ÜÇLÜ ZİRVEYE DOĞRU

ÜÇLÜ ZİRVEYE DOĞRU

Eroğlu, Ekim sonu New York’ta yapılacak zirveye gitmeden önce hem siyasi partilerle hem de Halk Konseyi’yle toplantılar yapacağını belirtti

A+A-

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafının müzakere masasında anlaşmak için adımlar attığını; ilk önerilere takılıp kalmadığını ancak Kıbrıs Rum tarafının ilk verdikleri öneriler neyse orda ısrar ettiğini belirterek “Halbuki müzakerelerde bir al-ver olması lazım ki yakınlaşma sağlansın, başlıklarda anlaşmaya varılabilsin” dedi.

Eroğlu, Rum tarafının bu tutumunun çözümsüzlüğe neden olduğunu belirterek, kendileri bazı esnemelerde bulunurken, Rum tarafının bunu yapmadığını söyledi.

Ekim sonu New York’ta yapılacak zirveye gitmeden önce hem siyasi partilerle hem de Halk Konseyi’yle toplantılar yapacağını belirten Eroğlu, müzakerelerle ilgili bilgilendirmeye her zaman hazır olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi’nin yeni yasama yılına başlaması nedeniyle düzenlenen törensel toplantıdan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

New York’ta Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’la imzaladığı Kıta Sahanlığını Sınırlandırma Anlaşması’yla ilgili eleştirilerle ilgili görüşünü tekrarlayan Eroğlu, anlaşma yapma yetkisi bulunduğunu söyledi. Eroğlu, bu anlaşmayı, onaylamanın da meclisin yetkisinde olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, tenkitleri doğal bulduğunu; anlaşmanın herkese gönderildiğini söyledi.

Müzakere süreciyle ilgili partileri bilgilendirmeye her zaman hazır olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, zaman zaman partilerden üçer kişilik heyetleri davet ederek görüşme yaptığını, bilgi verip, görüş aldığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, yaz tatili ve New York ziyareti nedeniyle birkaç ay geçtiğini ancak bilgi vermeye her zaman hazır olduğunu söylediğini belirtti.

“PARTİLER VE HALK KONSEYİNE EKİM ZİRVESİ ÖNCESİ BİLGİ VERECEĞİM”

Eroğlu, “Kendileri ne zaman isterse ben bilgi vermeye hazır olduğumu açık ve net söyledim. Meclis Başkanı beni davet edince de geleceğimi söyledim. 2 ay kadar meclis tatili vardı, şimdi açıldı, tabi ki gelip bilgilendireceğim. Ama bu arada hem parti başkanları ve heyetlerini, hem de Halk Konseyi’ni bilgilendirmek için bir çalışma yapıyoruz” dedi.

Bu bilgilendirme toplantılarını çok önemli diye niteledikleri Ekim sonu New York’ta yapılacak zirve öncesi yapacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Eroğlu, müzakerelerdeki gidişatla ilgili “açılım”dan bahsedildiğini belirterek, açılım denince hep adım atması gereken tarafın Kıbrıs Türk tarafı olması gerektiği gibi gösterildiğini; halbuki kendilerinin attıkları adımlara karşılık beklediğini söyledi.

“KARŞI TARAF SADECE İSTEMESİNİ BİLİYOR”

Eroğlu, “karşı tarafın hiç adım atmadığını, sadece istemesini bildiğini” belirterek, şöyle konuştu:

“Zaten her istediğini verdiğiniz taktirde anlaşma olmaması mümkün değil. Ama her istediğini verdiğiniz taktirde sizin burada yaşama hakkınız kalmaz. Halkınızın böyle bir anlaşmaya onay vermesi mümkün mü? Bana göre değil. Ben de halkımın menfaatlerini koruyan pozisyondayım. Sadece Rum halkının menfaatlerini düşünürsem zaten orda olmamın bir anlamı olmaz.

“TAKILIP KALMIŞ DEĞİLİZ”

KKTC tarafı olarak biz müzakere masasında anlaşabilmek için adımlar atıyoruz. İlk görüşmelere başladığımız önerilerde takılıp kalmış değiliz. O önerileri geliştirmiş, Rumların önerilerine yakınlaşma noktasına taşınmışız ama onların bir adım attıkları yok. İlk verdikleri öneriler neyse orda ısrar ediyorlar. Halbuki müzakerelerde bir al-ver olması lazım ki yakınlaşma sağlansın, başlıklarda anlaşmaya varılabilsin.

Bana göre basit bir polis konusunu eğer üç ay tartışırsanız ve her attığınız adıma mukabil öneri sunacağına başlangıçta ne demişse orda ısrar etmesi, tabi ki çözümsüzlüğe neden oluyor. Ama bütün arkadaşlara açıkça söylüyorum, Türk tarafı olarak biz müzakerelere başladığımız gün ortaya koyduğumuz görüşlere takılıp kalmadık. Bir anlaşması olur düşüncesiyle bazı esnemeler, bazı adımlar atılmıştır ama Rum tarafında bir esneme gördüğümüzü söyleyemem.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 693 defa okunmuştur