1. HABERLER

  2. GÜNEY

  3. 'Tutanakları tüm ayrıntılarıyla açıklayacağız'
'Tutanakları tüm ayrıntılarıyla açıklayacağız'

'Tutanakları tüm ayrıntılarıyla açıklayacağız'

Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis, “Doğruyu kimin söylediğinin nihayet açıklanması için hem bizim hem de onların tutanakları, tüm detaylarıyla açıklanacak”

A+A-

Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis, İsviçre’nin Crans-Montana kasabasında yer alan Kıbrıs konferansına ait hem Kıbrıs Rum tarafının hem de karşı tarafın tutanaklarının açıklanacağını ifade ederek,  BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı gibi uluslararası hukuku destekleyen kişilerin Ankara’nın uzlaşmaz davranışını örtmek amacıyla yalan söylediklerini savundu.

Dün akşam bir etkinlik sırasında konuşan Anastasiadis, “Müzakere masasında Kıbrıslı Türklerin endişelerini ve Kıbrıslı Rumların hassasiyetlerini karşılayan, üçüncü ülkelere bağımlılık olmadan çağdaş Avrupai bir ülkenin oluşturulması amacıyla gerekli şartların yaratılması için bir çözüm sunduk” dedi.

Anastasiadis, BM Güvenlik Konseyi kararları ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin eşit üyesi olduğu Avrupa Birliği’nin müktesebatı çerçevesinde bir çözüm sunduğunu açıkladı.

 Anastasiadis, Kıbrıs sorununa bulunacak olan çözüm, “belli şartlar ve koşullar çerçevesinde kabul edilmez mevcut duruma son vermeli, birleşik bir Kıbrıs için yolu açmalıdır” dedi. Kıbrıslı Rum lider, Türkiye’nin arzu ettiği garanti hakları veya her hangi bir müdahale hakkı ile Türk ordusunun varlığını sona erdirerek gerçekten topluluk müktesebatıyla uyumlu olan egemen, bağımsız bir devlette yaşamanın önemine işaret etti.

Anastasiades, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı gibi uluslararası hukuku destekleyen kişilerin Ankara’nın uzlaşmaz davranışını örtmek amacıyla yalan söylemelerini ve her hangi bir detay vermek istemeyerek gizlilik olduğunu ifade ederek ve aynı zamanda Türkiye’nin hazır olduğunu vurgulamalarını gerçekten üzüntü verici bir olay olarak niteledi.

Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis, “Doğruyu kimin söylediğinin nihayet açıklanması için hem bizim hem de onların tutanakları, tüm detaylarıyla açıklanacak” şeklide konuştu.

 

 

 

Bu haber toplam 2329 defa okunmuştur