ULUSLARARASI ‘HAYALET ALANI’

ULUSLARARASI ‘HAYALET ALANI’

Bir dönem en popüler havalarından biriydi, Uluslararası Lefkoşa Havaalanı... Şimdilerde BM askeri tarafından kontrol ediliyor ama 35 yılda harabeye dönüşmüş durumda. 1968’de bölgenin en görkemli havaalanları arasında yer alan Lefkoşa Uluslararası

A+A-

 

 

 

Bir dönem en popüler havalarından biriydi, Uluslararası Lefkoşa Havaalanı...

Şimdilerde BM askeri tarafından kontrol ediliyor ama 35 yılda harabeye dönüşmüş durumda.

1968’de bölgenin en görkemli havaalanları arasında yer alan Lefkoşa Uluslararası Havaalanı aradan geçen yıllar ve kullanıma kapalı havalimanı şimdilerde güvercinlerin barınağı haline geldi.

 

Birleşmiş Milletler kontrolünde bulunan ara bölgedeki Lefkoşa Uluslararası Havaalanı şimdilerde güvercin yuvası oldu. “Uncovered” adı altındaki çalışma ile Akdeniz Avrupa Sanat Derneği (EMAA), Anadolu Kültür ve Güney Kıbrıs’tan Pharos Sanat Vakfı bir grup sanatçı, yazar ve sanatsever ile dün ziyaret yapıldı, fotoğraflar çekildi.

Birleşmiş Milletler Barış Gücü denetimindeki Yeşil Hat’ta yer alan havalimanı bilim kurgu filmlerinin setlerini andırıyor. Bir zamanlar günde onlarca uçağın inip kalktığı pistteki yarıklardan bitkiler yükseliyor.

 

 

 

 

Lefkoşa Havaalanı'nda dönemin Cyprus Airways (Kıbrıs Havayolları) ait enkaz halindeki bir uçak bulunuyor. Uçağın etrafı dikenli tel iler çevrilmiş durumda. 1974’te alandan kalkmaya çalışan uçak, çatışmalar nedeniyle uçamadı. Üzerinde mermi izleri bulunan uçak olduğu yer kalmış durumda…

 

 

AYRINTILAR VE FOTOĞRAFLAR YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2201 defa okunmuştur