1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Töre'nin sözlerine kınama
Töre'nin sözlerine kınama

Töre'nin sözlerine kınama

Kuir Kıbrıs Derneği, UBP Milletvekili Zorlu Töre’nin mecliste LGBTİ’lere yönelik sözlerini kınadı. 

A+A-

Kuir Kıbrıs Derneği, UBP Milletvekili Zorlu Töre’nin Cumhuriyet Meclisi'nin Salı günkü oturumunda LGBTİ’lere yönelik “nefret ve bu nefretten kaynaklı ayrımcılık içeren” sözler sarf ettiğini ifade ederek, sözleri kınadı. 

Dernekten yapılan yazılı açıklama şu şekilde;

 Cumhuriyet Meclisi'nin 20 Haziran 2017 tarihli Genel Kurulunda UBP Milletvekili Zorlu Töre’nin basına yansıyan sözleri, açıkça LGBTİ’lere yönelik nefret ve bu nefretten kaynaklı ayrımcılık içermektedir.

Töre, LGBTİ+ varoluşları normal dışı, farklılaşma, yanlışlık ve fıtrat dışı olarak tanımlamaktadır. Hatırlatmak isteriz, eşcinsellik bir tercih değil yönelimdir. Töre, istese de istemese de, LGBTİ+'ler yaşamın her alanında var olmaya devam edeceklerdir.

Şüphesiz, Töre’ye “fıtrat dışı" gelmeyen şeyler, genel ahlak, adet, namus gibi kavramlar ve tüm bunlar etrafında sabitlenen normlar tarafından belirlenmektedir. Tüm bunlar ise karşıcinsel, natrans erkekler dışındakiler, yani kadınlar, eşcinsel /biseksüel / trans erkekler ve interseksler için şiddet, baskı ve hatta ölüm demektir.

Töre'nin iddiası'nın aksine, insanların sağlıkları için esas tehlikeli olan ve yaygınlaşmaması gereken, kendisinin tüm çıplaklığıyla göstermiş olduğu eşitsizlik üreten heteroseksist, homofobik ve muhafazakâr zihniyet ve insanların çeşitliliğine saygı duymayan, herkesin kendisi gibi olmasını bekleyen, olmayanlara hakaret etmeyi, yaftalamayı yani şiddet uygulamayı meşru sayan tekçi akıldır.

UBP Milletvekili Zorlu Töre’nin LGBTİ+'lere yönelik açıkça ayrımcılık içeren sözlerini kınıyor; onurlu olanı yapıp, bir vekil olarak görevinin sorumluluklarının farkına varıp, bu toplumun bir parçası olan tüm LGBTİ+'lerden bir an önce özür dilemesini bekliyoruz.

Bu vesileyle de, Zorlu Töre'nin meclis kürsüsünden yaptığı hakaretlere karşı tepki gösteren, TDP Milletvekili Zeki Çeler ve CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe'ye, tüm faşizan anlayışlar karşısında yapılması gerekeni yapıp sessiz kalmadıkları için teşekkür ediyoruz.

Zorlu Töre bizlere alışmalıdır; çünkü ister beğensin, ister beğenmesin, biz LGBTİ'ler hiçbiryere gitmiyoruz!

Zorlu Töre bizlerden korkmalıdır; çünkü ne yaparsa yapsın, ne derse desin sinmeyeceğiz. Onun, toplumun çeşitli kesimleri ile ilgili ağzına geleni söyleyebilme gibi haksız ayrıcalıkları olduğu dünya düzenini yıkıp, LGBTİ+'lerin ve tüm ezilenlerin hak ve özgürlükleriyle, eşit ve özgür bir yaşama kavuşabilmeleri için mücadelemizi, ne yaparsa yapsın yılmadan ve bıkmadan sürdüreceğiz.

Bu haber toplam 2216 defa okunmuştur
İlgili Haberler