TARİHİ BULUŞ

TARİHİ BULUŞ

Ay. Napa’daki “Thalassa” kent müzesinde; son yıllarda Ay. Napa bölgesinde gerçekleştirilen paleontolojik kazılarda ortaya çıkarılan “benzersiz buluşların” sergilenmekte olduğu ve bunlar arasında cüce fil ve su aygırı fosiller

A+A-

 

 

Ay. Napa’daki “Thalassa” kent müzesinde; son yıllarda Ay. Napa bölgesinde gerçekleştirilen paleontolojik kazılarda ortaya çıkarılan “benzersiz buluşların” sergilenmekte olduğu ve bunlar arasında cüce fil ve su aygırı fosilleri ile kafataslarının bulunduğu ifade edildi.

Fileleftheros gazetesi, “Avrupa’nın Son Su Aygırları Kıbrıs’ta... Beşparmak, Ksilofagu ve Ay. Napa’daki Mağaralarda Cüce Fil Fosilleri Bulundu” başlıklı haberinde, sergide cüce Kıbrıs su aygırının (Phanourios minor) iskeletinin sergilenmekte olduğunu yazdı.

Kıbrıs’ın cüce su aygırlarının, Avrupa’nın son su aygırları olarak addedildiklerini kaydeden gazete, bunların 10 bin yıl önce ortadan kaybolduklarını belirtti.

Kıbrıs’ın cüce fillerinin ise, (Elephas cypriotes) su aygırlarından önce yok olduklarını kaydeden gazete, cüce fil ve su aygırı fosillerinin çoğunlukla Beşparmak Dağları eteklerindeki mağaralar, aynı zamanda Ksilofagu ve Ay. Napa bölgelerinde bulunduklarını ekledi.

Bu haber toplam 2147 defa okunmuştur