1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'TÜM EŞİTSİZLİK VE AYRIMLILIKLARA KARŞIYIZ'
TÜM EŞİTSİZLİK VE AYRIMLILIKLARA KARŞIYIZ

'TÜM EŞİTSİZLİK VE AYRIMLILIKLARA KARŞIYIZ'

CTP-BG Kadın Örgütü, sol partilerin tümünün “homofobik” olduğu yönündeki iddialarının hem ağır, hem üzücü olduğunu belirtti

A+A-

 

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Kadın Örgütü, bazı çevrelerin CTP-BG dâhil sol partilerin tümünün “homofobik” olduğu yönündeki iddialarının hem ağır, hem üzücü olduğunu belirterek, “CTP, insan hakları bağlamında tüm eşitsizlik ve ayrımlılıklara karşı savaşır” dedi.

 

CTP-BG Merkez Kadın Örgütü, eski bir Kıbrıslı Rum bakanın ‘doğaya aykırı cinsel ilişki’ gerekçesiyle tutuklanmasının ardından gelişen tartışmalarla ve CTP’ye yönelik eleştirilerle ilgili yazılı açıklama yaptı.

 

Gündemi meşgul eden toplumsal cinsiyet eşitliği, LGBT bireylerin hakları ve benzeri birçok konudaki duruşunu parti tezlerinde açıkça ortaya koyan CTP’nin, son günlerde gündemi meşgul eden “doğaya aykırı cinsel münasebet” tartışmalarına “sırf güncel diye popülizm yapmak adına bir katkı koymasının söz konusu olmadığı” kaydedildi.

 

Açıklamada, “Özgürlükçü sosyalist değerleri benimseyen CTP-BG eşitlikçi; özgürlükçü; dayanışmacı; barışçı; adalete, demokrasiye, insan haklarına, ‘Avrupa Sosyal Şartı’na ve hukukun üstünlüğüne sonuna kadar bağlı Avrupalı sol bir siyasi parti olduğunu tezlerinde deklare etmekle kalmayıp, bu ifadelerden ne anladığını da yine tezlerinde açıkça belirtmiştir” denildi.

 

CTP-BG’nin eşitliği kanun önünde eşitlik olarak algılamakla yetinmeyip, sosyal alanda yaratılan eşitsizliklerin giderilmesi için mücadele etmeyi sol siyasetin gereği saydığına işaret edilen açıklamada, geri bırakılmış toplum kesimlerinin tabi tutulduğu eşitsizlikleri gidermek için pozitif ayrımcılığın her zaman savunulduğu da belirtildi.

 

‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Mekanizması” adı altında tüm sorunları bütünlüklü olarak ele alacak bir mekanizmanın kurulması gerektiği vurgulanan açıklamada, LGBT bireylerin yaşadıkları ayrımcılıklarla ilgili olarak başta ceza yasasının ilgili maddesinin değiştirilip çağdaş normların kabulü olmak üzere her türlü çalışmaya destek verildiği belirtildi.

 

Açıklamada, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Mekanizması ile ilgili yasa, CTP-BG döneminde sivil toplum örgütleri ile birlikte gayet detaylı bir biçimde tartışılarak hazırlanmış olmakla birlikte, CTP’nin hükümetteki ömrü bu yasayı geçirmeye maalesef yetmemiştir. Ancak CTP hükümete tekrar geldiği zaman bu yasayı, varsa gerekli eklemeler ve düzenlemeleri ile birlikte ivedilikle geçirmeyi kendine hedef koymuştur. CTP Kadın Örgütü de bunun en büyük takipçisi olacaktır” denildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 990 defa okunmuştur