VAZGEÇTİK ÇÜNKÜ…

'VAZGEÇTİK ÇÜNKÜ…'

Çetinkaya Türk Spor Kulübü dün öğlen kulüp lokalinde düzenlediği bir basın toplantısı ile son günlerde gündemi meşgul eden Barış Memiş transferi ve bu transferden neden vazgeçtikleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Basın toplantısında ilk söz alan Çeti

A+A-

 

 

 

Çetinkaya yönetimi dün düzenlediği bir basın toplantısı ile Barış Memiş’in transfer sürecini ve neden bu transferden vazgeçtiklerini anlattı

 

“VAZGEÇTİK ÇÜNKÜ…”

 

Çetinkaya yönetimi basın toplantısında Barış Memiş transferinden öncelikli olarak ülke futbolu için, Futbol Federasyonuna yardımcı olmak için ve UEFA – FIFA kriterlerinin uygulanması adına ön ayak olmak için vazgeçtiklerini belirtti.

 

Yönetim ayrıca ülkeye gelecek yabancı futbolcuların bundan sonra UEFA – FIFA kriterlerinde olduğu gibi temiz belgeleri ile gelmelerini, bunun takipçisi olacaklarını dile getirdi

 

YENİDÜZEN Spor Servisi

Çetinkaya Türk Spor Kulübü dün öğlen kulüp lokalinde düzenlediği bir basın toplantısı ile son günlerde gündemi meşgul eden Barış Memiş transferi ve bu transferden neden vazgeçtikleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Basın toplantısında ilk söz alan Çetinkaya Türk Spor Kulübü Başkanı Mehmet Tatar oldu. Tatar Barış Memiş transferinin sürecinde UEFA ve FIFA kriterlerinin bir anda öne çıktığı bir süreç olduğunu belirtirken, bu transferden vazgeçtikleri günün ertesinde sanki Kıbrıs Türk Futbolu’nun temizlendiği ve bir daha bu konu ile ilgili yazıların yazılmadığını dile getirdi. Esas önemli olanın sadece doping konusunda değil ülkeye getirilen yabancı futbolcuların hiçbir sağlık kontrolü olmadan hazırlık maçlarına çıkartıldığı, bunun önüne geçmemek için çalışmaların başlatılması gerektiğini belirtti. Günün sonunda yasal haklarından kulüp olarak vazgeçerek camia olarak önemli bir adım attıklarını belirtti.

Başkan Tatar’ın ardından Çetinkaya Kulübü Basın Sözcüsü Dr. Bülent Dizdarlı konu ile ilgili bir basın bildirisi okudu. Bildiride öne çıkan kısımlar şöyle: 

 

“SAKINCASI YOK GETİREBİLİRSİNİZ DENDİ”

“Öncelikle şunu söyleyelim. Bu basın toplantısının amacı yeni polemiklere yol açmak değil,   yeni temiz beyaz sayfa açma isteği ve gayretinde olan futbol camiamızın  gerçekleri  bilerek bu  yolda  devam etmesini  sağlamaktır.

Barış Memiş’in bizim takımımızda oynaya bileceği önerisi bizlere ilk kez ülkemizdeki futbolcu  menecerlerinden  Tekin Birinci  tarafından  Ağustos  başı  yapılmış  bizlerde   biraz   araştırdıktan  geçmişte  benzer uygulamayı  bir başka külübümüzün yaptığını  hatırladıktan  ve  Federasyon başkanımıza  “sakıncası olup olmadığını” sorup, “tüzük ve talimatlara göre yoktur. Getirebilirsiniz”  cevabını aldıktan sonra olayı ciddiye aldık. Barış Memiş’ e  meneger aracılığı ile  resmi teklifimizi yaptık. Kısa bir pazarlıktan sonra da el sıkıştık”

 

“DOĞU BÖLGESİ TAKIMI DEVREYE GİRDİ”

