SÜRESİZ GREV UYARISI

SÜRESİZ GREV UYARISI

Kalyoncu, hükümet ve kamunun bir bütün olarak elektrik borçlarını ödemeyerek Kıb-Tek’i zorla batırmaya çalıştığını yineledi.

A+A-

 

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen) Başkanı Tuluy Kalyoncu, ülkede yapılan tüm özelleştirmelerin çalışanların aç ve açıkta kalmasıyla sonuçlandığını belirterek, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek)’in özelleştirilmesine karşı sert tavır koyarak süresiz grev dahil her yola başvuracaklarını yineledi.

Kalyoncu, bugün yaptığı yazılı açıklamada, çalışanların aç ve açıkta kaldığına yönelik özelleştirme örneklerinin geçmişte Sanayi Holding, Turizm İşletmeleri, Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY); şimdi de TAŞEL olduğunu kaydetti.

Kalyoncu, El-Sen’in bu bilinçle Kıb-Tek’in özelleştirilmesine karış süresiz grev dahil her türlü eylemi yapma kararını hatırlatarak,  “Böyle bir durumda grevimiz ve sonuçlarının sorumlusu UBP hükümeti ve Başbakan olacaktır” dedi.

Kalyoncu, hükümet ve kamunun bir bütün olarak elektrik borçlarını ödemeyerek Kıb-Tek’i zorla batırmaya çalıştığını yineledi.

Hükümetin Türkiye ile yaptığı anlaşmaların ne olduğunun tam olarak bilinmediğini, ancak mali yardımların özelleştirme dâhil bazı uygulamalara bağlandığının anlaşıldığını ifade eden Kalyoncu, “El-Sen her ne pahasına olursa olsun Kıb-Tek’in daha önce özelleştirilen devlet kurumlarının düştüğü hale düşmesine müsaade etmeyecektir” dedi.

Kalyoncu, bu amaçla her meşru yolun  kullanılarak direnişin sürdürüleceğini, böylece Kıbrıs Türk halkının  demokrasi ve kendi değerlerine sahip çıkma mücadelesinin kazanılmasına katkı yapılacağını kaydetti.

Başbakan İrsen Küçük’ün  “Özelleştirme Yasa Tasarısı’nın önümüzdeki ilk veya bir sonraki Bakanlar Kurulu’nda sonuçlandırılarak yasallaşmak üzere Meclis’e sevk edileceğine” ilişkin açıklamasına tepki gösteren Kalyoncu, aynı açıklamada “Özelleştirme Yasa Tasarısı’nın yasalaşmasıyla KTHY çalışanlarının tümünün devlete kalıcı olarak istihdam edileceğinin ve nüfus sayımı için geçici istihdam yapılacağının” da ifade  edildiğine dikkat çekti.

Hükümetin 600’den fazla KTHY çalışanını devlete istihdam etmesi için hiçbir yasal engel olmadığını vurgulayan Kalyoncu, “Sayın Küçük, Özelleştirme Yasası’nın Kıbrıs Türk halkının yıkımına devam etme aracı olduğunu gizlemek için böyle bir beyana ihtiyaç duydu” dedi.

Kalyoncu, KTHY çalışanları için mevcut yasalara göre geçici memur, geçici işçi veya sözleşmeli statülerde istihdam yapılmasının mümkün olduğunu kaydetti.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 804 defa okunmuştur