SÜRESİZ GREV BAŞLATILDI

SÜRESİZ GREV BAŞLATILDI

Kıbrıs Türk Petrol İşçileri Sendikası (Petrol - İş), Kıbrıs Türk Petrolleri’nin İnkişaf Sandığı’na ait olan yüzde 48’lik hissenin özelleştirilmesine ilişkin girişimlerin devam ettiği ve yapılan uyarı grevinin dikkate alınmadığı gerekçesi

A+A-

 

Kıbrıs Türk Petrol İşçileri Sendikası (Petrol - İş), Kıbrıs Türk Petrolleri’nin İnkişaf Sandığı’na ait olan yüzde 48’lik hissenin özelleştirilmesine ilişkin girişimlerin devam ettiği ve yapılan uyarı grevinin dikkate alınmadığı gerekçesiyle Kalecik’teki dolum tesislerinde bu sabahtan itibaren süresiz grev başlattı.

Tesis çalışanları, bu sabah saat 06.00’dan itibaren, tesiste süresiz grevi uygulamaya koydu. Bu nedenle akaryakıt tankerlerine dolum yapılmadı. Kıbrıs Türk Petrolleri akaryakıt istasyonlarında ise grev nedeniyle yoğunluk yaşanıyor.

SEYİS

Dev - İş Başkanı Mehmet Seyis, ülkede uzun zamandır özelleştirme yapacağını açıklayan yetkililerin, “son bir haftadır aniden ortaya çıkarak Kıbrıs Türk Petrolleri’nin yüzde 48’lik hissesiyle birlikte, özelde olan yüzde 52’lik hisseyi de alarak bir işverene vermek üzere birden fazla işverenle çalışma başlattıklarını” söyledi.

Seyis, Kıbrıs Türk Petrolleri ve KİT’lerin, kamu kuruluşlarının İnkişaf Sandığı’na ait olan mallarının toplumun malı olduğunu belirterek, “ Ne Ersin bey, ne Sunat bey durup dururken’ biz bu malları satarız’ deme hakkına sahip değildirler. Bizim isteğimiz, bu kamu mallarının gelecek nesillerimize kamu malı olarak taşınmasıdır” dedi.

Seyis, ülkede neredeyse işçi yatırımlarını yapan ve devlete vergi veren işverenin kalmadığı bir ortamda Kıbrıs Türk Petrolleri’nin, çalışanlarının tüm yatırımını yaptığını, maaşları günü gününe ödediğini ve devlete ait yükümlülükleri de yerine getirdiğini söyledi.

Geçen hafta yaptıkları uyarı grevinden sonra da yetkililerin sorumsuz tavırlarının devam ettiğini iddia eden Seyis, “Stratejik olduğunu belirttikleri kurumu birilerine nasıl vereceklerini kamuoyuna açıklamıyorlar. Stratejikse devlet elinde tutar, niye birilerine vermeye çalışıyorlar? Şunu da kamuoyuna açıklamak zorundadırlar; ihale yok, yüzde 52 kendilerine ait değil, ama yüzde yüzüyle ilgili birileriyle pazarlık yapıyorlar” dedi.
Seyis, yüzde 48 kamu hissesinin kamuda kalması gerektiğini vurgulayarak, özel sektöre ait yüzde 52’lik hissenin de iş bilen ellerde olması gerektiğini, çünkü işletmenin benzin, gaz, motor oil gibi yanıcı maddelerle uğraşan bir işletme olduğunu, herhangi bir işletme olmadığını kaydetti.

“OLUMLU ADIM OLMAZSA GREV SÜRECEK”

Hükümetin net açıklamalar yapması gerektiğini söyleyen Seyis, daha önce yaptıkları uyarılar dikkate alınmadığı için bugünden itibaren süresiz greve başladıklarını, hükümetin olumlu adımı olmadığı sürece grevi askıya almalarının söz konusu olmadığını kaydetti.

Çalışanların kararlı bir şekilde yüzde yüz katılımla greve çıktıklarını söyleyen Seyis, “Kazanmak için greve çıktılar, kazanacaklar” dedi.

“KAR EDEN BİR ŞİRKET”

Seyis, Kıbrıs Türk Petrolleri’nin kar eden bir şirket olduğunu, geçtiğimiz yıl 8,5 milyon TL, bu yıl da bu aya kadar 7 milyon TL kar ettiğini söyledi.

“12 MİLYON DOLARLIK YATIRIM İSTER”

Seyis, Kıbrıs Türk Petrolleri’nin tüm hisselerinin yaklaşık değerinin 33 milyon dolar olduğunu belirterek, tesisin 2012 yılında yapması gereken yatırımın da 12 milyon dolar olduğunu, söz konusu hisseyi almayı düşünlerin bunu da hesaplaması gerektiğini kaydetti.

ŞENTAN

Petrol - İş Başkanı Levent Şentan da, geçtiğimiz günlerde uyarı grevi yaparak ilgili bakanlıkları süresiz grev konusunda uyardıklarını belirterek, “Gelinen aşamada gizli pazarlıklarla bütün halkımızın malı olan bu tesisi birilerine peş keş çekme niyetindedirler. Bundan geri adım atmadılar” dedi.

Dün akşam görüştüğü Bakan’dan “Havadan bilgiler alıyorsunuz” cevabı aldığını ifade eden Şentan, “Sabahtan gazeteleri açtık, baktık ki, havadaki bilgiler gazetelere kendi beyanatlarıyla inmiş. Böyle bir durum yaşamaktayız” dedi.

Şentan, çalışanlar olarak Kıbrıs Türk halkının malı olan yüzde 48’lik hisseyi korumakta kararlı olduklarını, kesinlikle de bundan vazgeçmeyeceklerini söyledi.

 

Bu haber toplam 1865 defa okunmuştur