1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. "Üzerimize düşeni yapmaya hazırız”
"Üzerimize düşeni yapmaya hazırız”

"Üzerimize düşeni yapmaya hazırız”

GAÜ Rektörü Prof. Dr. Kutsal Öztürk, Girne bölgesinde son yıllarda yaşanan plansız büyümenin sonuçlarını değerlendirdi. 

A+A-

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Rektörü Prof. Dr. Kutsal Öztürk, Girne bölgesinde son yıllarda yaşanan plansız büyümenin sonuçlarını değerlendirdi. 

Öztürk yazılı açıklamasında, “Üniversitemizin merkez kampüsünün de yer bulduğu Girne’mizin, son yıllarda bir şekilde sınırlandırılmayan ve salt ranta dayandığı gözlemlenen plansızlık ile sağlıklı kent gelişiminin verilerine uygunluk göstermeyen büyümesi, bugünkü hali ile büyüme değil, şişmedir” dedi. 

Üniversite olarak, soruna kendini müdahil olarak addeden her kişi ve kurum ile bilimsel yöntemler ve toplumsal farkındalık öğeleri ile işbirliği yapmaya hazır olduklarını vurgulayan Öztürk, “Kıbrıs adasının incisi olarak takdim edilen Girne, henüz tam manası ile kaybedilmiş değildir. Girne'den geriye kalabilenleri kurtarabilmek adına; doğal gelenekleri ve akışı ihlal etmeden, bir büyüme planı oluşturulması için, üzerimize düşeni yapmaya hazırız” ifadelerine yer verdi. 

GAÜ Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Senem Zeybekoğlu Sadri de, kentlerin tarih boyunca ekonomi ve politikanın zorlamasıyla dönüştüğünü kaydetti. 

Zeybekoğlu “Çocuklarımıza nasıl yaşam alanları bırakacağımıza karar vermeliyiz. Lefebvre'in 'Kent Hakkı Düşüncesi'nde ortaya koyduğu gibi; eşitlikçi, özgürlükçü ve doğayla uyumlu mu? yoksa savaşlar, yoksulluklar ve adaletsizliklerle dolu mu?” ifadelerini kullandı. 


 

Bu haber toplam 1578 defa okunmuştur
Etiketler : ,