Tilki’nin tilkiliği Yenicami’yi engelleyemedi

Tilki’nin tilkiliği Yenicami’yi engelleyemedi

Yazımı, maç içerisinde yaşanan ve futbol adına yapılan güzelliklerden bahsederek başlamak isterken, bu kadar güzelliğin içine fitil sokan ve maçtan sonra yaşanan çirkinliklere neden olan hakemden söz ederek başlamak istiyorum. Maçın başından itibaren kar

A+A-

 

 

Yazımı, maç içerisinde yaşanan ve futbol adına yapılan güzelliklerden bahsederek başlamak isterken, bu kadar güzelliğin içine fitil sokan ve maçtan sonra yaşanan çirkinliklere neden olan hakemden söz ederek başlamak istiyorum.

Maçın başından itibaren kararlarında tek taraflı düdükler çaldığını rahatlıkla söyleyebilirim. Aşağıda sıralayacağım konuları maça gelen ve maçı benim gibi çıplak gözle izleyen herkes çok iyi hatırlayacaktır.

Bakınız, ilk devrede bariz bir penaltıyı Yenicami lehine çalmayan ve avantaja bırakan, ikinci devrende ceza çizgisi üzerindeki bir başka bir elle oynamayı yine avantaja bırakan ve en önemlisi MTG oyuncusu Hüseyin’in İbrahim’e yaptığı faule kırmızı kartını gösteremeyip sarı kartını tercih eden bir hakemin her iki takıma da iyi niyetli davrandığını söylemek bana haksızlık olur. Kılıcın bir takımı kestiği bir maçta hakemin adalet dağıtmasını bekleyemezsiniz.

Arkasından maçın son dakikalarında Yenicami aleyhine verdiği penaltı kararında, tereddütsüz penaltı noktasını göstermesi ve en önemlisi maçın yıldızlarından biri olan İbrahim’i penaltı kurtarışından sonra“Yukarıda Allah Var” demesi yüzünden, çift sarı karttan oyundan atılmasını gördükten sonra, bu hakemin iyi niyetli maç yönettiğini söylemek mümkün değildir.

Düşünün bir kere, sahada o kadar güzel hareketler sergilenirken, maçın hakemi yine ön plana çıkıp maçın güzelliklerine nispet yaparcasına verdiği kararlarla kendini maçın önüne atması, futbolumuzu adına büyük şansızlıktır. Futbolumuzda özellikle bu yıl, bu kadar iyiye gidiş varken, hakemleri konuşmak ve onların yüzünden futbolun güzelliklerini konuşacakken, yine hakemleri konuşmak ve tartışmak futbolumuz adına üzücü ve acı veren bir durumdur.

Gerçekten futbol adına çok güzel hareketler sergilendiği maçta ve özellikle Yenicami’nin ortaya koyduğu pres, baskılı futbol, rakibine göz açtırmayan ve kalesinde tek pozisyon vermeyen bir maçtan sonra bu gibi çirkinlikleri yaratan kişilerden söz etmek bana zül veriyor.

Özellikle Massa topu her ayağına aldığında tribünleri ayağa kaldırıyor. Attığı gollerle ne kadar kaliteli ve doğru bir transfer olduğunun bir göstergesi olarak Yenicami kulübünü kutlamak isterim. Dünkü maçta Erdinç, İbrahim ve MTG kalecisi İbrahim sahanın yıldızlarıydılar. Özellikle kaleci İbrahim’in birçok pozisyonda, Yenicami forvetlerine geçit vermeyerek farkın açılmasını önlemiştir.

Rahatlıkla söyleyebilirim ki dünkü maçı Yenicami’nin hakkı idi. Eğer maç, orta hakem  Tikinin son dakikalardaki verdiği kararlarla berabere bitseydi, maçı izleyen herkes bunun bir adaletsizlik olduğunu kabul ederdi. Gerçi futbolun adaleti yok derler, doğrudur.  Fakat bu eğer hakem desteği ile olursa bu bir haksızlıktır ve bunu kimse kabullenmez. Tıpkı İbo’nu hakeme söylediği gibi “Yukarıda Allah Var” sözü bu maç için yerine oturmuş bir söz oldu.

Görülüyor ki Yenicami, her yönden çok iyi bir kulüp olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Ancak, bir gurup taraftarın, tribünlerde küfür etmesini de engellemelidir. Gerek sahaya pet şişe atılması gerekse rakip takıma küfürlü tezahürat yapması bu takımın taraftarına yakışmaz. Çok iyi bir yönetim, doğru seçilmiş bir teknik adam, ve çok iyi bir takımın taraftarı her bakımdan örnek davranışlar içerisinde olmalıdır. Başarı bu şekilde tescillenir.

Bu arada Erdinç gibi bir oyuncunun maç içinde ve maçtan sonra tepkili ve kışkırtıcı hareketlerden kaçınması gerekiyor. Takımın kaptanıysanız, oyun içerisinde yönettiğiniz gemiyi iyi ve kayıpsız bir şekilde limana götürmelisiniz. Ne isterse olsun takımın abisi ve en tecrübeli oyuncusu olarak bundan sonra daha dikkatli olman gerekiyor. Gerçi bu maçın tansiyonu hakem yükselti, ama yine de bundan sonraki maçlarda böyle olaylar olmayacak diye bir şey yoktur. O yüzden dikkatli ve sakin olmakta fayda vardır

Evet, Yenicami dünkü maçta hak ettiği üç puanı, hakemin yanlış kararlarına rağmen, ortaya koyduğu güzel futbolla almasını bilmiştir. İyi, güzel ve hırslı oyununu dördüncü haftanın sonunda da sürdüren takım, bundan sonraki maçlarda daha sakin ve daha dikkatli olmalıdırlar. Unutmayın lider olmanın ağırlığı kolay değildir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1273 defa okunmuştur