmayız. Sondaja devam ederiz ama gözü kara her bulduğumuz suya sondaj yapmayız. Daha önce tespit ettiğimiz bölgeler var. Olabilir denilen yerler var. Biz Akdeniz de önceden beri varız'' yanıtını verdi.

 

Taner Yıldız, bir soru üzerine, ''Ağırlıklı olarak Karadeniz'den Akdeniz'e kayabiliriz. Karadeniz'deki ağırlığı Akdeniz'e taşıyabiliriz'' dedi. Yıldız, ''Sismik mi, sondaj mı?'' diye sorulması üzerine, ''Her şeyde'' yanıtını verdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1082 defa okunmuştur