TACİZE VE TECAVÜZE DUR DE!

'TACİZE VE TECAVÜZE DUR DE!'

Feminist Atölye, basın açıklaması ile Mağusa’da birkaç gün önce, Cuma günü yaşanan tecavüz olayına tepkisini koydu. “Kadına yönelik şiddet sorunu karşısında üç maymunu oynamayı alışkanlık haline getirmiş bakanlar, milletvekilleri ve ilgili

A+A-

 

 

Feminist Atölye,  basın açıklaması ile Mağusa’da birkaç gün önce, Cuma günü yaşanan tecavüz olayına tepkisini koydu.  “Kadına yönelik şiddet sorunu karşısında üç maymunu oynamayı alışkanlık haline getirmiş bakanlar, milletvekilleri ve ilgili devlet yetkilileri ise, tecavüz gibi cinsel şiddet suçlarını engelleyebilmek için kılını kıpırdatmıyorlar” denilen açıklamanın tam metni şöyle;  

ARTIK YETER! TACİZE VE TECAVÜZE DUR DE!

 

Bugüne dek oluşturulan genel kanaatlerin aksine, Kıbrıs’ta kadınların cinsel ve fiziksel şiddete maruz kaldığı gerçeği her geçen gün daha çok ortaya çıkıyor. 19 Ağustos 2011 günü Mağusa’da gerçekleşen korkunç tecavüz vakası da bu şiddetin dozajının her geçen gün artarak korkunç boyutlara ulaştığının bir kanıtı. Cinselliğin bir baskı, tahakküm ve güç aracına dönüştürülerek kadınlara yönelik şiddet silahı olarak kullanılması anlamına gelen tecavüz, kadınların bedenlerinde ve ruhlarında ömür boyu taşıyacakları kapanmaz yaralar açmaya devam ediyor.

Kadına yönelik şiddetin bir sorun olarak kabul edilmediği ülkemizde, tecavüze maruz kalan kadınlar, yaşadıkları travmanın ağırlığı ve karşılaştıkları “ahlaki yargılamaların” vahameti yetmezmiş gibi, yasal, kurumsal ve tıbbi destek yetersizliğinden dolayı büyük bir yalnızlığa itiliyor. Kadına yönelik şiddet sorunu karşısında üç maymunu oynamayı alışkanlık haline getirmiş bakanlar, milletvekilleri ve ilgili devlet yetkilileri ise, tecavüz gibi cinsel şiddet suçlarını engelleyebilmek için kılını kıpırdatmıyorlar. Hemen her konuda demeçler verip, kadına yönelik şiddet konusunda dut yemiş bülbüle dönen bakanlar ve milletvekillerine soruyoruz?

·        Size oy veren seçmenlerin yarısını kadınların oluşturduğunu ve kadınların yaşadığı sorunları çözmenin sizlerin görevlerinden biri olduğunu ne zaman farkına varacaksınız?

·        1996’da Cumhuriyet Meclisi’nden geçen Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi’nin ( CEDAW’ın) gereği olan önlemleri ne zaman alacaksınız?

·        Başta cinsel şiddet olmak üzere, şiddetin her türlü biçimi ile karşılaşan kadınların ihtiyaç duyduğu rehabilitasyon merkezleri ve sığınma evi gibi kurumların açılması için ne zaman inisiyatif alacaksınız?

·        Tecavüze maruz kalan kadınlar ile ilgilenecek, özel eğitim almış Polis ve Sağlık birimlerini ne zaman kuracaksınız?

·        Şiddet mağduru kadınların ihtiyaç duyduğu yasal desteği sağlayacak Cinsel Taciz ve Tecavüze Karşı Hukuki Yardım Büroları’nı ne zaman açacaksınız?

·        Cinsel Taciz ve Tecavüzü engelleyecek caydırıcı hukuki düzenlemeleri ne zaman yapacaksınız?

·        Kadınların tüm hayatını korkunç bir şekilde etkileyen tecavüz haberlerini okuduğunuzda kendinizi ne zaman sorumlu hissedecek ve oturduğunuz koltukların gerekliliklerini yerine getirmemekten dolayı ne zaman utanç duyacaksınız?

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1702 defa okunmuştur