SÜRESİZ GREV GÜNDEMDE

SÜRESİZ GREV GÜNDEMDE

Dev-İş ve Petrol- İş, K-Pet ile ilgili basın açıklaması yaptı. “Hükümet hala daha K-Pet’te belirsizlik politikası izlemekte ve kamuoyuna açıklama yapmamak yanında çalışanlarda da huzursuzluk yaratmaktadır.”denilen açıklamanı tam metni şö

A+A-

 

 

 

Dev-İş ve Petrol- İş, K-Pet ile ilgili basın açıklaması yaptı. “Hükümet hala daha K-Pet’te belirsizlik politikası izlemekte ve kamuoyuna açıklama yapmamak yanında çalışanlarda da huzursuzluk yaratmaktadır.”denilen açıklamanı tam metni şöyle;

 

Süresiz grev yine gündeme gelebilir

 

“Bilindiği gibi K-Pet’te 11 Ekim 2011’de başlayan süresiz grevi 18 Ekim 2011 saat 16.15 itibarı ile  Bakanlar Kurulunun KKTC’nin K-Pet’te hissedar kalacağı açıklaması üzerine askıya almıştık.

 

Hükümetin “K-Pet’te Hissedar Kalacağı” açıklaması dışında hala daha K-Pet ile ilgili, ne yaptıklarını kamuoyuna açıklamaması ise kabul edilir değildir. İlgili Bakanlar kendi açıklamalarında  “K-Pet’e yazılı talepler olduğunu” belirtmişlerdi. İhaleye çıkmadan yazılı talep neden yapıldı? Kimler talip oldu? Hükümet bu konuda kimlerle % kaç hisse üzerine pazarlık yaptı? Bu sorulara cevap verilmelidir. Hal böyle iken, eğer bu konuda sonradan ihaleye çıkılması halinde böylesi bir ihale de göstermelik olmaktan öteye geçemez.

 

Ne yazıktır ki Hükümet hala daha K-Pet’te belirsizlik politikası izlemekte ve kamuoyuna açıklama yapmamak yanında çalışanlarda da huzursuzluk yaratmaktadır. Sendikalarımızın daha önce de açıkladığı gibi K-Pet, Akaryakıt ve LPG gaz ile iş yapan, dolayısı ile yatırım yapılmasından imtina edilme lüksü olmayan bir işyeridir. Belirsiz geçen zaman ve ortak olmaya taliplerin kimliğinin belirsizliği yapılması gereken yatırımları da belirsiz kılmaktadır. Gerekli yatırımların zamanında yapılmaması ise, bir süre sonra hem bu tesiste çalışanları, hem de çok büyük bir bölgeyi tehdit altına sokacaktır.

 

Sendikalarımız bu konunun da sürekli takipçisi olacak ve gerekli zamanlarda, gerekli tavrı koyacaklardır. Önümüzdeki gelişmelere bağlı olarak,  İnkişaf  Sandığı hisse oranlarındaki rahatsızlık verici oynamalar olması durumu dahil  ise, süresiz grevin yeniden hayata geçmesine neden olacağını  Çalışma Bakanlığına da yazılı olarak bildirdik.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1157 defa okunmuştur