TÖRENDEN SONRA ERDOĞANDAN UYARI

TÖRENDEN SONRA ERDOĞAN'DAN UYARI

TC Başbakanı Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkevi'nde bir araya geldi. Görüşmenin ardından Erdoğan ve Eroğlu, Türkiye ile KKTC Arasında Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması'na imza koydu. Türkiye Başbakanı Erdoğan, imzaların atılmasının ardı

A+A-

TC Başbakanı Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkevi'nde bir araya geldi.

Görüşmenin ardından Erdoğan ve Eroğlu, Türkiye ile KKTC Arasında Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması'na imza koydu.

Türkiye Başbakanı Erdoğan, imzaların atılmasının ardından, ''Günün anısına bu kalemi Sayın Cumhurbaşkanı'na hediye ediyorum. Aynı şekilde Sayın Eroğlu'nun kalemini günün anısına ben saklıyorum'' dedi.

Erdoğan, imza töreninin ardından yaptığı açıklamada, Kıbrıs Rum tarafının, 2003 yılından bu yana, Ada'daki tek yönetimmiş gibi, Ada'nın tümü adına Doğu Akdeniz'de deniz yetki alanlarını sınırlandırma anlaşmaları yaptığını söyledi.

Türkiye Başbakanı Erdoğan, Kıbrıs Rum Yönetimine yönelik eleştirilerde bulundu. Rum yönetiminin petrol ve doğal gaz konusunda attığı adımı eleştiren Erdoğan, bu durumun Kıbrıs Türklerinin hak ve çıkarlarının açık ve somut bir şekilde ihlal edilmesi anlamına geldiğini ifade etti.

Türkiye Başbakanı Erdoğan, şunları söyledi:

''Bu duruma ne bizim ne de Kıbrıs Türklerinin kayıtsız kalamayacağını, Rumların sondaj faaliyetlerine başlaması halinde Kıbrıs Türklerinin hak ve hukukunu korumak için KKTC ile birlikte bir dizi somut? adım atacağımızı evvelce uluslararası toplumun dikkatine açık bir şekilde getirmiştik. Bu kararlılığımızın göstergesi olarak Türkiye ile KKTC arasında bugün New York'ta kıta sahanlığı anlaşması imzalamış bulunuyoruz.

Bildiğiniz gibi kıta sahanlığı, deniz tabanı ve altındaki doğal kaynakların araştırılması ve işletilmesi ile ilgilidir. Bu çerçevede bugün imzaladığımız bu anlaşmayla Türkiye ile KKTC'nin Akdeniz'deki Kıta sahanlıklarının bir bölümü uluslararası hukuka uygun olarak ve hakça ilkeler dikkate alınarak belirlenen 27 coğrafi koordinatın birleştirilmesiyle elde edilen bir çizgiyle sınırlandırılmıştır.

Anlaşmada bu sınırlandırma çizgisinin doğu ve batı uçlarının ilerletilmesi, gelecekte ilgili tarafların uluslararası hukuk kurallarına ve hakkaniyet ilkelerine göre yapılacak anlaşmalara bağlanmış ve böylece bu konu Kıbrıs meselesinin çözümüyle de irtibatlandırılmıştır. Ayrıca anlaşmanın Kıbrıs Türklerinin Ada'nın kıta sahanlığının tümü üzerindeki meşru, eşit ve ayrılmaz haklarını mahfuz tuttuğu kayda geçirilmiştir.''

PETROL ŞİRKETLERİNE UYARI

Türkiye Başbakanı Erdoğan, anlaşmada ayrıca ''Türkiye'nin ve KKTC'nin Kıbrıs meselesine kapsamlı çözüm bulunması çabalarını sürdüreceğinin de açık bir şekilde vurgulandığını'' bildirdi.

Türkiye Başbakanı Erdoğan, şöyle konuştu:

''Anlaşmanın TBMM'de ve KKTC Meclisinde en kısa sürede onaylanması için gerekli işlemleri ivedilikle başlatacağız.

