‘VATANDAŞ MUSTAFA’ GAZETECİLER BİRLİĞİ’NDEYDİ

‘VATANDAŞ MUSTAFA’ GAZETECİLER BİRLİĞİ’NDEYDİ

Fırtına Havzası’nda kurulmak istenen hidroelektrik santralına karşı başarıyla sonuçlanan mücadelenin belgeselinin gösterimine film ekibi de katıldı

A+A-

Türkiye’nin en yeşil ve sulak bölgesi Karadeniz’in Rize ilçesindeki Fırtına Havzası’na kurulması planlanan hidroelektrik santraline karşı başarıyla sonuçlanan mücadeleyi anlatan “Vatandaş Mustafa” belgeseli, dün akşam Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nde gösterildi.

 

Yeşil Barış Hareketi ile Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği organizasyonundaki etkinliğe, belgeseli çeken ekip de katıldı. Belgeselin ardından Vatandaş Mustafa konuşma yaptı, soruları yanıtladı.

 

Çevreye duyarlı vatandaşların katıldığı gecenin başında Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Başkanı Cenk Mutluyakalı ve Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir konuştu.

 

Hidroelektrik santralına karşı hukuk savaşını başlatanlardan Avukat Remzi Kazmaz’ın senaryosunu yazıp yönettiği “Vatandaş Mustafa” adlı belgesel film, bu bölgede yaşanan tüm olayları çarpıcı bir şekilde Vatandaş Mustafa’nın gözüyle ve yorumuyla anlatan bir mücadele filmi, bir çevre belgeseli…

 

“Doğanın koynundaki cennet” diye nitelenen Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde Kaçkar Dağları'nın eteklerinde bulunan milli park Fırtına Vadisi’nin doğal güzelliklerinin, yapılmak istenen santralle yok olacağı endişesi taşıyan yöre halkının hukuk mücadelesini konu alan belgeselin gösteriminde konuşan Vatandaş Mustafa, Kıbrıs’taki çevrecilerin mücadelesine tam destek verdiğini söyledi.

 

Kıbrıs’ta gözlemlediği çevre sorunlarına değinirken, su sorunu yaşandığını belirten ve mücadelenin halkın birbirine kenetlenmesiyle ve yapılması gereken neyse korkmadan yapılmasıyla başarılabileceğini vurgulayan Vatandaş Mustafa, “Ben buraya gelince Fırtına Vadisi’nin değerini daha iyi anladım. O suda herkesin hakkı var” dedi.

 

74 yaşında bir çoban olan Vatandaş Mustafa, Fırtına Vadisi’nin bir dünya mirası olduğunu vurgulayarak, elektrik santralına karşı mücadelelerini anlatırken yaşadıkları sorunlara işaret etti.

 

Doğaseverleri herkesin düşman gördüğünü belirten Vatandaş Mustafa, sürekli “Niye her şeye karşısınız?” sorusuyla karşılaştıklarını belirtti ve “Siz niye her şeyi yıkıyor, yok ediyorsunuz?” diye sordu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 983 defa okunmuştur