“İşte tam bu  noktada  Doğu bölgesi takımlarından biri   de  devreye  girerek, Barış Memiş’i  transfer  etmek istedi.  Önce daha yüksek fiyat önerildi, sonra da gerek kendisi gerek menejeri taciz edildi.  Ancak bütün bunlara karşın ahlak ve davranışları ile kendini bize hayran bırakan Barış Memiş ve Manegeri  “Söz verdik dönmeyiz “  diyerek” imzayı kulübümüzde oynamak adına attı. İlginç olan bu andan itibaren Barış’ı transfer edemeyeceğini anlayan Doğu bölgesi takımının , “ böyle şey olamaz, doping  cezası  almış oyuncu oynatılamaz, biz   temiz lig isteriz  ve buna  izin vermeyiz”   şeklinde  açıklamalarla  tekrar  gündemde  yer alması olmuştur”

 

“BARIŞ MEMİŞ’TEN NEDEN VAZGEÇTİK?”

“Tabii ki önce ülke futbolu adına bunu yaptık.  Zira biz Kıbrıs futbolunda örnek alınan bir camiayız. Ülkemiz de sporda da UEFA ve FİFA kriterlerinin uygulanmasında öncülüğünü çeker, yürekten ister ve destekleriz.  Medya’nın bu konuda ki hassasiyeti tarafımızdan dikkatle izlenmiş ve haklı bulunmuştur. Dileğimiz odur ki Medyamızın aynı hassasiyeti temiz futbol adına yalnız bu konuda değil UEFA ve FİFA kriterlerinin uygulanması kapsamında; Özellikle Afrika ülkeleri başta olmak üzere diğer ülkelerden gelen futbolculardan TFF’da olduğu gibi temiz belgelerinin kulüplerinden veya ilgili federasyonlardan istenmesi,  konusunda da sürdürmesidir. Özellikle, Azerbaycan federasyonunda lisansı bulunan bir sporcunun uluslararası kuralların tersine ülkemize getirtilerek lisanse edilmesi konusu en az Barış Memiş olayı kadar etik olmayan, üstelik ülkemize Korsan damgası vurdurtacak vahim bir vakadır.  Bu ve benzer olguların üzerine de temiz futbol adına gidileceğini umuyor ve bekliyoruz… Son etken ise KTFF başkanı ve yönetiminin bizden olan ricasıdır. Ülke futboluna temiz bir sayfa açma gayreti içinde olduğuna inandığımız başkana ve yönetimine bu konuda destek vermek istedik.  Bu tüzük ve talimat değişikliğini hemen uygulamaya koyamayacağını bildiğimizden, huzur içinde çalışmalar için,  yasal haklarımızdan vazgeçtik.”

 

YEMEN EKŞİOĞLU’NA CEVAP

“Burada birkaç kelime de Cuma günkü basın toplantısı sırasında konuşan Türkiye Futbol Federasyonu yönetim kurulu üyesine söylemek ihtiyacındayız.  Bir kere burası sandığı gibi çiftlik değildir. “Güç elinizde kullanın”  diyen adamın Federasyonunun Türk Futbolunu “yaz -bozları” ile dört ayda getirdiği nokta ortadayken bunu söyleye bilmesi ne cüret…

“Siz galiba bizi tanımıyorsunuz, bizim doping cezası verdiğimiz oyuncu burada oynarsa bu o anlama gelir”  demişler. Hayret! Acaba bu yönetici ayda mı yaşıyor? Esas bizi tanımayanın kendileri olduğunu farkında değil mi? Bırakın bir milli maçı bir kulübünün bile KKTC kulüpleri ile dostluk maçı yapmaması ne demektir farkında mıdır? Peki ya geçen yıl futbolcumuz Burak’ın sezon ortasında bizden ayrılıp,  TC kulüplerinden birine lisans çıkarmasını bu  “tanıma tanımama” konsepti içinde nasıl açıklar?

Değerli medya mensupları sizden istirhamımız bir şekilde bu sözlerin sayın yönetim kurulu üyesine ulaştırılmasıdır. Çetinkaya, gelişen tüm aksiliklere karşın yoluna devam edecek güçtedir ve bu yılda başa oynayacak bir yapı içindedir. Bu düşünce içerisinde yeni sezona başlarken tüm camialara sakatsız hayırlı bir dönem diliyoruz.”

   

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 959 defa okunmuştur