Ayrıca bildiğiniz gibi geçtiğimiz cuma günü Türkiye ve KKTC Enerji bakanlıkları başkanlığında Lefkoşa'da yapılan heyetler arası görüşmeler neticesinde Rumların sondaj faaliyetine başlamaları halinde KKTC'nin Türkiye petrolleri anonim ortaklığına Ada'nın etrafındaki deniz sahalarında petrol, doğal gaz arama ruhsatı vermesi konusunda da bir mutabakata varılmıştır. Bu mutabakatın da bir an önce uygulamaya geçilmesi için gerekli adımları önümüzdeki günlerde KKTC ile birlikte atıyoruz. Bu vesileyle Rumlarla iş yapan ve yapacak uluslararası petrol doğal gaz şirketlerini de uyarmak istiyoruz. Bu şirketlerin Türkiye'deki enerji projelerine alınmaması ve bunlara bir takım müeyyideler uygulanması konusunda da Enerji Bakanlığımız ayrıca bir çalışma başlatmıştır.

Türkiye bugün olduğu gibi gelecekte de kendisine yaraşır şekilde sağduyu ile hareket edecek bir garantör ülke olmanın sorumluluğu, bilinci içerisinde  adımlarını atacaktır gerginlik ve krizden medet umanlara da prim vermeyecektir.''

“ADANIN ETRAFINDAKİ TÜM ZENGİNLİKLERİN HEM KIBRISLI TÜRKLER'E HEM DE KIBRISLI RUMLAR'A AİT”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile anlaşmayı Türkevi'nde alkışlarla imzalamalarının ardından yaptığı açıklamada, şöyle konuştu:

''Geçmişte de defalarca söylediğimiz üzere herkesin kabul ettiği ve sorgulamadığı bir husus vardır, bu da adanın etrafındaki tüm zenginliklerin hem Kıbrıslı Türkler'e hem de Kıbrıslı Rumlar'a ait olduğu gerçeğidir. Bir yandan bu zenginlikler Kıbrıslı Rumlar yanında Kıbrıslı Türkler'e de aittir derken, diğer yandan bu konulardaki antlaşmaların ve ruhsatların sadece Kıbrıslı Rumlar'ın iradesiyle verilmesini kabul etmek Kıbrıslı Türkler'e yapılabilecek en önemli haksızlıktır. Rum tarafının bu davranışlarını tolere eden herkesin çözümsüzlüğe çanak tuttuklarını ve sürece yardımcı olmadıklarını bilmeleri gerekir'' dedi.

Kapsamlı çözüm müzakerelerinin başarıyla sonuçlanmasını ve çözümü gerçekten isteyenlerin, Rum tarafının bu davranışlarını sona erdirecek caydırıcı bir tutum içerisine girmeleri gerektiğini belirten Eroğlu, ''Rum tarafının bu çalışmaları tek yanlı olarak yapmasına ve Kıbrıslı Türkler'in haklarını gasp etmesine müsaade edenler Kıbrıs'ta çözümü zorlaştırdıklarını bilmelidirler'' dedi.

Eroğlu, ''Biz buradan bu çalışmalara çözüme ulaşıncaya dek son verilmesi çağrısında bulunuyoruz, bir başka ifadeyle çözümsüzlük politikalarına ortak olmayınız çağrısı yapıyoruz. Biz Kıbrıslı Türkler'in adanın tamamında var olan ve herkesin de açıkça kabul ettiği haklarıyla ilgili olarak oldu-bittilere izin vermeyeceğimizi söylüyoruz'' diye konuştu.

Eroğlu, ''Umudumuz en azından bu noktadan sonra Rum tarafının aklıselim bir davranış içerisine girerek bu eylemlerini sona erdirmesidir. Uluslararası aktörlerden de beklentimiz Rum tarafını bu yönde teşvik etmeleridir, aklın yolu bunu gerektirir'' dedi.

İmza törenine KKTC tarafından, KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, KKTC'nin New York Temsilcisi Büyükelçi Hilmi Akil ve müzakere heyetinden ikinci katip Güneş Onar da katıldı.

TBMM VE CUMHURİYET MECLİSİ'NDEN ONAY GEREKİYOR

Türkiye ile KKTC arasında imzalanan Kıta Sahanlığını Sınırlandırma Anlaşması’nın TBMM ve KKTC Cumhuriyet Meclisi tarafından onaylanması gerekiyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1193 defa okunmuştur