1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Osman Salih Başman’ı kaybettik
TIP-İŞ eylemi çarşambaya kadar askıda

TIP-İŞ eylemi çarşambaya kadar askıda

TIP-İŞ Başkanı İncirli, “Eylemimizi idareye zaman vermek için çarşambaya kadar askıya aldık. Umarız idare, takvimlemeye uyar ve eylemi daha sert bir şekilde askıdan almak zorunda kalmayız” dedi

A+A-

 

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş) yetkilileri, bugün Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana ile grev gerekçelerini görüşmek ve sorunlara çözüm bulmak amacıyla bir araya geldi. TIP-İş Başkanı Sıla Usar İncirli, toplantı sonrası yaptığı açıklamada Sağlık Bakanlığının talepleriyle ilgili çalışmalarını hızlandırdığını ve yapılacak düzenlemelerin Meclis alt komitesine gönderildiğini kaydederek, eylemin çarşamba gününe kadar askıya aldığını kaydetti. İncirli, sağlıkta verdikleri soluksuz mücadeleye dikkat çekerek, Sağlık Bakanlığı ile hem hekim hakları hem sağlıkla ilgili yasal mevzuatın düzenlenmesi hem de hekim yasasını içeren bir protokol imzaladıklarını hatırlattı. İncirli, protokolün son gününün de 31 Ekim olduğunu anımsatarak şunları kaydetti: “Bu tarihe kadar protokolün önemli bir kısmını sonuçlandırmadık ve eyleme gittik. Bu eylemin ardından yaptığımız görüşmelerde Sağlık Bakanlığı’nın bazı hususlarda daha hızlı olacağı yönünde mutabakata vardık. Zaten eylemin nedeni protokolde olan düzenlemelerdeki eksikliklerin tamamlanmasıydı. Biz hekim yasasından vazgeçmeme koşuluyla, diğer yasal eksiliklerin giderilmesi için eylem yaptık. Yasal mevzuatın güncellenmesini istiyoruz.

Ancak seçim gündemi oluşunca aksama yaşanacak. sağlık ertelenemez. Seçim gündeminin sağlığı etkilememesi gerekir. Biz de bu nedenle idareyi eksiklileri tamamlamaları yönünde teşvik etmeye çalıştık. Bakanlık çalışmaları hızlandırdı ve meclis alt komitesinde çarşamba günü eksik düzenlemelerin tamamlanması yönünde söz alındı. Biz bunu seçim sonrasına bırakmak istemiyoruz. Bunun meclis alt komitesinde değerlendirilmesi ve seçimden önce meclis genel kuruluna sevk edilmesini istiyoruz."

İncirli, Girne Akçiçek Hastanesi’ndeki eksiklikler konusunda da bakanlığın bir adım attığını kaydederek, hekim hemşire eksikliğini gidermek için yeni hekimlerin göreve başlayacaklarına dair söz aldıklarını dile getirdi. İncirli, süreci yakından inceleyeceklerini de sözlerine ekledi.

 

 

 

Bu haber toplam 1709 defa okunmuştur
Etiketler : ,
İlgili Haberler