ÜRKÜTÜCÜ TABLO

ÜRKÜTÜCÜ TABLO

Sosyal Hizmetler Dairesi’nin, polisle işbirliği içerisinde, suça itilmiş çocuklarla ilgili tüm olaylardan hemen haberdar olduğu ve prosedüre uygun bir şekilde ve en kısa sürede olaya mesleki müdahalede bulunduğu bildirildi. Sosyal Hizmetler Dairesi

A+A-

 

 

Sosyal Hizmetler Dairesi’nin, polisle işbirliği içerisinde, suça itilmiş çocuklarla ilgili tüm olaylardan hemen haberdar olduğu ve prosedüre uygun bir şekilde ve en kısa sürede olaya mesleki müdahalede bulunduğu bildirildi.

Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Cansel Hıdıroğlu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Rum eski Maliye Bakanı Mihailis Sarris’in tutuklanması olayında da, polisin daireyi bilgilendirmesi üzerine Sosyal Hizmetler Dairesi’nin olaya hemen müdahalede bulunduğu kaydedildi.

Bu olayın iki yönü bulunduğu, olayda hem çocuk istismarının mevcut olduğu hem de ergenlik çağındaki bu çocukların, riskli cinsel davranışlarda bulundukları belirtilerek şunlar kaydedildi:

“Riskli cinsel davranışın ve cinsel istismarın yaygınlığı ve sıklığı psiko - sosyal düzey ile sosyo -ekonomik düzeye göre değişmektedir, ancak hem alt hem de üst sosyo - ekonomik düzeyde de gözlenmektedir. Dairemiz, polisle işbirliği içerisinde olup suça itilmiş çocuklarla ilgili tüm olaylardan hemen haberdar olmakta ve prosedüre uygun bir şekilde ve en kısa sürede olaya mesleki müdahalede bulunmaktadır.

M.S. olayında, polisin dairemizi bilgilendirmesi üzerine Sosyal Hizmetler Dairesi olaya hemen müdahalede bulunmuş, poliste tutuklu bulunan gencin ifadesi alınırken Kaza Sosyal Hizmetler Dairesi’nden bir sosyal hizmet memurumuz gencin yanında bulunmuştur. Ayrıca gencin ailesine
psiko - sosyal destek sağlamak amacıyla yine Kaza Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından aile ile mesleki çalışma başlatılmıştır.”

Hıdıroğlu, dairenin Aile ve Çocuk Refahı Şubesi’nin çocukla ilgili tüm alanlarda, özellikle de suça itilmiş çocuklar, çocuk ihmali ve istismarı, çocuk hakları alanlarında uzman personel ile birlikte projeler yaptığı, kazalardaki Sosyal Hizmetler daireleri ile birlikte düzenli olarak istatistiki veriler topladığını da anlatarak şu bilgileri aktardı:

ÇOCUK İHMALİ VE İSTİSMARINDAKİ ARTIŞ

“Çocuk ihmali ve istismarı ile ilgili dairemizin istatistiki verilerine bakıldığında 2006 yılından beri üzücü bir şekilde katlanarak arttığı gözlenmektedir. Cinsel istismar olaylarına bakıldığında 2006 yılında dairemize 1 vaka yansımışken, 2010 yılında 16 vakanın yansıdığı, 2008 - 2010 yılları içerisinde duygusal ihmal ve istismarın 25 vakaya ulaştığı, 7 vakanın da fiziksel şiddet nedeniyle dairemize yansıdığı gözlenmiştir.

2010 - 2011 yılı içerisinde cinsel istismar olaylarının en çok Lefkoşa bölgesinde, ardından Girne bölgesinde olduğu tespit edilmiştir. 2010 - 2011 yılı içerisinde suça itilen çocuklara (16 - 21 yaş) baktığımızda ise yine Lefkoşa bölgesinin çeşitli suçlarla önde olduğu (188 suç), onu Girne bölgesinin (157 suç) takip ettiği tespit edilmiştir.

Bu rakamlar sadece dairemize yansıyan vaka sayısıdır, dairemize yansımayan vakaların çok daha fazla olduğu düşünülmektedir. Ancak bunun tespiti için Sosyal Hizmetler Dairesi’nin teknik insan kaynakları açısından güçlendirilmesi ve çeşitli kamu kuruluşları ve sivil toplum örgütleri ile birlikte daha kapsamlı bilimsel çalışmaların yapılması gerekmektedir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1695 defa okunmuştur